Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)
Erasmus Rotterdamský
Top téma :

ERASMUS - Výměny v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu

Vzdělávání / Mládež 25-07-2014 - 10:40
 
 

Erasmus, oblíbený studentský výměnný program, rozpíná křídla. Jeho další fáze, pojmenovaná „Erasmus+“ (Erasmus pro všechny), se bude týkat vzdělávání, odborné přípravy, mládeže, a poprvé i sportu. Evropský parlament schválil program Erasmus pro všechny 19. listopadu 2013. (Přečtěte si více: Erasmus – nyní víc než jen studentské výměny)

Erasmus stále roste a trhá rekordy! V akademickém roce 2012-2013 v rámci jednoho z nejpopulárnějších programů EU studovalo nebo absolvovalo stáž v zahraničí 270 tisíc studentů. A v budoucnu by toto číslo mělo ještě růst, protože letos v září se rozbíhá nový a vylepšený program Erasmus +, který získal značnou podporu Evropského parlamentu. Jaké jsou nejoblíbenější studentské destinace a ze kterých zemí pochází nejvíc účastníků programu? Připravili jsme pro vás pár čísel. (Přečtěte si více: Erasmus zažil další rekordní rok )

Mobilita studentů je pro mladé lidi nepochybně jedním z největších přínosů života v EU. A známý program Erasmus, kterého ročně využívá přes 230 tisíc studentů, se právě dočkal nové podoby. Nový program Erasmus +, na který je vyčleněno 14 miliard eur, umožní studium, odbornou přípravu nebo dobrovolnickou činnost v zahraničí více než 5 milionům mladých lidí. O programu, kterému dal 5. listopadu zelenou parlamentní Výbor pro kulturu a vzdělávání, jsme mluvili se zpravodajkou Doris Pack. (Přečtěte si více: Doris Pack o programu Erasmus+: "Zachovali jsme v něm vše, co se v minulosti osvědčilo, a vylepšili jsme ho.")

Výměnný program pro studenty a učitele Erasmus, jehož pokračování ohrozil nedostatek prostředků v rozpočtu EU na rok 2012, je pro tuto chvíli mimo nebezpečí. Evropský parlament 12. prosince schválil opravný rozpočet EU na rok 2012 ve výši 6 miliard eur i nový rozpočet na rok 2013. Od založení Erasmu koncem 80. let 20. století si studium nebo práci v zahraničí vyzkoušely téměř 3 miliony studentů a učitelů. A díky Parlamentu tohle číslo poroste. Další údaje o Erasmu vám přináší naše infografika. (Přečtěte si více: Erasmus je prozatím zachráněn)

Už je to jisté: 1. ledna 2014 vstupuje v platnost nová podoba nejpopulárnějšího evropského studentského programu. Erasmus+, známý také jako Erasmus pro všechny, byl 11. prosince podepsán předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a zástupcem Rady Vytautasem Leskeviciusem. S rozpočtem ve výši více než 14 miliard eur na léta 2014-2020, tedy téměř dvojnásobným oproti svému předchůdci, umožní program více než 4 milionům mladých Evropanů studovat nebo absolvovat stáž v zahraničí. (Přečtěte si více: Erasmus+ je podepsán! V platnost vstupuje 1. ledna. )

Parlament v úterý schválil nový program Erasmus+, který bude financovat příspěvky studentům, pedagogům, školitelům a učňům na studium v EU. O příspěvky se také budou moci hlásit mladí lídři, dobrovolníci, sportovci a ženy. Nový nástroj na garanci půjček umožní rovněž studentům magisterských programů získat lacinější půjčky na studium v zahraničí. (Přečtěte si více: ERASMUS+ umožní více než 4 milionům mladých vzdělávat se či studovat v jiné zemi EU)

"Erasmus+", is set to be the EU's next programme for education, training, youth and sport, following an agreement confirmed by Parliament negotiators and the Council on Wednesday. The overall budget for the new programme is subject to approval of the EU's overall multi-annual financial framework (MFF) for that period. (Přečtěte si více: MEPs strike deal on Erasmus+ programme)

Výměnný program Evropské unie pro studenty a učitele, pojmenovaný po holandském učenci Erasmu Rotterdamském oslavuje čtvrtstoletí své existence. Za tu dobu se pomocí grantů programu Erasmus podívaly do škol v zahraničí téměř 3 milióny studentů a učitelů. (Přečtěte si více: Erasmus propojuje Evropu už čtvrt století)

Odkaz : 20130901TST18403
 
 
Erasmus: jak funguje práce a studium v zahraničí
 

Erasmus rozšiřuje své programy díky obrovské finanční injekci: EuroparlTV zkoumá pracovní a studijní příležitosti, jež se otevírají pro miliony mladých občanů EU. 7.10.2013

 
3 mil. studentů se zúčastnily programu Erasmus
od roku 1987.
(Přečtěte si více)
Hangout: budoucnost Erasmu
 

V prvním Hangoutu z Evropského parlamentu mohli účastníci a komentátoři na sociálních sítích klást Doris Packové (ELS) dotazy o výměnném programu EU Erasmus. 8.7.2013

 
Erasmus na YouTube