Sdílet tuto stránku: 

Poslanci diskutovali o řešení stávající migrační a uprchlické krize ©European Union 2015 - Frontex 

Komise dnes představila a se členy Evropského parlamentu diskutovala o nových návrzích na řešení migrační krize, mezi které patří přemístění 120 000 žadatelů o azyl v rámci EU - nad rámec v květnu navrženého počtu 40 000 -, budoucí stálý mechanismus přemístění, seznam bezpečných zemí původu za účelem rychlejších návratů žadatelů o azyl, jejichž žádost byla zamítnuta, a legální migrační cesty. Poslanci členské státy vyzvali k činům a ocenili vřelé přijetí uprchlíků ze strany občanů EU.

Rozpravy se zúčastnili lucemburský ministr práce, zaměstnanosti a sociálního a solidárního hospodářství Nicolas Schmit, první místopředseda Evropské Komise Frans Timmermans, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a komisař zodpovědný za migraci Dimitris Avramopoulos.


Po rozpravě většina poslanců v hlasování podpořila květnový návrh na přemístění 40 000 žadatelů o azyl z Řecka a Itálie. Parlament musí být před vstupem v platnost tohoto opatření konzultován. Stejný postup se bude týkat dodatečných 120 000 žadatelů o azyl. O stálém mechanismu budou Parlament a Rada rozhodovat společně.


Citace z rozpravy můžete nalézt na našem twitteru, celá rozprava je dostupná prostřednictvím videa na vyžádání.


Rozpravě následovalo ve čtvrtek hlasování o nezávazném usnesení, které bylo schváleno poměrem hlasů 432 (pro): 142 (proti): 57 (zdrželo se hlasování). Poslanci v něm vyzvali ke změnám Dublinských pravidel, zavedení opatření umožňující bezpečný a zákonný vstup, např. humanitární víza, a komplexní strategii přístupu EU k migraci a jejím příčinám.