Filmiauhinna LUX pälvis lugu naisest, kes tahab maailma päästa (video) 

 
 

Jaga seda lehte: 

Sel aastal võitis filmiauhinna LUX film „Woman at war“. Filmi režissöör Benedikt Erlingsson rääkis meiega kliimamuutustest ja probleemidest, mida need demokraatia jaoks põhjustavad.

Filmi „Woman at war“ (Kona fer í stríð) peategelaseks on muusikaõpetaja Halla, kes on ka kirglik keskkonnakaitsja. Ta kavandab parajasti alumiiniumitehase saboteerimist, et Islandi mägismaa loodust kaitsta, kui saab teada, et tema lapsendamistaotlus on lõpuks heaks kiidetud ja teda ootab Ukrainas kasutütar. Nüüd on tal vaja lahendada dilemma: kuidas sobitada võitlus keskkonna eest sooviga emaks saada. Otsuse tegemisel ammutab ta jõudu loodusest ja teda toetavatest inimestest.


Režissöör Benedikt Erlingsson kirjeldas filmi järgmiselt: „See film räägib demokraatiast, kõmuajakirjandusest ja keskkonna nimel peetavast võitlusest. Ühtlasi lahatakse selles küsimust, kas inimene võib oma ideede nimel tegutseda, isegi kui ta seejuures seadusi rikub.“ Naljakas ja ebareaalne väärtfilm on žanrilt seikluspõnevik ja lisaks on see ka väga muusikaline. Tähelepanu juhtimiseks sellele, et maailma ees seisvate keskkonnaprobleemidega tuleb tegeleda kohe, kasutatakse aga hingematvalt kauneid Islandi loodusvaateid.


Kutse barrikaadidele


„Minu film on ka hoiatus,“ ütles Islandi režissöör pärast auhinna kättesaamist Facebook Live’is üle kantud intervjuus. „Mingil kummalisel põhjusel eitavad inimesed probleemi ja lükkavad selle lahendamist edasi. Me peame oma elustiili muutma ja see on meie põlvkonna suur väljakutse.“


„Naised tegelevad pidevalt maailma päästmisega“


Kui Erlingssonilt küsiti, miks ta valis filmi peategelaseks naise (keda kehastas Halldóra Geirharðsdóttir), vastas ta nii: „Naised tegelevad pidevalt maailma päästmisega! Nad kasutavad tihti meestest erinevaid strateegiaid. Ning praegu vajabki maailm päästmist ja naised on keskkonnaküsimustes sageli kõige tähtsamad eestvõitlejad.“

Benedikt Erlingsson (left) during the prize ceremony in Strasbourg 

Film ja poliitiline arutelu


Euroopa Parlamendi president ütles auhinda üle andes täiskogu ees järgmist: „Kolmes finaali jõudnud filmis käsitletakse teemasid, mis on kõik Euroopa tuleviku seisukohast olulised. Need on äärmusliku rahvuslusega seotud ohud, keskkonna päästmise pakilisus ning vajadus leida rändeprobleemile sidus ja ühtne lahendus.“ Ta lisas veel, et kuna nendes filmides näidatakse Euroopat uudsest ja väga isiklikust vaatenurgast, on need Euroopa Parlamendis toimuvate igapäevaste poliitiliste arutelude seisukohalt väga olulised.


Erlingsson võttis sõna ka 2019. aasta mais toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste teemal. „Meie põlvkonnal on veel viimane võimalus kliimamuutuste suhtes midagi ette võtta. Kui meie seda ei tee, siis meie laste jaoks on juba liiga hilja. Sellepärast on äärmiselt oluline, et me kõik valima läheksime. See on kõige mõjuvam viis, kuidas me saame aidata maailma päästa.“

2018. aastal kandideerisid filmiauhinnale LUX filmid „Styx“, „Woman at War“ ja „The Other Side of Everything“. Filmide ja nende eri riikides linastumise aegade kohta saab lisateavet SIIT.


Hääletage oma lemmiku poolt ning teil võib avaneda võimalus kuulutada järgmisel aastal Tšehhis toimuval rahvusvahelisel Karlovy Vary filmifestivalil välja publikupreemia võitja.


Euroopa kino toetamine


Filmiauhinnaga LUX on juba 12 aastat Euroopa filme edendatud. Nimelt toetatakse kolme finaali jõudnud filmi subtitreerimist kõigis ELi 24 ametlikus keeles. Võidufilm kohandatakse jälgitavaks ka nägemis- ja kuulmispuudega inimestele ning seda aidatakse rahvusvaheliselt reklaamida.