Otse peamenüüsse (vajuta "Sisene")
Lehekülje sisu juurde (klõpsake nupul "Sisene")
Otse muude veebisaitide loetellu (vajuta "Sisene")

Saadikud tegelevad põhjalikult reisijate õigustega

Muu Artikkel - Kodanike õigused / Transport18-10-2012 - 14:18
 

Iga aasta reisivad miljonid eurooplased lennukite, rongide, busside ja laevade abil nii Euroopa Liidus (EL) kui mujal. Reisijatena on neil teatud õigused, kuid tihtilugu ei olda nendega kursis või kiputakse neid teenusepakkuja poolt lausa eirama. 23. oktoobril asuvad Euroopa Parlamendi (EP) saadikud täiskogul hääletama resolutsiooni üle, mille järgi tuleb reisijate õigusi tugevdada, eelkõige peavad vedajad kliente paremini informeerima.


"Reisi valivaid inimesi tuleb paremini informeerida ning lennureiside hinnad peavad veebis olema läbipaistvamad. Me peame ka parandama info jagamist reisi ajal," ütles reisijate õigustest õiguslikult mittesiduva raporti koostanud EP saadik Georges Bach.


Euroopa Rahvapartei fraktsiooni kuuluv Bach soovitab nii lahkuvatele kui saabuvatele reisijatele üles seada infopunktid, mis annavad nõu nii reiside hilinemiste ja ärajäämiste kui muude probleemide puhul. Luksemburgi esindav saadik kutsub ka üles looma ühtset kaebuste vormi, mis tuleb läbi vaadata kindla aja jooksul.


Peamised probleemid


Bach viis EPs läbi mitteametliku uuringu, mille põhjal on ligi pooled lennu- ja rongireisijate probleemid põhjustatud hilinemistest ja ärajäämisest, mis tihti tähendab ka raskusi ümberistumise osas.


Teised probleemid olid seotud ebapiisava informatsiooniga, pagasikäitlusega, piiratud liikumisvõime mittearvestamisega ning ebaselgete hindadega internetis. Ligi veerand kaebuse esitanud lennureisijatest ei saanud mingit vastust, rongireisijate puhul oli see näitaja 15 protsenti.


Ühed eeskirjad kõigile


Reisijate õiguseid reguleerivad mitmed ELi määrused. Need erinevad omakorda sõltuvalt reisimise viisist nii lõksu jäänud reisijate abistamise, kompensatsiooni, hilinemiste defineerimise ja võimalike erandite osas.


Euroopa Komisjon käis eelmisel aastal välja õiguslikult mittesiduva teatise, mille eesmärk on aidata liikmesriikide ametivõimudel ja transpordifirmadel tõhusamalt jõustada ELi eeskirju, püüdes seejuures kaasata kõiki reisimise viise.


"Me vajame transpordiliigiülest reisijate õiguste määrust, kuid see peaks olema meie perspektiiv keskmises plaanis, viie kuni kümne aasta jooksul. Hetkel on meil erinevad kogemused ja osa eeskirju ei ole veel jõustunud," rääkis Bach. Uued laeva- ja bussireisijate õiguste eeskirjad jõusutvad vastavalt 2012. aasta detsembris ja 2013. aasta märtsis.


Euroopa Komisjon plaanib 2012. aasta lõpus või 2013. aasta alguses käia välja täiendavad ettepanekud lennureisijate õiguste reguleerimiseks.

Viide : 20120706STO48459
Ajakohastatud: ( 18-10-2012 - 15:34)
 
 
   
Reisija õigused
 

Ligipääs transpordile ei tohi olla diskrimineerimise aluseks.

 
 

Tasuta abi puuetega inimestele.

 
 

Piletiraha tagastamine või uus reis pika hilinemise või ärajäämise korral.

 
 

Täpne ja õigeaegne info piletihinna, reisijate õiguste ja reisi tingimuste kohta.

 
 

Kiire ja ligipääsetav kaebustesüsteem.

 
 

Kompensatsioon surma, vigastuste või pagasi kaotsimineku puhul.

 
 

Abistamine (toitlustamisest öömajani) hilinevat reisi oodates.