Euroopa Komisjon tutvustab parlamendi ees sotsiaalõiguste samba algatust

Võrdne ligipääs tööturule, heal tasemel töötingimused ning piisav ja jätkusuutlik sotisaalkindlustus: need on eesmärgid, millele keskendub Euroopa sotsiaalõiguste sammas. Euroopa Komisjon tutvustab algatust saadikutele täiskogul kolmapäeval, 26. aprillil. Uurisime kahelt EP saadikult, kuidas peaksid töötururegulatsioonid katma aina enam levinud uut tüüpi töökohti.

Kuller jalgrattal ©AP Images/European Union-EP
Veebiplatvormi kaudu tellitud kaup tuuakse kohale iseseisvalt tegutsebvate kullerite poolt ©AP Images/European Union-EP

Pärastlõunal täiskogul toimuvat debatti saab jälgida otseülekandes.

 

„Parlament seisab direktiivi eest, mis tagab kõikidele töötajatele võrdsed tingimused ning tagab peamised töötajate õigused ja sotsiaalkindlustuse ka neile, kes töötavad ajutiste lepingutega, väljakutsete-põhiselt, praktikakohtadel või on läbi digiplatvormide iseenda tööandjad,“ ütleb sotsiaalõiguste samba kohta raporti koostanud Maria João Rodrigues.

 

Ettevõtetel nagu Uber ja Deliveroo on kasutusel veebiplatvormid, mille vahendusel saavad inimesed tellida endale kas takso või söögi koju. Tellijate poolt teenuse eest makstava raha jagavad ettevõtted ning viimaste heaks töötavad ja teenust pakkuvad inimesed.


„Digitaalmajanduse globaalne iseloom suurendab tarbijate valikut ja tõstab hinnakonkurentsi. Samal ajal saavad töötajad ise otsustada, kui palju ja kus nad töötavad,“ selgitab saadik Henna Virkkunen, kes on koostamas raportit veebiplatvormide ja ühtse digituru kohta.


Madalamad kulud


Koostöömajanduse valdkonnas tegutsevad ettevõtted hoiavad kulusid kokku, kuna töötajad kasutavad tihti oma varustust. Näiteks autosid või jalgrattaid. See annab firmadele eelise traditsiooniliste teenusepakkujate ees.


Näiteks on Hispaania taksojuhtide assotsiatsioon jõudnud vaidlusega Euroopa Kohtuni, küsides, kas Uberit tuleb kohelda digiplatvormina või transpordifirmana. Olenevalt klassifikatsioonist kehtivad ettevõtetele erinevad õigused ja kohustused.


„On äärmiselt oluline, et EL looks õiglase konkurentsi tagamiseks võrdsed tingimused sarnastele teenustele, mida pakutakse kas siis veebipõhiselt või mitte veebipõhiselt. ELi konkurentsiõigust tuleb järgida igat pidi,“ sõnab Rahvaparteid ja Soomet esindav Virkkunen.


„Veebiplatvorm võib pakkuda tarbijatele paremat ja odavamat teenust ning luua uusi töökohti, kuid samas kerkivad üles küsimused ebaausa konkurentsi ja sotsiaalse dumpingu kohta,“ lisab sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsiooni kuuluv ning Portugali esindav Rodrigues.


Tööandja kohustused


Kuigi koostöömajanduse valdkonnas tegutsevad firmad ei võta taksojuhte ja kohaletoimetajaid otseselt tööle, peavad viimased järgima üsnagi karme nõudmisi. Kui reegleid rikutakse, saavad ettevõtjad loobuda tasu maksmisest ja keelata ära oma platvormide kasutamise.


Koheldes oma platvormidel teenuseid pakkuivaid inimesi iseseisvate lepinguliste töötajatena, ei pea ettevõtjad neile tagama teatud hüvesid nagu miinimumpalk või ravikindlustus. See võimaldab firmadel hoida kokku väljaminekute pealt.


Siin aga kerkib küsimus: kas teenusepakkujate kohtlemine ettevõtete poolt iseseisvate lepinguliste töötajatena on õiglane?


Ühendkuningriigi kohus on võtnud seisukoha, et Uberi juhid ei ole iseseisvad lepingulised töötajad ja seega peab neile olema tagatud sotsiaalkindlustus. Sarnase otsuse tegi kohus veebiplatvormi kaudu tellitavate torumeeste suhtes.


Jaanuaris kinnituse saanud parlamendi resolutsiooni järgi peab sotsiaalõiguste sammas tagama, et kõigi töötajate põhiõigused sõltumata töö vormist ja lepingutüübist oleksid tagatud.