Sdílet tuto stránku: 

Film “Sámská krev”, který vznikl v koprodukci Švédska, Norska a Dánska, se stal vítězem 11. ročníku filmové ceny LUX.

Film “Sámská krev”, který vznikl v koprodukci Švédska, Norska a Dánska, se stal vítězem 11. ročníku filmové ceny LUX. © EU 2017 - EP 

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani oznámil v úterý ve Štrasburku laureáta filmové ceny LUX 2017 a poblahopřál vítěznému filmovému štábu, jako i dalším dvěma finalistům.

 

"Filmová cena LUX je vlajkovou lodí propagace kinematografie „MADE IN EUROPE“, jakož i našeho kreativního průmyslu a naší kulturní a jazykové rozmanitosti.“, uvedl AntonioTajani.

 

„Sedmé umění se zrodilo zde v Evropě. Kinematografie je hnací silou kultury, hodnot a dialogu. Letošní cena je přípravou na příští ročník 2018, který je rokem evropského kulturního dědictví. Kulturní dědictví netvoří pouze literatura a umění. Vychází také z příběhů, které vyprávíme, a z filmů, které sledujeme. Je to struktura našich životů.“ dodal Tajani.

 

Sámská krev švédské režisérky Amandy Kernell, vypráví příběh mladé sámské dívky, která opouští svou komunitu, protože sní o jiném životě. Na cestě za svými cíli však musí čelit rasistickým postojům svého okolí.