Sdílet tuto stránku: 

„Předvolební debata kandidátů na post předsedy Evropské komise - evropské volby 2019“ proběhne v jednacím sále Evropského parlamentu dne 15. května od 21.00 do 22.30 hod.

Debata bude jedinou příležitostí porovnat si v přímém přenosu názory všech hlavních kandidátů evropských politických stran, kteří usilují o funkci předsedy Evropské komise. Pořadí kandidátů bylo určeno losem dne 4. dubna:


  1. Nico CUÉ, Strana evropské levice (EL)
  2. Ska KELLEROVÁ, Evropská strana zelených (EGP)
  3. Jan ZAHRADIL, Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE)
  4. Margrethe VESTAGEROVÁ, Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE)
  5. Manfred WEBER, Evropská lidová strana (EPP)
  6. Frans TIMMERMANS, Strana evropských socialistů (PES)

Redakčně je za debatu odpovědná Eurovize. Ústředními tématy by měly být přínos Evropy pro její obyvatele, životní prostředí a evropské hodnoty ve světě. Moderátory, které vybrala Eurovize, budou Emilie Tran Nguyenová (France Télévisions, Francie) a Markus Preiss (ARD, Německo), reakce sociálních sítí bude zprostředkovávat Annastiina Heikkiläová (YLE, Finsko).

Harmonogram debaty

18.00 - příchod kandidátů

19.20 - společná fotografie kandidátů na pódiu

20.00 - zpřístupnění jednacího sálu EP (dějiště debaty) pro diváky

21.00 - začátek předvolební debaty

22.30 - ukončení debaty, možná tisková prohlášení kandidátů

Debata proběhne v jednacím sále Evropského parlamentu v Bruselu, který se v daný večer promění v televizní studio. Evropská vysílací unie (EBU/Eurovize) a Europe by Satellite (EbS) zajistí přímý přenos, který bude televizním a online platformám nabízen bezplatně ve 23 jazycích a ve znakové řeči (pro vysílání na webu).

Přímý přenos debaty bude k dispozici na EP live a EbS.

Instrukce týkající se použití embed kódu, který umožňuje přenos debaty na externí webové stránce, jsou k dispozici zde.

Celá debata ve vysílací kvalitě bude ke stažení zde.

Akreditace a prostory pro novináře

Korespondenti, kteří jsou držiteli interinstitucionální akreditace, nemusí žádat o speciální akreditaci pro vstup do Evropského parlamentu dne 15. května. Novináři, kteří tento průkaz nemají, budou muset zaslat žádost o akreditaci prostřednictvím registrační webové stránky do 10. května, případně poslat e-mail před 14. květnem na adresu media.accreditation@ep.europa.eu.

Novináři, kteří mají zájem sledovat debatu v jednacím sále EP, by měli co nejdříve požádat o rezervaci místa zasláním e-mailu na adresu bookingsEE2019@ep.europa.eu. Tato možnost bude ukončena v okamžiku vyčerpání volných míst, nejpozději však 13. května. Místo v hledišti však není vhodné pro práci s laptopem a publikum bude muset setrvat v hledišti po celou dobu trvání debaty.

Novinářům budou k dispozici tradiční prostory tiskového střediska EP (přízemí budovy PHS), které zůstanou otevřené do jedné hodiny po půlnoci, jakož i dvě posluchárny, ze kterých bude možné sledovat debatu v přímém přenosu a zároveň pracovat: místnost PHS 3C50, která se nachází naproti jednacímu sálu EP, a místnost PHS 1A02, kterou najdete o patro níže.

Audiovizuální prostory, vybavení a služby poskytované Evropským parlamentem budou k dispozici po celý večer. K jejich rezervaci je třeba zaslat e-mail na adresu bookingsEE2019@ep.europa.eu.