Share this page: 

The European Parliament’s delegations, the official bodies which maintain and develop its contacts with third countries, have elected their chairs and vice-chairs. The delegations’ compositions reflect the political composition of the House. The delegations are also bound to represent the views expressed by the Parliament as a whole.

You will find the composition of the delegations’ bureaus below:


DELEGATION

CHAIRMAN

1st VICE-CHAIRMAN

2nd VICE-CHAIRMAN

Delegation for relations with the Palestinian Legislative Council (DPLC)

Martina ANDERSON (GUE/NGL, UK)

Marita ULVSKOG (S&D, SE)

Margrete AUKEN (Greens/EFA, DK)

Delegation for relations with the Mercosur countries (DMER)

Francisco ASSIS (S&D, PT)

Pablo IGLESIAS (GUE/NGL, ES)

Elisabetta GARDINI (EPP, IT)

Delegation for relations with the Pan African Parliament (DPAP)

Michael GAHLER (EPP, DE)

Fredrick FEDERLEY (ALDE, SE)

Maria HEUBUCH (Greens/EFA, DE)

Delegation for relations with the Federative Republic of Brazil (D-BR)

Paulo RANGEL (EPP, PT)

Antonio MARINHO E PINTO (ALDE, PT)

Carlos ZORRINHO (S&D, PT)

Delegation for relations with the Mashreq countries (DMAS)

Marisa MATIAS (GUE/NGL, PT)

Ramona Nicole MANESCU (EPP, RO)

Gilles PARGNEAUX (S&D, FR)

Delegation for relations with the countries of the Andean Community (DAND)

Luis de GRANDES PASCUAL (EPP, ES)

Tania GONZALEZ PENAS (GUE/NGL, ES)

Izaskun BILBAO BARANDICA (ALDE, ES)

Delegation for relations with Australia and New Zealand (DANZ)

Michael THEURER (ALDE, DE)

Axel VOSS (EPP, DE)

Jacqueline FOSTER (ECR, UK)

Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union (DMAG)

Antonio PANZERI (S&D, IT)

Tokia SAÏFI (EPP, FR)

Fernando MAURA BARANDIARAN (ALDE, ES)

Delegation to the EU-Mexico Joint Parliamentary Committee (D-MX)

Teresa JIMENEZ-BECERRIL (EPP, ES)

Pina PICIERNO (S&D, IT)

José BLANCO LOPEZ (S&D, ES)

Delegation for relations with the Arab Peninsula (DARP)

Michèle ALLIOT-MARIE (EPP, FR)

Alessia MOSCA (S&D, IT)

Salvatore CICU (EPP, IT)

Delegation to the EU-Chile Joint Parliamentary Committee (D-CL)

Constanze KREHL (S&D, DE)

Renate WEBER (EPP, RO)

Eleonora FORENZA (GUE/NGL, IT)

Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee (D-TR)

Manolis KEFALOGIANNIS (EPP, EL)

Miltos KYRKOS (S&D, EL)

Takis HADJIGEORGIOU (GUE/NGL, CY)

Delegation for relations with Iraq (D-IQ)

David CAMPBELL BANNERMAN (ECR, UK)

Brian HAYES (EPP, IE)

Javier COUSO PERMUY (GUE/NGL, ES)

Delegation for relations with South Africa (D-ZA)

Hans VAN BAALEN (ALDE, NL)

Boris ZALA (S&D, SL)

Sabine VERHEYEN (EPP, DE)

Delegation for relations with the countries of South Asia (DSAS),

Jean LAMBERT (Greens/EFA, UK)

Ian DUNCAN (ECR, UK )

Richard HOWITT (S&D, UK)

Delegation to the European Union-Former Yugoslav Republic of Macedonia Joint Parliamentary Committee (D-MK)

Alojz PETERLE (EPP, SL)

Sergei STANISHEV (S&D, BG)

Angel DZHAMBAZKI (ECR, BG)

Delegation for relations with Switzerland, Iceland and Norway (SIN) and to the European Economic Area (EEA) (DEEA) Joint Parliamentary Committee

Jørn DOHRMANN (ECR, DK)

Anna HEDH (S&D, SE)

Marit PAULSEN (ALDE, SE)

Delegation for relations with Japan (D-JP)

Petr JEZEK (ALDE, CZ)

Romana TOMC (EPP, SL)

Karin KADENBACH (S&D, AT)

Delegation to the EU-Serbia Stabilisation and Association Parliamentary Council (D-RS)

Eduard KUKAN (EPP, SK)

Paul TANG (S&D, NL)

Igor ŠOLTES (Greens/EFA, SL)

Delegation to the EU-Russia Parliamentary Cooperation Committee (D-RU)

Othmar KARAS (EPP, AT)

Liisa JAAKONSAARI (S&D, FI)

Jiri MASTALKA (GUE/NGL, CZ)

Delegation to the EU-Montenegro Stabilisation and Association Parliamentary Council (D-ME)

Anneliese DODDS (S&D, UK)

Mairead McGUINNESS (EPP, IE)

Iliana IOTOVA (S&А,BG)

Delegation for relations with Belarus (D-BY)

Bogdan ZDROJEWSKI (EPP, PL)

Andrejs MAMIKINS (S&D, LT)

Valdemar TOMASEVSKI (ECR, LT)

Delegation for relations with Bosnia and Herzegovina and Kosovo (DSEE)

Tonino PICULA (S&D, HR)

Dubravka ŠUICA (EPP, HR)

Ulrike LUNACEK (Greens/EFA, AT)

Delegation for relations with Canada (D-CA)

Bernd KÖLMEL (ECR, DE)

Godelieve QUISTHOUDT-ROWOHL (EPP, DE)

Glenis WILLMOTT (S&D, UK)

Delegation for relations with Israel (D-IL)

Fulvio MARTUSCIELLO (EPP, IT)

Olga SEHNALOVA (S&D, CZ)

Bastiaan BELDER (ECR, NL)

Delegation for relations with India (D-IN)

Geoffrey VAN ORDEN (ECR, UK)

Neena GILL (S&D, UK)

Cora VAN NIEUWENHUIZEN (ALDE, NL)

Delegation for relations with the countries of South-east Asia and ASEAN: the Association of South-east Asian Nations (DASE)

Werner LANGEN (EPP, DE)

Marc TARABELLA (S&D, BE)

Jeroen LENAERS (EPP, NL)

Delegation for relations with the Korean Peninsula (DKOR)

Nirj DEVA (ECR, UK)

Paul RÜBIG (EPP, AT)

Nedzhmi ALI (ALDE, BG)

Delegation for relations with Afghanistan (D-AF)

Petras AUSTREVICIUS (ALDE, LT)

Eva JOLY (Greens/EFA, FR)

Lars ADAKTUSSON (EPP, SV)

Delegation for relations with Iran (D-IR)

Janusz LEWANDOWSKI (EPP, PL)

Connie ERNST (GUE/NGL, DE)

Alessandra MORETTI (S&D, IT)

Delegation to the EU-Kazakhstan, EU-Kyrgyzstan and EU-Uzbekistan Parliamentary Cooperation Committees, and for the relations with Tajikistan, Turkmenistan and Mongolia (DCAS)

Iveta GRIGULE (NI, LV)

Gabrielus LANDSBERGIS (EPP, LT)

Tatjana ZDANOKA (Greens/EFA, LV)

Delegation for relations with the People's Republic of China (D-CN)

Jo LEINEN (S&D, DE)

Reinhard BÜTIKOFER (Greens/EFA, DE)

Frank ENGEL (EPP, LU)

Delegation to the EU-Albania Stabilisation and Association Parliamentary Council (D-AL)

Monica Luisa MACOVEI (EPP, RO)

Elena SCHLEIN (S&D, IT)

Ivan JAKOVCIC (ALDE, HR)

Delegation for relations with the countries of Central America (DCAM)

Sofia SAKORAFA (GUE/NGL, EL)

Gabriel MATO (EPP, ES)

Caterina CHINNICI (S&D, IT)

Delegation to the CARIFORUM-EU Parliamentary Committee (DCAR)

Boleslaw PIECHA (ECR, PL)

Will be elected on 6/11/2014

Maurice PONGA (EPP, FR)

Delegation for relations with the United States (D-US)

David McALLISTER (EPP, DE)

Jeppe KOFOD (S&D, DK)

Marietje SCHAAKE (ALDE, NL)

Delegation to the EU-Armenia, EU-Azerbaijan and EU-Georgia Parliamentary Cooperation Committees (DSCA)

Sajjad KARIM (ECR, UK)

Elisabeth KOSTINGER (EPP, AT)

Antanas GUOGA (ALDE, LT)

Delegation to the EU-Moldova Parliamentary Cooperation Committee (D-MD)

Andi-Lucian CRISTEA (S&D, RO)

Dawid Bohdan JACKIEWICZ (ECR, PL)

Michal BONI (EPP, PL)

Delegation to the EU-Ukraine Parliamentary Cooperation Committee (D-UA)

Andrej PLENKOVIĆ (EPP, HR)

Tibor SZANYI (S&D, HU)

Kaja KALLAS (ALDE, ET)


Composition of the bureaus of the multilateral parliamentary assemblies:


 

Delegation to the ACP-EU Parliamentary Assembly

Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly

Delegation for relations with the NATO Parliamentary Assembly

Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly

CHAIR

Louis MICHEL (ALDE, BE)

Martin SCHULZ (S&D, DE)

Heidi HAUTALA (Greens/EFA, FI)

Eva KAILI (S&D, EL)

Ramón JÁUREGUI ATONDO (S&D,ES)

1st VICE-CHAIR

Michèle RIVASI (Greens/EFA, FR)

Zigmantas BALČYTIS (S&D, LT)

Arnaud DANJEAN (EPP, FR)

2nd VICE-CHAIR

João FERREIRA (GUE/NGL, PT)

Ryszard CZARNECKI (ECR, PL)

Georgios KYRTSOS (EPP, EL)

3rd VICE-CHAIR

Kashetu KYENGE (S&D, IT)

Andrea BOCSKOR (EPP, HU)

4th VICE-CHAIR

Renaud MUSELIER (EPP, FR)

Rolandas PAKSAS (EFDD, LT)

5th VICE-CHAIR

Daniel HANNAN (ECR, UK)

6th VICE-CHAIR

Louis-Joseph ANSCOUR (S&D, FR)

7th VICE-CHAIR

Piernicola PEDICINI (EFDD, IT)

8th VICE-CHAIR

Andrzej DUDA (ECR, PL)

9th VICE-CHAIR

Fernando RUAS (EPP, PT)

10th VICE-CHAIR

Javier NART (ALDE, ES)

11th VICE-CHAIR

Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR (S&D, ES)

12th VICE-CHAIR

Jadwiga WIŚNIEWSKA (ECR, PL)