Otse peamenüüsse (vajuta "Sisene")
Lehekülje sisu juurde (klõpsake nupul "Sisene")
Otse muude veebisaitide loetellu (vajuta "Sisene")

Süüria opositsiooniliidrid usuvad režiimi kukkumisse

Muu Artikkel - Välissuhted20-06-2012 - 14:39
 
Üleval Haitham al-Maleh, all Kamal al-Labwani   Üleval Haitham al-Maleh, all Kamal al-Labwani

Assadi režiim tuleb Euroopa Liidu diplomaatia abil kukutada, ütlesid Süüria opositsiooniliidrid teisipäeval Euroopa Parlamendi välisasjade komisjonis kõneledes. Nad rääkisid kindlal toonil režiimi langemisest ning avaldasid toetust rahumeelsele lahendusele kriisi lõpetamiseks. EP veebileht tutvus lähemalt dissidentide Haitham al-Malehili ja Kamal al-Labwani visiooniga vabast ja demokraatlikust Süüriast.


Al-Labwani sõnul on muutusteks vajalik režiimi kukkumine. "Pärast seda saame alustada läbirääkimisi, luua valitsuse ning viia ellu Kofi Annani rahuplaani, kuid esmalt on meil vaja, et Bashar al-Assad lahkuks," rääkis ta.


Al-Labwani lisas, et Assad lahkub siis, kui kätte jõuab hetk, mil ta valikuteks on riiki jäämine ja kohtu alla minek või riigist lahkumine. "Ja siis ta valib lahkumise..." Selle saavutamiseks on aga vaja siseriiklikud protestid panna koos töötama rahvusvahelise kogukonna diplomaatilise survega.


Endine kohtuniku al-Malehi sõnul on režiimi lõpp käes, "režiim on midagi minevikust." Kuulamise ajal tõi ta paralleeli Nõukogude Liidu äkilise kokkukukkumisega: "Süüra režiim on tuumani mädanenud... see võib kokku kukkuda nagu kaardimaja."


Opositsiooni ühtsus


EP liikmed kritiseerisid Süüria opositsiooni killustatust, kuid al-Maleh lausus, et opositsioonirühmituste vahel võib küll mõnedes küsimustes olla erinevusi, kuid see on loomulik, kuna "maailmas ei leidu ühtegi ühendatud opositsiooni."


Sellegipoolest on olemas ühtne arusaam eesmärgist. "Kukutada režiim ning ehitada üles uus demokraatlik riik, kus kehtib võimude lahusus ja inimesed on seaduse ees võrdsed," rääkis al-Maleh.


"Me vajame vabadust, me vajame demokraatiat, me vajame presidendivalimisi... me peame kindlustama, et diktatuur ei avalduks uues vormis," sekundeeris al-Labwani. 


Rahvusvahelise kogukonna roll


Parlamendis toimunud kuulamise ajal rõhutasid al-Maleh ja al-Labwani humanitaarabi tähtsust, et leevendada konflikti keskele jäänud inimeste niigi rasket olukorda. Lisaks kutsusid nad rahvusvahelist kogukonda üles avaldama Venemaale rohkem survet, et viimane kaotaks ÜRO julgeolekunõukogus oma veto Süüria-suunalistele sanktsioonidele.


Ajal, mil Venemaa blokeerib Süüria-vastaseid sanktsioone ÜROs, on olukord sündmuskohal muutumas. "Ma kuulsin, et eile hakkasid venelased Süüriast lahkuma," märkis al-Maleh. "Midagi juhtub õige pea, kuid on oluline, et rahvusvaheline üldsus kiirelt reageeriks," lisas ta.


Kamal al-Labwani liitus aastatel 2000 ja 2001 Damascuses toimunud ülestõusuga, kus nõuti reforme. Ta vahistati septembris 2001 ning veetis enamiku järgnenud 10 aastast vangistuses.


Haitham al-Maleh on demokraatia nimel kõnelenud juba aastakümneid, Süüria režiim on ta selle eest mitmel korral vangi pannud.

Viide : 20120615STO46953