Sdílet tuto stránku: 

Informace pro média zahrnují všechny důležité pokyny, časový harmonogram a služby, které budou mít média k dispozici v průběhu evropských voleb a volební noci 26. května.

Pracovní prostory pro média: otevírací hodiny a zasedací pořádek

Novináři budou mít k dispozici 4 místnosti, ve kterých budou moci sledovat volby i pracovat:


  • jednací sál (PHS 3A50)

čtvrtek 12:00 - 22:00 hod.
pátek 12:00 - 22:00 hod.
sobota 8:00 - 22:00 hod.
neděle 9:00 - 24:00 hod.
pondělí: 0:00 - večer


  • tisková místnost (PHS 0B01)   |
  • Anna Politkovská (PHS 0A50) | k dispozici non-stop od 23. do 27. května
  • Anna Lindh (PHS 1A2)             |

Ve všech pracovních prostorách pro média budou zveřejněny výsledky v reálném čase a to jak na obrazovkách, tak na webových stránkách https://vysledky-voleb.eu/.

Z důvodu omezené kapacity v jednacím sále EP byla jednotlivá místa k sezení na 26. května již jednotlivým médiím přidělena, a to na základě jejich požadavků a kapacitních možností. Jednací sál EP však bude přístupný všem zaregistrovaným novinářům, kteří do něho budou moci vstupovat kdykoliv - v rámci výše uvedených otevíracích hodin - dle vlastní potřeby, a to i v případě, že v sále nemají zarezervované místo.

Ve třech dalších místnostech vyhrazených pro média si novináři mohou místo obsadit od čtvrtka 23. května, a to umístěním etikety s názvem jejich média na jimi vybraném stole.

Všichni tiskoví atašé budou k dispozici pro dotazy médií týkající se volební noci ve speciálním zpravodajském centru (prostor Yehudi Menuhin, budova PHS, 1. patro).

Speciální akreditace

Novináři, včetně držitelů interinstitucionálních akreditací, kteří mají zájem o vstup do prostor Evropského parlamentu v průběhu volebních dnů, tedy od dnešního dne, musí požádat o zvláštní akreditaci. Pokud o ni doposud nepožádali, mohou tak učinit do pátku 24. května, nejpozději však do 17:00 hod. prostřednictvím online formuláře.

V případě potřeby prosím kontaktujte Akreditační kancelář pro média: (+32) 498 98 35 44

Akreditace si mohou novináři vyzvednout v Akreditační kanceláři pro média v Bruselu (budova Paul-Henri Spaak, Rue Wiertz, vstup pro novináře a návštěvníky, místnost PHS -1C029). Doporučujeme vyzvednout si akreditaci co nejdříve, aby se předešlo případným frontám v neděli 26. května.

Otevírací hodiny Akreditační kanceláře pro novináře:


  • čtvrtek 23. května - pátek 24. května: 08:00 - 18:00 hod.
  • sobota 25. května: 10:00 - 18:00 hod.
  • neděle 26. května: 10:00 - 23:00 hod.

Mapa s jednotlivými vstupy do EP a vyznačenými prostory, které jsou vyhrazeny pro novináře,

je k dispozici zde.

Časový harmonogram zveřejnění volebních dat dne 26.5.

Parlament bude zveřejňovat vnitrostátní odhady od 18:00 hod. První projekce rozložení křesel v novém Parlamentu bude k dispozici ve 20:15 hod. na základě dostupných vnitrostátních údajů. Data budou k dispozici na webové stránce https://vysledky-voleb.eu/. Stránka nabízí možnost vytvořit si vlastní widget a vygenerovat pro něj embed kód.

Projekce rozdělení křesel v novém EP budou aktualizovány v průběhu večera a noci na základě příchozích dílčích či konečných výsledků z jednotlivých členských států. Předběžné celkové výsledky se očekávají přibližně ve 23:15 hod.

Podrobný harmonogram zveřejňování odhadů a výsledků je k dispozici zde.

Na webové stránce https://vysledky-voleb.eu/ najdete informace o výsledcích v jednotlivých členských státech, mandátech politických skupin, křeslech získaných politickými stranami, počtech zvolených poslanců a poslankyň a o účasti ve volbách. Letošní výsledky bude možné porovnat s výsledky předchozích voleb do EP, kalkulačka umožní spočítat počet mandátů případných koalic a samostatný nástroj umožní stažení aplikace.

Detailní údaje pro jednotlivé země, dny konání voleb, volební seznamy, kandidáti a výsledky předchozích voleb jsou k dispozici zde.

Nabídka audiovizuálního obsahu

Europe by Satellite (EbS)

EbS bude ve dnech 23. - 26. května vysílat záběry z hlasování předsedů EP, Evropské rady a Evropské komise, kandidátů evropských politických stran na post předsedy EK a lídrů politických skupin EP. Přiblíží také atmosféru z hlasovacích místností napříč Unií a představí některé z výsledků práce končícího Evropského parlamentu.

V neděli po 18.00 hod. bude EbS přinášet grafiky s projekcemi rozdělení křesel a postupně přicházejícími výsledky voleb ve vysílací kvalitě, a příjezdy zajímavých hostů, včetně kandidátů na post předsedy EK či lídrů politických skupin v EP. EbS+ bude vysílat volební noc z jednacího sálu EP živě. Přinese například případné reakce lídrů politických skupin či kandidátů na předsedu EK. Předběžný program je k dispozici zde.

Multimediální centrum

Všechna videa a fotografie související s volbami do Evropského parlamentu budou k dispozici ke stažení zde. Webová stránka bude pravidelně aktualizována.

Audiovizuální materiál týkající se vybraných událostí či témat, které rezonovaly v aktuálním funkčním období EP, jsou k dispozici zde.

Vysílání na webu

Volební noc bude možné sledovat živě od 18:00 hod. prostřednictvím EP Live nebo EbS.

Instrukce týkající se embed kódů, prostřednictvím kterých je možné umístit přímý přenos na externí webovou stránku, naleznete zde.