Intervjuu: heitkoguste maksustamine konkurentsivõimet kahjustamata

Liiga paljudel tööstusharudel on õigus saada tasuta heitkoguse ühikuid, kuigi tegelikult suudaksid nad ühikute eest maksta, ütleb EP veebilehele antud intervjuus Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsiooni kuuluv Bas Eickhout. Nimelt ei toeta ta Euroopa Komisjoni otsust kaitsta soodustustega teatud sektoreid süsinikulekke eest. Parlamendi keskkonnakomisjon lükkas aga kolmapäeval, 24. septembril, Eickhouti koostatud seisukoha tagasi.

Bas Eickhout on parlamenti valitud Hollandist
Bas Eickhout on parlamenti valitud Hollandist

Osa sektoritele on Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemis tagatud teatud hulgal tasuta heitkoguse ühikuid, sest kui ettevõtted peaksid nende eest maksma, tekib oht, et tootmine kolitakse ELis välja.


Tootmise ümberkolimise ehk süsinikulekke vältimiseks on Euroopa Komisjon koostanud nimekirja sektoritest, kus võib tekkida kiusatus EList lahkuda, kui ühiku hind tõuseb 30 euroni. Samas jääb hetkel hind vaid viie euro kanti ning Eickhouti hinnangul suudaksid komisjoni poolt loetellu pandud tööstusharud lubada endale ühikute ostmist isegi kõrgema hinnaga. Rääkisime temaga sel teemal lähemalt.


Mis on Teie hinnangul Euroopa Komisjoni ettepanku juures valesti?

 

Sektorid, mida süsinikulekke risk üldse ei ähvarda, saavad nüüd tasuta heitkoguse ühikuid.


Komisjoni metoodika abikõlbulike sektorite identifitseerimisel lähtub süsiniku hinnast 30 eurot ühiku kohta. See hind on selgelt liiga kõrge ja nii satuvad nimekirja tööstusharud, mis sinna ei kuulu.


Samas kasutab komisjon mõjuhinnangus, mida pole avalikustatud, hinda tasemel 16,5 eurot. Selle stsenaariumi järgi peaksid heitkoguse ühikuid ostma rohkemad tööstusharud, liikmesriigid teeniksid ligi viis miljardit eurot ning mitmed süsinikdioksiidimahukad sektorid omaksid initsiatiivi innovatsiooniks.


Kas on olemas oht, et kui nimekirjast kõrvaldatakse mõned märkimisväärse energiatarbimisega sektorid, siis algab mujale kolimine?

 

Sellist ohtu ei ole. Kusjuures hiljuti Euroopa Komisjoni poolt läbi viidud uurimus seab üldse kahtluse alla süsinikulekke olemasolu.


Lisaks seisab eelpool mainitud mõjuhinnangus, et osa sektoreid võib nimekirjast ohutult eemaldada. Sellesse nimekirja peavad kuuluma vaid ebaausa konkurentsiga vastakuti seisvad sektorid, kuid hetkel on kirjas 96 protsenti kõikidest heitkogustega kauplemise süsteemi tööstusharudest.


Kuidas saaks nii, et ettevõtted maksaksid CO2 eest, kuid töökohti selle tõtu ELis vähemaks ei jää?


Esimese asjana tuleks [heitkoguste müügist] saadavat tulu kasutada tööjõumaksude alandamiseks, mis muudaks omakorda atraktiivsemaks töötajate juurdepalkamise.


Teiseks peaksid ettevõtted panustama heitkoguste vähendamise nimel innovatsiooni, mis omakorda looks rohelisi töökohti.


Eickhouti ettepanek mitte toetada Euroopa Komisjoni koostatud leotelu ei leidnud 24. septembril 2014 keskkonnakomisjonis toimunud hääletusel heakskiitu. Vastu oli 34 ja poolt 30 saadikut. Erapooletuid oli kolm.