Sdílet tuto stránku: 

Malalaj Júsufzai, pákistánská bojovnice za práva dívek na vzdělání, je laureátkou Sacharovovy ceny 2013 ©ISOPIX  

Pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malalaj Júsufzai je laureátkou Sacharovovy ceny za svobodu myšlení 2013. O jejím vítězství dnes rozhodla konference předsedů (předseda EP a předsedové politických skupin). Malalaj Júsufzai bude pozvána na slavnostní předání ceny ve Štrasburku, které se uskuteční 20. listopadu.


"Udělením Sacharovovy ceny Malalaj Júsufzai uznává Evropský parlament neuvěřitelnou sílu této mladé ženy. Malalaj statečně vystupuje za práva všech dětí na spravedlivé vzdělání. Toto právo dívek je příliš často opomíjeno," uvedl předseda EP Martin Schulz při oznámení jména laureátky. "Jelikož je zítřek 11. října Mezinárodním dnem dívek, rád bych připomenul, že na 250 milionů dívek po celém světě nemůže chodit svobodně do školy. Příklad Malalaj nám připomíná naši povinnost a odpovědnost za právo dětí na vzdělání. Je to nejlepší investice do budoucna," dodal.


Malalaj Júsufzai je 16letá studentka z města Mingora v oblasti Svát v Pákistánu, známá svým bojem za práva žen v údolí Svát, kde režim Tálibánu zakázal dívkám chodit do školy.


Svůj první veřejný projev s názvem "Jak si Tálibán dovoluje odepřít mi základní právo na vzdělání?" pronesla Malalaj v září 2008. Když byly všechny dívčí školy Tálibánem v lednu 2009 zavřeny, začala pro BBC Urdu psát pod pseudonymem Gul Makai, folklórní hrdinky, svůj blog. Ten Malalaj a její boj proslavil. Ihned poté, co byla prozrazena její identita, začalo být její rodině vyhrožováno. V říjnu 2012 se ji tálibánský ozbrojenec pokusil zavraždit střelami do hlavy a krku při jejím návratu školním autobusem domů.


"Malalaj získala světové uznání jako bojovnice za lidská práva," uvedli poslanci, kteří ji na Sacharovovu cenu nominovali, a vyzdvihli její "boj za práva žen na vzdělání, svobodu a sebeurčení."


Malalaj Júsufzai byla nominována společně politickými skupinami Evropské lidové strany (EPP), Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D), Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), poslancem Jeanem Lambertem (Zelení, UK) a skupinou Evropských konzervativců a reformistů (EKR).


Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, která nese jméno sovětského fyzika a disidenta Andreje Sacharova, uděluje Evropský parlament každoročně od prosince 1988 výjimečným osobnostem nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva nebo demokracii, zejména pak za právo svobody projevu.