Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)
Kick off illustration
Top téma :

Tentokrát je to jiné - Jednat. Ovlivňovat. Rozhodovat.

Instituce 10-09-2013 - 12:00 / Aktualizováno: 30-07-2014 - 12:01
 
 

Stejně jako se mění doba, měníme se i my. Od posledních evropských voleb se změnila pravidla hry. Evropský parlament má teď větší moc, se kterou může udávat politický směr Evropy a také dělat každodenní rozhodnutí týkající se nás všech. Mocnější Evropský parlament znamená víc vlivu pro všechny, větší schopnost řešit naše problémy a změnit to, co je zapotřebí změnit, větší možnost prosadit zachování toho, co si chceme ponechat. (Přečtěte si více: Možnost rozhodovat o tom, co se v Evropě stane.)

Evropa prochází bouřlivými časy. V průběhu krize si občané uvědomili, že Evropa má velký vliv na podmínky, ve kterých žijí. Že evropské země jsou stále více provázané a že to, co se stane v jedné členské zemi EU, ovlivňuje vyhlídky do budoucna pro každého z nás. (Přečtěte si více: JEDNAT. OVLIVŇOVAT. ROZHODOVAT.)

Předseda Komise José Manuel Barroso představil Parlamentu ve středu svou poslední zprávu o o stavu Unie v tomto volebním období. Předsedové politických skupin v rozpravě stanovili priority, na které by se dle nich měla Komise v následujících měsících soustředit. Zdůraznili, že je potřeba posílit důvěru v EU a uvedli, že volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 představují pro voliče skutečnou příležitost jak rozhodnout o budoucnosti EU. (Přečtěte si více: Rozprava o stavu Unie s předsedou Komise Barrosem)

22.-25. května 2014 rozhodnou občané 28 zemí EU o novém politickém složení Evropského parlamentu, jehož prvním úkolem bude volba nového předsedy Evropské komise. Jak vypadá politické složení Evropského parlamentu dnes? Podívejte se na naši infografiku. (Přečtěte si více: Volby do Evropského parlamentu určí nové rozložení politických sil)

Když Irena jako dobrovolnice obsluhuje lidi bez střechy nad hlavou v bruselské výdejně jídla pro lidi v nouzi, dokáže se lehko vžít do jejich kůže. Není to tak dávno, kdy na ulici žila bez vlastního zavinění i ona a její dvě děti. „Moje rodina nikdy nepřijala ani korunu sociální pomoci – pracovali jsme, kde se dalo.“ Kvůli krizi se ocitlo v tíživé finanční situaci víc evropských rodin, než kdy dřív. (Přečtěte si více: Chudoba: "Život na ulici je těžký a nebezpečný")

Evropský parlament 10. září oficiálně spustil osvětovou a informační kampaň před volbami do Evropského parlamentu konanými v roce 2014. Kampaň poběží i po volbách samotných - vrcholit bude zvolením předsedy Evropské komise novým Parlamentem. (Přečtěte si více: Evropský parlament spouští informační kampaň před volbami v roce 2014)

Jakou roli hraje v Evropské unii Evropský parlament? Za co odpovídá Evropská komise? Co dělá Evropská rada a jak se liší od Rady EU? Odpovědi přináší náš stručný průvodce po čtyřech orgánech EU v podobě infografiky. (Přečtěte si více: Abeceda Evropské unie: infografika)

Tiago se může pochlubit diplomem z ekonomie, ale podle práce, kterou teď dělá, byste to nehádali. Ve svých 28 letech střídá jednu nárazovou práci za druhou buď ve stavebnictví nebo v pohostinství. Jeho situace je typickou ukázkou problému, který má i spousta jeho vrstevníků. I když se mladým lidem podaří najít práci, často je to jen práce na dobu určitou a hluboko pod úrovní jejich vzdělání. Tiago zatím uvažuje o vylepšení svých vyhlídek rekvalifikací: „Doufám, že tentokrát to vyjde.“ (Přečtěte si více: Práce: “Až když jste nezaměstnaný, uvědomíte si, jak je práce důležitá pro vaše štěstí”)

Stát se obětí počítačového podvodu je tak snadné. Své o tom ví i Peter Trap, 44letý Němec žijící ve Švédsku, jehož osobních údajů se zmocnil podvodník, a který pak několik měsíců bojoval o to, aby se mu vrátilo několik tisíc eur. „Byl to pomalý, frustrující a únavný proces,“ říká Peter. Evropský parlament již delší dobu pracuje na přísnějších trestech za počítačovou trestnou činnost a na lepší ochraně našich online údajů. (Přečtěte si více: Okraden hackerem: lekce pro Evropu)

Odkaz : 20130902TST18451