Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Infografiky

 

Evropské volby se blíží: jak váš hlas ve volbách rozhodne o nové Komisi

Instituce11-02-2014 - 15:42
infografika   Jak se bude po květnových volbách do Evropského parlamentu vybírat nová Evropská komise?

Od 22. do 25. května budou voliči v celé Evropské unii vybírat nový Evropský parlament a jeho prostřednictvím i nového předsedu Evropské komise. Díky novým pravidlům, která členské státy zakotvily ve Smlouvě o EU, mají nyní voliči větší moc, než kdy předtím. Necelé tři měsíce před otevřením prvních volebních místností schválil Evropský parlament usnesení, které zdůrazňuje provázanost mezi volbami do Parlamentu a výběrem členů a předsedy nové Komise. Podívejte se, jak volba Komise probíhá.


Volby do Evropského parlamentu proběhnou od 22. do 25. května, přesná data v jednotlivých zemích záleží na jejich volebních zákonech. Voliči v České republice půjdou k volebním urnám v pátek 23. a v sobotu 24. května.


Představitelé členských zemí v Evropské radě musí vzít výsledky voleb do Evropského parlamentu v úvahu při navrhování svého kandidáta na předsedu Evropské komise. Ten se svého úřadu může ujmout až poté, co ho formálně zvolí Evropský parlament. Evropský parlament schválil 13. března na plenárním zasedání usnesení, ve kterém trvá na dodržení tohoto bodu a také navrhuje, aby byli někteří kandidáti na komisaře vybráni mezi poslanci nově zvoleného Evropského parlamentu.

Odkaz : 20140210IFG35536
Aktualizováno: ( 28-04-2014 - 13:33)