Otevření trhu elektronických plateb sníží poplatky a riziko podvodů 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Otevření trhu elektronických plateb podpoří inovátory v zavádění lacinějších a bezpečnějších platebních nástrojů, tvrdí poslanci EP. © AP Images/ European Union-EP  

Revidovaná unijní pravidla o platebních službách sníží náklady na placení účtu, tím, že nové firmy na trhu budou moci používat mobilní a online nástroje k provádění plateb jménem zákazníka. Poslanci dnes schválili novou směrnici, na jejímž znění se neformálně dohodli s ministry členských států v květnu 2015. Nová pravidla mají rovněž za cíl zabezpečení elektronických plateb stanovením norem o ochraně dat a odpovědnosti pro všechny poskytovatele elektronických platebních služeb.

"Trh platebních služeb v EU je nadále roztříštěný a nákladný - stojí 130 miliard eur ročně, což je více než 1 % HDP EU. Ekonomika EU si tyto náklady nemůže dovolit, pokud chce být globálně konkurenceschopná, " uvedl zpravodaj Evropského parlamentu Antonio Tajani (ELS, IT). "Nový regulační rámec sníží náklady, zlepší zabezpečení plateb a usnadní přístup nových hráčů na trh, jakož i zavedení inovativních mobilních a internetových platebních metod."

 

Poslanci text směrnice schválili poměrem hlasů 578 (pro): 29 (proti): 52 (zdrželo se hlasování.

 

Poskytovatelé třetích stran sníží platební poplatky


Plátce, využívající elektronický účet, bude moci užívat platebního softwaru, zařízení a platebních aplikací poskytovaných oprávněnou třetí stranou, a oprávnit tohoto poskytovatele, aby prováděl platby jeho jménem.

 

Plátci, kteří například nemají kreditní nebo debetní kartu budou moci dovolit novým firmám na trhu, jako německému Sofortu, skandinávskému Trustly nebo nizozemskému IDEAL, aby využívaly jejich bankovních údajů při placení z účtu.  

Poplatky placené poskytovatelům platebních služeb nesmí překročit výši jejich přímých nákladů. Dodatečné poplatky za využití platebních prostředků jako kreditních či debetních karet, pro které jsou mezibankovní poplatky za zpracování již regulovány, budou zakázány.


Bezpečnější platby


Banka spravující účet plátce k němu bude moci zamezit přístup třetímu poskytovateli služeb pouze na základě objektivně oprávněných a doložených bezpečnostních důvodů nahlášených dozorčím orgánům. Toto ochranné opatření bankám by mělo zabránit možnosti jakýmkoli způsobem "blokovat" trh pro nové platební služby.


Dodavatelé platebních služeb jakožto třetí strana budou povinni zajistit bezpečné ověření uživatele a omezit rizika podvodu. Zajistí, aby převádění údajů o platbách uživatele probíhalo skrz bezpečné cesty a bylo sdíleno pouze se souhlasem uživatele.


V případě neautorizovaných plateb z účtu a ztráty, odcizení či zneužití platebního prostředku by držitel účtu neměl přijít o více než 50 eur. Poskytovatel služeb, jemuž se nepodaří zabránit podvodu po oznámení ztráty nebo nevyžaduje dostatečné ověření klienta, bude moci být odpovědným za klientovu ztrátu a povinen poskytnout mu odškodné za finanční újmu.


Další postup

 

Směrnici nyní musí oficiálně schválit členské státy, aby mohla bez dalších prodlev vstoupit v platnost.

Přejít na hlavní stránku

Trh platebních služeb v EU je nadále roztříštěný a nákladný - stojí 130 miliard eur ročně

Antonio Tajani (ELS, IT) 
Sdílet tento výrok: 
Facts 
  • Směrnice o platebních službách (PSD2) je nejnovější soubor evropských pravidel o platbách, včetně plateb elektronických. Dva předešlé právní předpisy jsou: 
  • 2012: Jednotná oblast pro platby v eurech (SEPA) - vyžaduje po bankách řídit se pravidly SEPA a klientům umožňuje používat jediný účet pro provádění elektronických plateb z a do všech dvaceti osmi členských zemí Evropské unie a Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska a Monaka. Platby jsou tak rychlejší a levnější a bez rozdílu mezi domácí či přeshraniční platbou v eurech. 
  • 2014 nařízení o vícestranných mezibankovních poplatcích (MIF) pro platební transakce prováděné platebními kartami - omezuje mezibankovní poplatky pro kreditní karty a zakazuje dodatečné poplatky.