Sdílet tuto stránku: 

Turkish-French film director Deniz Gamze Ergüven thanks Parliament for awarding her the 2015 Lux Prize for her film Mustang. 

Předseda Martin Schulz při slavnostním ceremoniálu na zasedání EP ve Štrasburku v úterý v poledne oznámil, že výhercem filmové ceny LUX Evropského Parlamentu za rok 2015 se stal snímek Mustang. Film vypráví příběh pěti sester, které byly slíbeny manželům v rámci nucených sňatků, ale které, rozhodnuty žít vlastní život, prolomí jho tradic.

Předseda EP Martin Schulz pogratuloval trojici finalistů, včetně režisérce vítězného snímku Gamze Ergüvenové a jejímu týmu, a uvedl: "Tyto velmi odlišné filmy vyvolávají základní otázky: Jak se musí náš kontinent emigrace vyvinout do kontinentu imigrace? Jaká je role žen ve společnostech v našem sousedství? Jak ohrožuje ekonomická krize naše soužití? Tyto evropské filmy si zaslouží naši podporu a já jsem hrdý, že Evropský parlament letos opět pomůže ukázat tyto filmy co největšímu počtu lidí."


Silvia Costa (S&D, IT), předsedkyně výboru pro kulturu a vzdělávání, uvedla: "Cena LUX je příkladem kulturní diplomacie, kombinující podporu pro díla kulturních a tvůrčích odvětví koprodukovaných v Evropě, podporu kulturní a jazykové rozmanitosti a rovněž uměleckých výkladů komplexních skutečností, které nám umožňují pochopit jeden druhého. A to nejen v Evropě, ale v celém světě."


Dalšími dvěma finalisty letošního ročníku byly snímky Mediterranea (Itálie, USA, Německo, Francie, Katar) Jonase Carpignana a Urok (Lekce), na kterém se podíleli Kristina Grozeva a Petar Valchanov (Bulharsko, Řecko). Vítěz ceny LUX je každý rok vybrán hlasováním poslanců Evropského parlamentu.


Parlament hradí náklady na překlad a titulky pro všechny tři filmy závěrečného výběru ve všech 24 oficiálních jazycích EU. Vítězný snímek bude kromě toho přizpůsoben pro sluchově a zrakově postižené, přinejmenším v původní jazykové verzi.


Snímky finálového výběru jsou promítány ve všech 28 členských státech EU během Filmových dnů LUX od září do prosince. Cílem Parlamentu je podělit se o bohatství a rozmanitost evropské kinematografie s co největším počtem evropských občanů a podnítit diskusi ohledně témat, kterým se vybrané filmy věnují.