Euroopa Komisjoni presidendi kandidaatide debatt: esikandidaadid väitlustules 

 
 

Jaga seda lehte: 

Kõikjal Euroopas said inimesed jälgida kuue Euroopa Komisjoni presidendi kandidaadi arutelu selle üle, milline on nende tulevikunägemus Euroopa Liidust.

15. mail aset leidnud Euroopa Parlamendi 2019. aasta valimiste eelne presidendikandidaatide debatt, mida kanti üle vähemalt 35 telekanalis ja rohkem kui 60-l veebiplatvormil, andis võimaluse teada saada, millistel seisukohtadel on esikandidaadid eri küsimustes. Debatt toimus Euroopa Parlamendis Brüsselis ja seda juhtisid kolm saatejuhti. Kõnelemise järjekord määrati loosi teel.

Kõnealune debatt on üks 23.–26. mail toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste eelseid tippsündmusi. Uus Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon määravad ELi arengusuuna järgmiseks viieks aastaks.

Vaata eespool toodud videoklipist selle sündmuse tipphetki.


Esikandidaatide süsteemist

Erakonnad seavad enne Euroopa Parlamendi valimisi üles oma esikandidaadid Euroopa Komisjoni presidendi ametikohale. See esikandidaat, kelle kohta nõukogu teeb ettepaneku nimetada ta komisjoni presidendiks ja kes suudab saavutada parlamendis enamuse toetuse, valitakse parlamendi hääletusel Euroopa Komisjoni presidendiks.

Mõnikord kasutatakse esikandidaatidele viidates saksakeelset sõna Spitzenkandidat. Süsteemi kasutati esmakordselt 2014. aastal, mil komisjoni presidendiks valiti Jean-Claude Juncker.

Mõned erakonnad on seadnud üles rohkem kui ühe esikandidaadi, kuid on nimetanud ühe kandidaadi, kes esindab neid 15. mail toimuval debatil.