Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)
Tobacco top story icon
Top téma :

Tabák a tabákové výrobky - Nová pravidla pro výrobu, obchodní úpravy a prodej

Veřejné zdraví 04-03-2014 - 09:21
 
 

Předcházet tomu, aby tabákový průmysl získával nové kuřáky mezi mladými lidmi, je hlavním cílem aktualizace pravidel pro tabákové výrobky, kterou 26. února 2014 schválil Evropský parlament. Kouření, které má na svědomí kolem 700 tisíc lidských životů ročně, je v EU hlavní příčinou úmrtí, kterým šlo předejít. I když počet kuřáků v EU klesá, stále kouření holduje každý čtvrtý Evropan. A 94 % kuřáků začne kouřit před 25. rokem věku. (Přečtěte si více: Tabáková směrnice má zabránit průmyslu v získávání nových kuřáků mezi mládeží)

Poslanci ve středu schválili návrhy na revizi tabákové směrnice EU, jejímž cílem je učinit tabákové výrobky méně atraktivní pro mladé lidi. Směrnice, jejíž text byl již neformálně dohodnut s ministry zdravotnictví EU, by měla zavést povinná zdravotní varování pokrývající 65 % plochy balíčku. Elektronické cigarety budou regulovány buď jako léčiva, budou-li napomáhat odvykání kouření, anebo jako tabákové výrobky. (Přečtěte si více: Tabáková směrnice: Parlament schválil plány, které mladé lidi odradí od kouření)

Zdravotní varování budou pokrývat dvě třetiny povrchu cigaretových krabiček a e-cigarety bude možné volně koupit v obchodech: tak zní nová pravidla, která dnes schválil Evropský parlament. Směrnice, na jejímž znění se Parlament předběžně dohodl s členskými zeměmi, má snížit přitažlivost tabákových výrobků pro mládež. E-cigarety budou regulovány jako léčivé přípravky, pokud bude výrobce tvrdit, že mají léčivé nebo preventivní účinky, jinak se na ně bude pohlížet jako na tabákové výrobky. (Přečtěte si více: “Neubližujte svému srdci” – Parlament podpořil pravidla pro omezení kouření)

Parlament v úterý schválil návrh legislativy, jehož cílem je učinit tabákové výrobky méně atraktivní pro mladé. Všechny balíčky by měly obsahovat zdravotní varování pokrývající 65% jejich plochy. Ovocné a mentolové příchutě a malé balíčky by měly být dle poslanců zakázány a elektronické cigarety by měly být regulovány v režimu pro léky, ovšem pouze pokud jsou představovány jako přípravky k léčbě či prevenci nemocí. (Přečtěte si více: Tabák: větší varování, zákaz příchutí a regulace elektronických cigaret)

Kouření je v EU se zhruba 700 tisíci obětí ročně hlavní příčinou úmrtí, kterým šlo předejít. Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin 11. července hlasoval ve prospěch nových pravidel, která by měla počty kuřáků omezit, a zejména odradit mladé od toho, aby s kouřením vůbec začínali. Mezi návrhy patří například zákaz cigaret s příchutěmi a tzv. slimek, a větší plocha pro zdravotní varování na obou stranách krabiček. (Přečtěte si více: Konec slimek a mentolek, víc varování: Výbor pro veřejné zdraví hlasoval o tabákové směrnici)

Nová pravidla pro tabákové výrobky, přijatá 8. ŕíjna Evropským parlamentem, mají snížit pravděpodobnost, že mladí lidé propadnou kouření. Britská členka skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů Linda McAvan nyní povede jednání s Radou o konečném znění právních předpisů. Povídali jsme si s ní o tom, jak nová pravidla pomohou odradit mladé lidi od toho, aby začali kouřit, a jaký dopad budou mít na kuřáky e-cigaret. (Přečtěte si více: Linda McAvan o tabákové směrnici: Cílem je zastavit tabákové společnosti v získávání nových generací kuřáků)

Kvůli nezákonnému obchodu s cigaretami přicházejí členské země EU na daních ročně o 10 miliard eur, říkají odhady Evropské komise založené na množství zabavených pašovaných cigaret. Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu 22. ledna jednali s odborníky o tom, jakou roli v tomto případě hrají velké tabákové firmy, a jak by šlo situaci změnit. “Představa, že v boji proti pašování vítězíme, asi není tak úplně pravdivá,” řekl místopředseda výboru, belgický poslanec za Zelené Bart Staes. (Přečtěte si více: Pašování cigaret: je třeba postavit se tabákovému průmyslu, říkají odborníci poslancům )

Elektronické cigarety bývají prezentovány jako řešení pro kuřáky, kteří chtějí s kouřením přestat, ale nejsou schopni překonat svou závislost na nikotinu. Jenže jak je to s bezpečností e-cigaret? Měli bychom pro ně mít stejná pravidla, jako pro léčiva, nebo jako pro tabákové výrobky? 7. května jednali během semináře, který je součástí práce na přezkumu směrnice o tabákových výrobcích, o e-cigaretách poslanci společně s odborníky. (Přečtěte si více: Poslankyně McAvan: "Jsme tu proto, abychom našli ten nejlepší možný způsob regulace e-cigaret, ne abychom je zakázali." )

Před rozhodujícím hlasováním na zářijové plenární schůzi nám dvě poslankyně z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin vysvětlily své názory na novou reformu tabákových výrobků, které dal výbor zelenou 10. července. (Přečtěte si více: Rozhovor: Tabáková reforma – výzvy a výčitky)

Odkaz : 20130901TST18402
 
 
Bitva proti kouření
 

Tváří v tvář celé řadě nových moderních zařízení navržených pro to, aby kouření působilo přitažlivě, aktualizovala EU svoje pravidla, aby pomohla lidem zbavit se tohoto zlozvyku a odradit nové kuřáky. 21.1.2014

 
Kouření: radikální změna, nebo šance která se rozplynula jako dým?
 

Poslanci Peter Liese a Linda McAvan o nové dohodě mezi Parlamentem a Radou o tabákové směrnici. 19.12.2013

 
Od A do Z: T jako tabák
 

Každý pátý mladý člověk je závislý na cigaretách. A cigarety zabijí každého druhého kuřáka. EU je chce od kouření odradit, ještě než začnou.