Otse peamenüüsse (vajuta "Sisene")
Lehekülje sisu juurde (klõpsake nupul "Sisene")
Otse muude veebisaitide loetellu (vajuta "Sisene")

Saadikud: ELi uus kultuuri toetusprogramm tuleb selgemaks kirjutada

Muu Artikkel - Kultuur / Informatsioon02-05-2012 - 16:28
 
Euroopa kino on uues toetusprogrammis kesksel kohal ©BELGA/ILLUSTRA/J.F.Dupuis   Euroopa kino on uues toetusprogrammis kesksel kohal ©BELGA/ILLUSTRA/J.F.Dupuis

Mullu novembris tegi Euroopa Komisjon ettepaneku käivitada kogu Euroopa Liitu (EL) kattev uus kultuuri-ja meediaprogramm Loov Euroopa. Näiteks ühe ideena soovib komisjon toetada Euroopa filmide näitamist Euroopa kinodes. Euroopa Parlamendi (EP) kultuuri- ja hariduskomisjonis 26. aprillil toimunud kuulamisel toetasid saadikud ja eksperdid komisjoni ettepanekuid, kuid märkisid samas, et programm peab olema selgem ja täpsem.


Komisjoni ettepanekute järgi toetaks uus programm Euroopa kino ning kultuuri- ja loomesektoreid ning aitaks suurendada nende panust tööhõive ja majanduskasvu vallas. Uuringute põhjal annab kultuuri- ja loomemajandus ligikaudu 4,5 protsenti ELi sisemajanduse koguproduktist ja 3,8 protsenti tööhõivest. Aastateks 2014–2020 kavandab komisjon Loova Euroopa eelarveks 1,8 miljardit eurot.


Lisaks soovib komisjoni ühendada eraldiseisvad ELi kultuuriprogrammid Kultuur, MEDIA 2007 ja MEDIA Mundus.


Filmid, raamatud, autorid


Uus kultuuri toetusprogramm rahastaks 2500 Euroopa kino, et nood näitaks vähemalt 50 protsendi ulatuses Euroopa filme. Lisaks plaanib komisjon programmi abil toetada enam kui 5500 raamatu ja kirjandusteose tõlkimist ning 300.000 kunstniku ja kultuuritegelase rahalist abistamist, et nende teosed saaksid tuntuks laiemale publikule väljaspool kodumaad.


EPs Loova Euroopa kohta raportit koostava sotsiaaldemokraadi Silvia Costa sõnul on see hea märk, et hariduse, teadusuuringute ja kultuuri rahastamise suurendamine on päevakorral ning Euroopa Komisjon väärtustab kultuuri- ja loomesektorit. Samas märkis Costa, et Euroopa Komisjoni esitatud tekst on ebamäärane ning erinevate kultuuri toetusprogrammide ühendamine tekitab rohkem segadust kui positiivseid tulemusi.


"Me peaks tegema ettepaneku luua erinevad programmid kultuurisektori ja meedia jaoks ning sektoritele, mis jäävad nende kahe vahele," lisas parlamendis Itaaliat esindav Costa.


Eelarve vajab täpsustamist


Kultuurikomisjoni juhi Doris Packi sõnul on ELil varasemate programmide põhjal olemas laiaulatuslik kogemus, mida saab kasutada. "Aga meil on vaja täpsemat ja detailsemat informatsiooni programmi eelarve kohta," lausus Euroopa Rahvapartei fraktsiooni kuuluv ja Saksamaad esindav Pack.


Prantsuse-Rumeenia päritolu režissööri Radu Mihaileanu sõnul tulebki kultuuri eelarvet suurendada. "Kultuur aitab tegeleda maailma keerukusega ning sellest saavad kasu ka tulevased põlvkonnad. Me ei tohi unustada, et me oleme kultuuri vallas endiselt maailma liidrid," lisas Mihaileanu, kes on sel aastal EP filmiauhinna Lux Prize valikukomisjoni esimees.

Viide : 20120426STO44159