35 aastat Balti apelli toetanud parlamendi resolutsioonist 

 
 

Laupäeval, 13. jaanuaril möödub 35 aastat parlamendi resolutsioonist, mis toetas Eesti, Läti ja Leedu üleskutset taastada iseseisvus.

Parlament tunnustas 35 aastat tagasi Balti riikide tahet saada iseseisvateks 

Euroopa Parlamendis toimus kolmapäeval resolutsiooni 35. aastapäeva puhul Balti riikide arutelu, kus võtsid eestlastest sõna Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam ja Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip.

 

„Hindame seda ajaloolist aastapäeva olulise panusena Euroopa üksmeelsusesse ja ühise ajaloo ülesehitamisse,” ütles Tunne Kelam (EPP, EE).

 

Andrus Ansipi sõnul on märkimisväärne, et Euroopa Parlament oli 35 aastat tagasi ainukene rahvusvaheline institutsioon, mis reageeris Balti riikide vabadusvõitlejate meeleheitlikule üleskutsele taastada riikide iseseisvus.

 

„Peame alati meeles pidama iseseisvuse ja demokraatia põhiväärtuseid ning reageerima, kui neid väärtuseid rünnatakse nagu praegu Krimmis ja Ida-Ukrainas,” sõnas Ansip.

 

Kolmapäevase ürituse avalauses ütles parlamendisaadik Mairead McGuiness (EPP, IE), et Nõukogude liidu okupatsiooni järel ei tunnistanud enamik Euroopa riike, Ameerika Ühendriigid, Kanada ega Vatikan formaalselt Balti riikide okupeerimist. „See on üks põhjus, miks hääletas 1983. aastal peaaegu 90 protsenti Euroopa Parlamendi liikmetest resolutsiooni poolt,“ märkis McGuiness.