Sdílet tuto stránku: 

Nová, aktualizovaná verze projekce rozdělení křesel v EP na základě konečných a předběžných výsledků z 26 členských států EU a 2 odhadů:

Předběžné výsledky 27/5  

Tato nová verze rozdělení křesel vychází z následujících dat:


  • konečné výsledky ze sedmi zemí: Chorvatska, Kypru, České republiky, Finska, Francie, Německa a Slovenska
  • oficiální předběžné výsledky z devatenácti zemí: Rakouska, Belgie, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Maďarska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Lucemburska, Malty, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španělska a Švédska
  • předvolební průzkumy ze dvou zemí: Irska a Spojeného království

Projekce rozdělení křesel v EP se bude stále průběžně aktualizovat na webové stránce https://www.vysledky-voleb.eu/. Zde najdete výsledky voleb v jednotlivých členských státech, rozdělení křesel podle politických skupin a země, podle vnitrostátních stran a politických skupin, zastoupení žen a mužů ale i volební účast. Letošní výsledky bude možné porovnat s výsledky předchozích voleb do EP, kalkulačka pomůže spočítat mandáty případných koalic. Stránka také nabízí možnost vytvořit si vlastní widget a vygenerovat pro něj embed kód.


Odhady naznačují výrazný nárůst celkové účasti

Účast ve volbách do Evropského parlamentu v celé EU je na základě dostupných údajů odhadovaná na 50,93 %, což představuje výrazný nárůst celkové účasti. Jde tak o nejvyšší účast v evropských volbách za posledních dvacet let.