Sdílet tuto stránku: 

  • devátý Evropský parlament od prvních přímých voleb v roce 1979  
  • poslanci zvolení ze 190 politických stran v 28 členských státech 
  • noví poslanci tvoří až 61 % pléna 
  • 60 % tvoří muži, 40 % ženy 
Deváté funkční období Evropského parlamentu odstartovalo v úterý 2. července 2019 

Odcházející předseda EP Antonio Tajani zahájil v úterý krátce po desáté hodině ustavující schůzi devátého funkčního období Evropského parlamentu.

 Evropský parlament by měl ve středu od 9:00 hod. hlasovat o novém předsedovi. Kandidáty mohou navrhnout politické skupiny nebo alespoň jedna dvacetina všech poslanců, tedy 38 zákonodárců a to nejpozději dnes do 22.00 hod. Na volbu bude dohlížet osm ověřovatelů, které dnes z poslanců vylosoval Antonio Tajani.

Zajímavosti o novém EP

Evropský parlament se v úterý ve Štrasburku sešel poprvé od přímých evropských voleb, které se konaly ve dnech 23. - 26. května v 28 členských státech EU a v nichž odevzdalo hlas 51 % voličů. Noví poslanci tvoří až 61 % pléna, podíl poslankyň vzrostl ve srovnání s rokem 2014 o tři procentní body a dosáhl 40 %.

Nejmladší poslankyní je Kira Marie Peter-Hansenová z Dánska (21) a nejstarším poslancem je Silvio Berlusconi z Itálie (82).

V novém Evropském parlamentu bude zatím fungovat sedm politických skupin, ve srovnání s předchozím funkčním obdobím EP je to o jednu skupinu méně. Poslanci, kteří nejsou součástí žádné politické skupiny, jsou označováni jako nezařazení. Tito poslanci mohou v průběhu funkčního období vstoupit do některé ze skupin. Politické skupiny musí být podle jednacího řádu EP složeny minimálně z 25 poslanců, kteří byli zvoleni v alespoň čtvrtině členských států (aktuálně tedy ze sedmi zemí).