Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Poslanci si došlapují na nehospodárné využívání plastových nákupních tašek

Plenární zasedání Životní prostředí28-04-2015 - 13:53
V roce 2010 použil každý občan EU odhadem 198 plastových nákupních tašek, z nichž bylo 90 % lehkých.  

Členské státy EU budou muset omezit spotřebu nejpoužívanějších a životní prostředí nejvíce znečišťujících plastových nákupních tašek. Evropský parlament v úterý schválil nová pravidla týkající se jejich využívání. (Přečtěte si více: Poslanci si došlapují na nehospodárné využívání plastových nákupních tašek )

 

MEPs vote for sustainable fishing in the Baltic Sea

Plenary Session Fisheries28-04-2015 - 13:44

A multiannual plan for managing Baltic cod, sprat and herring stocks was approved by Parliament on Tuesday. This is the first such plan under the new Common Fisheries Policy (CFP), which took effect in 2014. Long-run management, rather than year-on-year planning, should make life more predictable for fishermen. (Read more: MEPs vote for sustainable fishing in the Baltic Sea )

 

Parliament supports shift towards advanced biofuels

Plenary Session Environment28-04-2015 - 13:41
Agriculture - Harvested grain corn and a flask of corn oil, used both as a cooking oil and a feedstock used for biodiesel  

A draft law to cap crop-derived biofuel production and accelerate the shift to alternative sources was voted by Parliament on Tuesday. It aims to cut greenhouse gas (GHG) emissions caused by the growing use of farm land for biofuel crops. (Read more: Parliament supports shift towards advanced biofuels )

 

Fish discard ban: MEPs delay sanctions

Plenary Session Fisheries28-04-2015 - 13:37
The Parliament debates on the multi-annual plan for the stocks of cod, herring and sprat in the Baltic Sea and the fisheries exploiting those stocks  

Fishermen will have two years to “adapt” before sanctions for failing to comply with the new fish “discard” ban take effect, under a law passed by Parliament on Tuesday. The draft law, already informally agreed by MEPs and ministers, amends the “omnibus” regulation on arrangements for enforcing the ban. Obliging fishermen to land unwanted catches, rather than throw them back, is a key aim of the reformed Common Fisheries Policy (CFP). (Read more: Fish discard ban: MEPs delay sanctions )

 

Ships’ CO2 emissions: MEPs adopt new reporting rules

Plenary Session Environment28-04-2015 - 13:10

Draft EU rules requiring ship owners using EU ports to monitor and report CO2 emissions each year received the support of the House on Tuesday. The new rules, already informally agreed with the Council of Ministers, will apply from 2018 on to ships over 5,000 gross tons, regardless of the country in which they are registered, as a first step towards cutting their greenhouse gas emissions. (Read more: Ships’ CO2 emissions: MEPs adopt new reporting rules )

 

Všechny nové modely automobilů a dodávek uvedené na trh po 31. březnu 2018 budou muset být vybaveny zařízením tísňového volání eCall, které v případě nehody automaticky vyrozumí záchranné složky. Nová pravidla dnes schválil Evropský parlament. Dopravní nehody si v roce 2014 v EU vyžádaly 25 700 obětí - nový systém by jejich počet v budoucnu měl snížit o odhadovaných 10 % ročně. (Přečtěte si více: Zařízení automatického tísňového volání ve všech nových typech aut od jara 2018 )

 

Jak má vypadat nová strategie EU v oblasti lesnictví: sledujte hlasování

Plenární zasedání Životní prostředí28-04-2015 - 11:36
A huge tree in a forest ©BELGA_Easyfotostock_L.Mikhailova  

Lesy a zalesněná území pokrývají 40 % povrchu Evropy. Odvětví související s lesnictvím dávají zaměstnání zhruba 3,5 milionu lidí. V úterý 28. dubna hlasuje Evropský parlament o své zprávě o nové strategii EU v oblasti lesnictví. Navrhované usnesení Parlamentu zdůrazňuje, že je důležité, aby se dlouhodobý výhled EU zaměřil na udržitelné hospodaření s lesy a aby bral v úvahu sociální a ekonomickou hodnotu, kterou odvětví přináší. (Přečtěte si více: Jak má vypadat nová strategie EU v oblasti lesnictví: sledujte hlasování )

 

Poslanci budou reagovat na návrh Evropského programu pro bezpečnost

Plenární zasedání Policejní spolupráce28-04-2015 - 11:00

Poslanci se v úterý od 15:00 v průběhu rozpravy s místopředsedou Komise Fransem Timmermansem a komisařem pro vnitřní věci Dimitrisem Avramopulosem vyjádří k novému Evropskému programu pro bezpečnost. Stane se tak ihned po schválení jeho návrhu kolegiem komisařů. Evropský program pro bezpečnost, který aktualizuje strategii vnitřní bezpečnosti EU, vytyčí klíčové priority v oblasti boje proti terorismu, organizovanému zločinu a počítačové kriminalitě pro období 2015 – 2020. (Přečtěte si více: Poslanci budou reagovat na návrh Evropského programu pro bezpečnost )

 
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zahájil dubnové plenární zasedání ve Štrasburku minutou ticha za oběti zemětřesení v Nepálu a tragédií ve Středozemí.  

Plenární zasedání bylo zahájeno minutou ticha k uctění památky obětí zemětřesení v Nepálu ze dne 25. dubna a utonulých migrantů ve Středozemí, kteří zahynuli dne 20. dubna. Předseda Schulz vyjádřil jménem Parlamentu hlubokou soustrast rodinám a přátelům obětí. (Přečtěte si více: Zahájení: minuta ticha za oběti zemětřesení v Nepálu a migranty ve Středozemí )

 

Parlament jedná o nové strategii EU týkající se alkoholu

Plenární zasedání Veřejné zdraví27-04-2015 - 15:26
 

Alkohol v EU způsobuje velké škody v oblasti veřejného zdraví – v roce 2010 se přímé a nepřímé společenské náklady zneužívání alkoholu v Evropě odhadovaly na 155,8 miliard eur. Alkohol je také plný kalorií a může přispět k obezitě, ale většina lidí o kalorické hodnotě svých nápojů nemá ani ponětí. Evropský parlament dnes projedná návrh usnesení, který mimo jiné požaduje povinné označování kalorické hodnoty alkoholu. Sledujte diskuzi živě a podívejte se, jak vypadá spotřeba alkoholu v EU. (Přečtěte si více: Parlament jedná o nové strategii EU týkající se alkoholu )