Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Objevujte Evropu II: je tu nový seznam Evropského parlamentu na Foursquare

Další tiskové zprávy Instituce / Informace / Cestovní ruch01-08-2014 - 09:00
EP on Foursquare  

Opuštěná železniční trať, hrad z písku, tajný sovětský bunkr … loni vám Evropský parlament nabídl seznam "Objevujte Evropu," na kterém jsme shromáždili 28 skrytých pokladů Evropy – po jednom z každé členské země EU. Letos pokračujeme 2. vydáním. Projeďte EU křížem krážem s naším novým seznamem na Foursquare: "Objevujte Evropu II" je tu. (Přečtěte si více: Objevujte Evropu II: je tu nový seznam Evropského parlamentu na Foursquare )

 
 

Nový Evropský parlament v číslech

Další tiskové zprávy Instituce31-07-2014 - 14:15
 

Jak hodně se liší nový Evropský parlament od toho předcházejícího? Co se týče rozdělení mandátů mezi muže a ženy a mezi nově zvolené poslance, a ty, kteří v Parlamentu pracovali už v předchozím volebním období, celková čísla zůstávají více méně stejná. Ale mezi jednotlivými zeměmi lze objevit podstatné rozdíly. Podívejte se na naši mapu s počty poslankyň a znovu zvolených poslanců a přečtěte si pár dalších zajímavostí. (Přečtěte si více: Nový Evropský parlament v číslech )

 
 

Rapa Iti : Evropa na "konci světa"

Další tiskové zprávy Kultura31-07-2014 - 13:17
záběr na ostrov  

Ostrov Rapa Iti nemá žádné letiště a z Tahiti to nákladní lodí trvá 50 hodin. Lodi sem ale plují jen zřídka, a Rapa Iti je tak spolu s Pitcairnem a Velikonočním ostrovem jedním z nejizolovanějších obývaných ostrovů jižního Tichomoří. Ostrov, tvořený převážně čedičem, často zasahuje tlaková níž. Tvrz vybudovaná pradávnými klany z vrcholu spící sopky shlíží na temné a divoké pobřeží ostrova. V dálce se v oceánu prohánějí keporkaci. Přestože od Evropy tak vzdálený, Rapa Iti má k EU velmi blízko. (Přečtěte si více: Rapa Iti : Evropa na "konci světa" )

 
 

Tentokrát to bylo jiné: tváře evropských voleb 2014

Další tiskové zprávy Instituce30-07-2014 - 11:37
20letá Vanessa drží odznak "I'm v voter".  

Řecká studentka Aliki, irská podnikatelka Trish nebo dánský designérský pár Jens a Sedsel: ti všichni patřili mezi tváře informační kampaně Evropského parlamentu ke květnovým evropským volbám. Podělili se s námi o to, proč je pro ně EU důležitá a jak ovlivňuje jejich život a hlavně proč se chystají k volbám. Tady jsou jejich příběhy. (Přečtěte si více: Tentokrát to bylo jiné: tváře evropských voleb 2014 )

 
 

Letní cestování v EU – nezapomeňte na svá práva

Další tiskové zprávy Evropská rada / Cestovní ruch29-07-2014 - 12:31
úvodní stránka aplikace  

Trávíte léto – a nejen léto – cestováním po EU? Evropský parlament pracuje na zlepšení a vyjasnění práv cestujících, od 1. července opět klesly poplatky za roaming, a jednotné evropské nebe a 4. železniční balíček by měly zlevnit cestování ve vzduchu i po železnici. Přečtěte si podrobnosti v našem článku. (Přečtěte si více: Letní cestování v EU – nezapomeňte na svá práva )

 
 

Poslanci vyzvali k okamžitému příměří v izraelsko-palestinském konfliktu

Další tiskové zprávy Vnější vztahy29-07-2014 - 12:30
Záběr z hranice mezi Izraelem a Gazou po izraelském leteckém útoku 16. července 2014.  

Během plenární debaty 16. července odsoudili poslanci z celého politického spektra násilí v Gaze a Izraeli a vyzvali všechny strany, aby se okamžitě dohodly na příměří. O den později přijali usnesení o eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinou. (Přečtěte si více: Poslanci vyzvali k okamžitému příměří v izraelsko-palestinském konfliktu )

 
 

EYE2014: Čerstvý pohled přináší nové nápady pro lepší Evropu

Další tiskové zprávy Mládež29-07-2014 - 10:02
účastník EYE2014 sledujte závěrečnou diskuzi v jednacím sále Evropského parlamentu  

Letos v květnu, jen pár dní před evropskými volbami, přivítal Evropský parlament tisíce mladých lidí z celé Evropy Účastníci Evropského setkání mládeže EYE 2014 tu sdíleli své nápady pro lepší Evropu a diskutovali o nich. Závěrečnou zprávu teď předali poslancům Evropského parlamentu. (Přečtěte si více: EYE2014: Čerstvý pohled přináší nové nápady pro lepší Evropu )

 
 

Iratxe García Pérez: Bylo by nepřijatelné, aby se s mateřskou nijak nepokročilo

Další tiskové zprávy Práva žen/Rovné příležitosti29-07-2014 - 10:01
Iratxe García Pérez během rozhovoru  

V říjnu 2010 Evropský parlament hlasoval o prodloužení mateřské dovolené na nejméně 20 plně placených týdnů. O čtyři roky později je tento návrh stále blokován vládami členských zemí v Radě EU a Evropská komise nyní chce svůj návrh stáhnout. 15. července o tom jednala s Parlamentem. Ještě před touto rozpravou s námi mluvila nová předsedkyně parlamentního Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví, španělská sociální demokratka Iratxe García Pérez. (Přečtěte si více: Iratxe García Pérez: Bylo by nepřijatelné, aby se s mateřskou nijak nepokročilo )

 
 

28. červenec 1914: den, kdy se izolovaná krize proměnila v globální konflikt

Další tiskové zprávy Instituce / Kultura28-07-2014 - 10:21
Arcivévoda František Ferdinand při přehlídce svého vojska 27. června 1914 v Sarajevu.  

Přesně před 100 lety vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku a odstartovalo tak konflikt, který se brzy rozšířil nejen po celé Evropě, ale i po světě, a dnes o něm mluvíme jako o 1. světové válce. "Připomínání si tohoto poučení je tím nejlepším způsobem, jak uctít ty, kteří tehdy bojovali a umírali," řekl nám předseda Evropského parlamentu Martin Schulz u příležitosti tohoto smutného výročí. (Přečtěte si více: 28. červenec 1914: den, kdy se izolovaná krize proměnila v globální konflikt )

 
 

Erasmus zažil další rekordní rok

Další tiskové zprávy Instituce / Vzdělávání / Mládež25-07-2014 - 13:51
Skupinka studentů na trávníku před školou © Belga/Easyphotostock/T. Olson  

Erasmus stále roste a trhá rekordy! V akademickém roce 2012-2013 v rámci jednoho z nejpopulárnějších programů EU studovalo nebo absolvovalo stáž v zahraničí 270 tisíc studentů. A v budoucnu by toto číslo mělo ještě růst, protože letos v září se rozbíhá nový a vylepšený program Erasmus +, který získal značnou podporu Evropského parlamentu. Jaké jsou nejoblíbenější studentské destinace a ze kterých zemí pochází nejvíc účastníků programu? Připravili jsme pro vás pár čísel. (Přečtěte si více: Erasmus zažil další rekordní rok )