Valimisaktiivsus 2019. aasta valimistel oli viimase 20 aasta suurim

Valimisaktiivsus Euroopa Parlamendi 2019. aasta valimistel oli varasemast suurem. Nüüd on aeg moodustada fraktsioonid ja otsustada, kellest saab Euroopa Komisjoni järgmine president.

Constitutive hemicycle_NO logos_02-07
Final results (as of 2 July). NI represents non-attached MEPs, the rest the different political groups. 

Valimisaktiivsus


Seekord osales valimistel rohkem kui 50% hääleõiguslikest ELi kodanikest. See on kõrgeim valimisaktiivsuse määr 20 aasta jooksul ja esimene kord, kui valimisaktiivsus pärast 1979. aastal toimunud esimesi otsevalimisi suurenes.

Hääletajate arv kasvas 21 riigis ja seitsmes riigis suurenes osalus enam kui 10% võrra. Vaadake valimisaktiivsust arvudes.

Jälgige valimiste kajastust meie otseblogist.

Tulemused

Praeguseks on lõplikud tulemused olemas Horvaatia, Küprose, Tšehhi Vabariigi, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa ja Slovakkia kohta. Iirimaa ja Ühendkuningriigi tulemused on hinnangulised ja teiste riikide omad esialgsed. See tähendab, et ülal näidatud tulemused võivad veel muutuda.

Rohkem teavet leiate tulemuste veebisaidilt, mida ajakohastatakse uute andmete saabumisel pidevalt.


Fraktsioonid

Nüüd kui valimised on lõppenud, peavad vastvalitud Euroopa Parlamendi liikmed kaaluma, millise fraktsiooniga ühineda või milline fraktsioon luua. Fraktsioonid hõlmavad ühiste poliitiliste vaadetega parlamendiliikmeid eri riikidest.

Fraktsioonidel on teatavad eelised, nagu suurem mõju ja rohkem kõneaega, kuid samas peavad nad täitma kindlaid nõudeid. Näiteks peab fraktsioonis olema vähemalt 25 liiget vähemalt seitsmest liikmesriigist.

Rohkem teavet fraktsioonide kohta leiate meie KKK lehelt.


Esikandidaadid

Erakonnad seavad enne Euroopa Parlamendi valimisi üles oma esikandidaadid Euroopa Komisjoni presidendi ametikohale. See esikandidaat, kelle kohta nõukogu teeb ettepaneku nimetada ta komisjoni presidendiks ja kes suudab saavutada parlamendis enamuse toetuse, valitakse parlamendi hääletusel Euroopa Komisjoni presidendiks.

Mõnikord kasutatakse esikandidaatidele viidates saksakeelset sõna Spitzenkandidat. Süsteemi kasutati esmakordselt 2014. aastal, mil komisjoni presidendiks valiti Jean-Claude Juncker.

Valimistulemuste põhjal püüavad esikandidaadid nüüd Euroopa Parlamendi enamuse toetust saada. Samal ajal toimub teisipäeval, 28. mail Brüsselis ELi riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumine, et arutada valimistulemusi ning alustada komisjoni presidendi ja teiste ELi institutsioonide juhtide ametisse nimetamise protsessi. Nõukogu eesmärk on nimetada uued juhid ametisse juunikuuks.