Karl Suure noorteauhinna 2011. aasta tseremoonia Aachenis © European Union 2011 - European Parliament 

Karl Suure Euroopa noorteauhind on mõeldud noortele inimestele, kelle projektid parandavad üksteisemõistmist ja soodustavad ühtse Euroopa identiteedi kujunemist. Sel teisipäeval, 15. mail kuulutati Saksamaal Aachenis välja kolm selle aasta laureaati. EP veebileht uuris varasematel aastatel parimate hulka jõudnutelt, mida noorteauhind endaga kaasa tõi.

Karl Suure noorteauhinna traditsioon sai alguse 2008. aastal ning toona sai esikoha Ilona Kotolácsi Mikóczy. Tema programm "Piirideta õpilased" tõi kokku Ida- ja Kesk-Euroopa õpilasi erinevatele seminaridele, mis tutvustasid muu hulgas õppimisvõimalusi Euroopas ning rääkisid ühenduse laienemisest.


Kotolácsi Mikóczy sõnul avanes tänu auhinnale uusi võimalusi ning tunnustust sai kasutada justkui soovituskirjana, mis aitas loengutele kutsuda esinejaid, taotleda fondidest rahastust ning reklaamida programmi.


Kotolácsi Mikóczy lisas, et "Piirideta õpilased" programmi tõttu oli ta kontaktis mitme Euroopa Parlamendi (EP)saadikuga. "Asepresident László Surján (HU, EPP) muutus väga aktiivseks Rakoczi sihtasutuse juures, mis projekti toetab ning sealt edasi kutsus ta mind enda juurde parlamenti tööle." 


Chiara Palieri korraldas kultuurifestivali ja ta oli 2008. aastal Itaalia riikliku vooru võitja. "Karl Suure auhind oli aluseks minu edule ja aktiivsusele rahvusvahelisel tasandil, see oli kõige algus. Sellest hetkest alates on mu elu pühendatud noorte aktiivsele tegevusele, noorte võimu suurendamisele ja noortele kui juhtidele," rääkis Palieri.


"Täna olen ma rahvusvaheliselt tunnustatud noorteliider ja kõneleja kõrgetasemelistel konverentsidel. Näiteks olen ma organiseerinud kaks aastat Strasbourg'is Euroopa Liidu simulatsiooni," sõnas Palieri. "Soovitan kõigil, kelle kireks ja ambitsiooniks on sotsiaalvallas head teha, Karl Suure auhinnale kandideerida."


Tuntus tänu auhinnale


John Holten Iirimaalt sai teise koha 2010. aastal projektiga "Sa oled siin". Tegemist oli raamatuprojektiga, mis tõi kokku 14 noort, et panna kokku Euroopas liikumisvabadust nautivate ja väljaspool kodumaad tegutsevate noorte kirjutised.


Holteni sõnul tähendas auhinna võitmine, et inimesed hakkasid teda ja tema organisatsiooni Broken Dimanche Press vaatama teise pilguga. "Inimesed mõistsid, et me oleme Euroopa kirjastus, mitte väikefirma Berliinis." 


"Ma olen siiani väga tihedalt Broken Dimanche Pressiga seotud. "Võiduprojekt oli meie esimene raamat, nüüdseks oleme kirjastanud veel pea tosin raamatut," sõnas Holten.   


Marie Terrier Prantsusmaalt sai teise koha 2009. aastal, kui korraldas Euroopa ülikoolide teatrifestival Acthéa.  "Karl Suure auhind aitas mul ja mu organisatsioonil mõista, et meie festival võib jõuda laiema publikuni. See lubas paremat teavitamist ja tõsiseltvõetavuse suurendamist."


Hetkel töötab Terrier Indias digitaalse turunduse alal. Ta märkis, et auhinnaga tunnustamine pani ta armastama rahvusvahelist kultuuri ja kommunikatsiooni.


Euroopa ideed on elus


Julian Walkowiak oli 2011. aastal Austria riikliku vooru võitja. "Kaks intsidenti on muutnud mu elu. Esimene oli siis, kui tööle hakkas meie veebileht ja teine siis, kui ma sain kõne EPst, et ma lähen Aachenisse. Karl Suure noorteauhind aitab mõista, et Euroopa ideed elavad." 


Walkowiaki projekti eesmärk on tudengite liikuvuse edendamine. Ta märkis, et tema projekt sai tänu konkursil osalemisele inimeste seas tuntuks ning sel aastal toimub see samal ajal mitmes eri Euroopa paigas.


"Ükskõik mis idee Sul on, räägi sellest. Vahest tundub esmasel vaatlusel idee ebaoluline, kuid seejärel tõmbab see just nende inimeste tähelepanu, kes aitavad Sul selle ellu viia. Karl Suure noorteauhind annab ideele tõsiseltvõetavust ja ühendab Sind teiste muutusteagentidega Euroopas," rääkis Walkowiak. 


Kõik selle aasta 26 riiklikku võitjat (Malta ei osale) kogunesid teisipäeval Saksamaal Aachenis, auhinnatseremoonial osales ka EP president Martin Schulz. Eestit esindas Arstiteadusüliõpilaste Seltsi projekt "Kultuuri sõlmed".