Kuulamine inimõiguste allkomisjonis: võitlus inimkaubandusega ELi välispoliitikas

Inimkaubanduse ohvriks on üle maailma hinnanguliselt 20 miljoni naist, last ja meest. See valulik teema on EP inimõiguste allkomisjonis päevakorral neljapäeval, 16. aprillil, kui saadikud ja mitmed väliseksperdid kogunevad kuulamisele, mis keskendub inimkaubanduse vastase võitluse rollile Euroopa Liidu välispoliitikas. Otseülekandes jälgitav kuulamine algab Eesti aja järgi kell 10.00.

Sudaanis inimkaubitsejate poolt kõrbesse jäetud illegaalsed immigrandid ©BELGA/AFP/A.SHAZLY
Sudaanis inimkaubitsejate poolt kõrbesse jäetud illegaalsed immigrandid ©BELGA/AFP/A.SHAZLY

"Euroopa Parlament täidab väga olulist rolli, jälgides ELi tegevust mujal maailmas ja kindlustades, et inimõigused on meie aetavas poliitikas kesksel kohal," ütleb inimõiguste allkomisjoni juht Elena Valenciano. "Meil tuleb jätkata tööd, et muuta lubadused, kavatsused ja ootused tegelikkuseks."


ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo (UNDOC) andmetel on pooled avastatud inimkaubanduse ohvritest täiskasvanud naised ja ligi kolmandik lapsed. Enamik ohvritest peab taluma seksuaalset ärakasutamist, samas on kasvavaks probleemiks sunnitöö.


Valenciano sõnul on inimkaubanduse puhul tegemist meie aja orjapidamisega. "See ei ole ainult inimõiguste massiivne rikkumine, vaid ka ammendamatu rahaallikas, mis toidab organiseeritud kuritegevust. Inimkaubanduse vastane võitlus nõuab paremat kooskõlastamist riiklikul, regionaalsel ja rahvusvahelisel tasandil ning EL peab võtma siin juhtohjad," rääkis EPs sotsiaaldemokraate ja Hispaaniat esindav Valenciano.


Inimõiguste komisjonis teisipäeval toimuvat kuulamist saab jälgida otseülekandes, algus Eesti aja järgi kell 10.00.

 

Seni tehtu

  • Inimkaubanduse tõkestamise ELi direktiiv (2011). Keskendub ennetusele, kurjategijate karistamisele ja ohvrite kaitsele.
  • Inimkaubanduse vastu suunatud võitluse ELi strateegia aastateks 2012–2016 (2012). Sisaldab prioriteete ja tegevuskava.
  • Lisaks hõlmavad inimkaubandust mitmed ELi välispoliitikainstrumendid, näiteks kandidaatriikide eduaruanded või viisarežiimi liberaliseerimisega kaasnevad tingimused.

Inimkaubanduse puhul on tegemist meie aja orjapidamisega.
ELENA VALENCIANO, EP inimõiguste komisjoni juht.