Sdílet tuto stránku: 

© BELGA/EASYFOTOS/CHROMORANGE/K.NI ©BELGA/BELPRESS 

Parlament v úterý schválil nový program Erasmus+, který bude financovat příspěvky studentům, pedagogům, školitelům a učňům na studium v EU. O příspěvky se také budou moci hlásit mladí lídři, dobrovolníci, sportovci a ženy. Nový nástroj na garanci půjček umožní rovněž studentům magisterských programů získat lacinější půjčky na studium v zahraničí.


Erasmus+ spojí do jednoho programu unijní programy v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a podpory mládeže Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci (odborné vzdělávání) a Grundtvig. Poprvé se také bude týkat sportu. Stávající programy si zachovají své názvy, které jsou veřejnosti dobře známy.


"V boji proti nezaměstnanosti mladých a našem úsilí o vzdělávání, mobilitu a setkávání se Evropanů nezačínáme od nuly. Stávající programy ale vyžadují naší péči a adekvátní financování," uvedla zpravodajka Doris Pack (ELS, DE).


Celkový rozpočet ve výši přibližně 14,7 miliard EUR umožní programu Erasmus+ pomoci ve studiu v zahraničí mladým lidem ve věku 13 až 30 let. Nabídne také studentům magisterských programů garanci půjček, který jim umožní získat na studium v jiné zemi EU zvýhodněné úvěry od 12 000 (na jeden rok magisterského studia) do 18 000 EUR (na dva roky). Parlament zdůrazňuje, že tento mechanismus by neměl nahradit žádný z existujících národních systémů garancí půjček ani zabránit vytvoření úvěrových mechanismů na národní úrovni.


Erasmus+ bude rovněž podporovat partnerství mezi poskytovateli vzdělání a firmami. "Znalostní aliance" a "aliance odvětvových dovedností" by měly podpořit odbornou přípravu ve skutečném pracovním prostředí, nové učební přístupy a nové osnovy, které budou přizpůsobeny světu práce.


Více informací naleznete v informační poznámce v odkazech (v anglickém jazyce).


Postup: Spolurozhodování (řádný legislativní postup), dohoda v 1. čtení