Sdílet tuto stránku: 

Občané dvaceti sedmi členských států EU si už za rok zvolí své zástupce v Evropském parlamentu a ovlivní tak rovněž rozhodnutí o tom, kdo se postaví do čela Evropské komise.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani na středeční tiskové konferenci upozornil, že přesně za rok proběhnou příští evropské volby. Ve dnech 23.-26. května si občané Unie v přímém a všeobecném hlasování  zvolí 705 poslanců EP a nepřímo také nového předsedu Evropské komise.

 

Budoucnost Evropské unie bude během následujících dvanácti měsíců předmětem diskuzí, do nichž se zapojí občané v celé Unii, a to na národní či místní úrovni. Evropský parlament je už dnes centrem rozprav o budoucím fungování EU, v rámci kterých s poslanci od ledna diskutují šéfové vlád jednotlivých členských států.

 

Začátkem června přivítá Evropský parlament na své půdě ve Štrasburku přes osm tisíc mladých lidí, aby s nimi diskutoval o jejich nadějích a obavách v souvislosti s budoucností Unie, stejně jako o možnostech jejího dalšího vývoje.

 

Poprvé od roku 2007 považuje 60 % občanů členství své země v EU za dobrou věc, a dokonce více než dvě třetiny respondentů jsou přesvědčeny, že jejich země má z členství v EU prospěch. To je zatím nejlepší výsledek od roku 1983, kdy byl průzkum poprvé zadán.

 

„Následující evropské volby budou bezpochyby bojem, a to nejen mezi tradičními stranami pravice, levice a politického středu, ale také mezi těmi, kteří věří v přínosy pokračující spolupráce a integrace na úrovni EU, a těmi, kteří by zvrátili to, čeho se dosáhlo za posledních sedmdesát let,“ uvedl předseda EP Antonio Tajani.

 

„Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometru 50 % Evropanů tvrdí, že se zajímá o evropské volby, byť pouze jeden ze tří ví, kdy se uskuteční. Do května příštího roku by o datu a důležitosti voleb pro budoucí směřování našeho světadílu neměl nikdo pochybovat,“ dodal.