Euroopa Liidu olukord – mis tehtud, mis edasi?  

 
 

Jaga seda lehte: 

SOTEU 2018 

Kolmapäeval, 12. septembril kell 9.00 algaval arutelul Euroopa Liidu olukorra üle räägitakse liidu saavutustest ja tulevikuülesannetest.

Jälgige arutelu internetis ja osalege sotsiaalmeedias.

Iga-aastane Euroopa Liidu olukorda käsitlev arutelu võimaldab Euroopa Parlamendi liikmetel kontrollida Euroopa Komisjoni tööd ja plaane ning aidata liidu poliitikat suunata. Tänavune arutelu on eriti tähtis, sest see on viimane enne 2019. aasta mais toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi ja komisjoni uue koosseisu moodustamist. Üheskoos vaadatakse üle, mida liit on viimastel aastatel oma kodanike heaks teinud, ning arutatakse ka järgmise viie aasta ülesandeid ja võimalikke lahendusi.

Üritus algab komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kõnega, kus ta annab hinnangu möödunud aastale ja visandab järgmise aasta plaanid. Järgneb arutelu Euroopa Parlamendi liikmetega, kes esitavad ELi prioriteetide kohta oma seisukohad.

Eelmise aasta arutelul käsitleti muu hulgas kaitseplaane ja julgeolekut, seaduslikku rännet, rahvusvahelist kaubandust ja sotsiaalset võrdsust ning seda, kuidas tugevdada ELi eelarvevõimalusi ja demokraatlikku otsustamisprotsessi. Lugege lähemalt pressiteatest.

Otseülekanne

Arutelu otseülekannet saab jälgida siin või siin kõigis 24 ametlikus keeles.

Facebook

Ka arutelu ennast saab Facebookis otseülekandena jälgida.

Parlamendiliikmete seisukohad

Euroopa Parlamendi liikmete sotsiaalmeedias avaldatud seisukohad ELi olukorra kohta on koondatud veebisaidile EP Newshub.

Twitter

Viimaseid uudiseid oma emakeeles leiate ka meie Twitterist. Tulge öelge sõna sekka! Teemaviide on #SOTEU.

Audiovisuaalne materjal:

Euroopa Parlamendi audiovisuaalteenistuste põhjalikud ülevaated arutelust leiab siit.

Euroopa Parlamendi roll

Liidu olukorda käsitlev arutelu peab tagama nii läbipaistvuse kui ka aruandekohustuse. Arutelu toimub igal aastal septembri esimesel täiskogu istungil.

Euroopa Parlament kui ELi ainus otsevalitav institutsioon on rahva häälekandja Euroopas. 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel oli valijail esimest korda võimalus mõjutada seda, kes saab Euroopa Komisjoni järgmiseks presidendiks. See muudatus suurendas Euroopa Parlamendi osatähtsust ELi poliitilise tegevuskava koostamisel.

Juba vähem kui aasta pärast valivad sajad miljonid eurooplased Euroopa Parlamendi uue koosseisu ja otsustavad, kes hakkab juhtima järgmist Euroopa Komisjoni. Euroopa tulevik on nende kätes. Lugege eelseisvatest Euroopa Parlamendi valimistest lähemalt pressimaterjalidest.

Tahate kaasa aidata?

Kui tahate Euroopa Parlamendi 2019. aasta valimiste õnnestumisele kaasa aidata, külastage veebisaiti https://www.thistimeimvoting.eu/et.