EP seisukohad teenustekaubanduse lepingu osas said täiskogul kinnituse

Euroopa Parlamendi seisukohad teenustekaubanduse lepingu (TiSA) läbirääkimiste osas said täiskogul kinnituse kolmapäeval, 3. veebruaril. Loe leppe kohta lähemalt ja vaata meie infograafikult, kes TiSA läbirääkimistel osalevad.

Teenustekaubanduse lepingu (Trade in Services Agreement) üle peavad läbirääkimisi 23 Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) liiget, kes soovivad liberaliseerida teenuste piiriülest liikumist. Üheks kõnelustel osalejaks on Euroopa Liit.


TiSA tulemusel peavad Euroopa firmad saama rohkem võimalusi teenuste pakkumiseks rahvusvahelisel turul, kuid samas ei tohi tekkida olukord, kus Euroopa Liitu ja liikmesriike sunnitakse avama turgu avalike teenuste vallas, seisab 532 häälega kinnituse saanud resolutsioonis. Vastu hääletas 131 parlamendiliiget, erapooletuid oli 36.


"Kohe kindlasti ei tohi TiSA kahjustada ei meie avalikke teenuseid, kultuuri, tööõigust, keskkonnastandardeid, tarbijakaitset ega andmekaitsereegleid – meie eluviisi Euroopas. Siin taganemisruumi ei ole," ütles raportöör Viviane Reding EP veebitoimetusele 18. jaanuaril antud intervjuus


"Mitte ükski kaubanduslepe ei tohi muuta meie norme. Vastasel juhul ütleb parlament sellele ei," lisas Rahvaparteid ja Luksemburgi esindav saadik. 


Parlamendi roll


Teenustekaubanduse leppe läbirääkimisi peab ELi nimel Euroopa Komisjon, kes on selleks saanud mandaadi liikmesriikidelt. Lõpptulemuse peavad aga heaks kiitma nii liikmesriigid kui Euroopa Parlament ja seepärast hoiavad saadikud kõneluste käigul silma peal. 


Parlamendi resolutsioon on mõeldud Euroopa Komisjoni läbirääkijatele, et viimased saaksid parlamendile olulised küsimused lahendada kõneluste jooksul ja nii tagada leppe sujuv ratifitseerimine tulevikus. Parlament saab TiSA lõppteksti osas öelda jah või ei, kuid ei saa seda muuta.   


Vaata @ EP NewsHub'i, mida räägivad saadikud teenustekaubanduse lepingust sotsiaalmeedias.