Põhiõiguste tagamine Ungaris: EP kuulamisel said sõna nii vabaühenduste kui valitsuse esindajad

Vabaühenduste tegevuse kontrollimine, meediavabaduse piiramine ja ELi võimalused jälgida põhiõiguste tagamist liikmesriikides olid teemad, mis leidsid käsitlemist inimõiguste olukorrale Ungaris keskendud EP kuulamisel. Arutelu toimus parlamendi kodanikuvabaduste ning justiits- ja siseasjade komisjonis neljapäeval, 22. jaanuaril. Sõna said nii Ungari valitsuse kui vabaühenduste esindajad.

Ungari pealinn Budapest - ©BELGAIMAGE/EASYPHOTOSTOCK/Zoonar/R.Sigaev
Ungari pealinn Budapest - ©BELGAIMAGE/EASYPHOTOSTOCK/Zoonar/R.Sigaev

Kodanikuvabaduste komisjoni juht Claude Moraes lausus kuulamise avasõnades, et Euroopa Parlament peab pingutama, et tagada liikmesriikides põhiõiguste austamine. "Isegi kui see on üks kõige keerulisemaid ja tundlikumaid ülesandeid," märkis sotsiaaldemokraate ja Ühendkuningriiki esindav saadik.


Ungari vabaühenduse "Ökotárs alapítvány" direktori Veronika Móra sõnul tunnevad valitsusvälised organisatsioonid, et oma arvamuse väljaütlemise korral asutakse neid hirmutama.


Nimelt korrladas politsei "Ökotárs alapítvány" ruumides mullu septembris läbiotsimise pärast väited, et organisatsioon ei ole korrektselt kasutanud Norra riigilt saadud rahastust ning on seotud opositsiooniga. "Valitsusasutus (KEHI) käivitas uurimise omamata jurisdiktsiooni, süüdistused on alusetud," sõnas Móra.


Ungari valitsuse kõneisik Zoltán Kovács ütles aga vastulauses, et õiguslik vaidlus ühe vabaühendusega ei tähenda veel, et kogu sektor oleks ohus.


Meediavabadus, põhiõiguste tagamine


"Avalik-õiguslik ringhääling näitab valitsuse propagandat, reklaamimaks on suunatud suurima telekanali vastu, kes uurib valitsuse korruptsiooni ning ajakirjanikud kogevad poliitilise survet. See kõik ähvardab meediavabadust ja pluralismi," hoiatas Attila Mong, kes on uurivale ajakirjandusele keskendunud portaali Atlatszo.hu toimetaja.


Amnesty Internationali ja Euroopa Nõukogu esindajad rõhutasid aga EPs toimunud kuulamisel, et Euroopa Liit peaks põhiõiguste austamise tagamisel mängima olulist rolli.


Valitsuse kõneisik Kovács märkis, et Ungari on lahendanud asjaomaste ELi institutsioonidega vastuolulised küsimused, mis puudutasid näiteks meediaseadust või muudatusi põhiseaduses.