Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

A reform of the EU Emissions Trading Scheme (ETS), informally agreed with the Latvian Presidency of the Council of Ministers, was backed by the Environment Committee on Tuesday. The reform aims to reduce the surplus of carbon credits available for trading in order to support the price of the emission rights. The scheme would start operating in 2019. (Read more: CO2 market fix: Environment Committee MEPs back deal with Council )

 

Tento týden v EP: TTIP, návštěva Pan Ki-muna, emise CO2

Další tiskové zprávy Instituce26-05-2015 - 14:01
Vlajka EU na budově Evropského parlamentu.  

Transatlantické obchodní a investiční partnerství TTIP ve čtvrtek čeká rozhodující hlasování ve Výboru pro mezinárodní obchod. Ve středu vystoupí na půldenním plenárním zasedání generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Poslanci se tento týden zabývají také posílením bankovního systému EU, emisemi CO2 a kybernetickou bezpečností. (Přečtěte si více: Tento týden v EP: TTIP, návštěva Pan Ki-muna, emise CO2 )

 

Central African Republic: MEPs to debate with interim president

AFET External relations26-05-2015 - 13:13

The foreign affairs committee meets Catherina Samba-Panza, interim president of the Central African Republic (CAR), at 16.30 on Tuesday. They are expected to debate the recently concluded national reconciliation forum in Bangui, preparations for the general and presidential elections, the political transition, the EU military advisory mission (EUMAM) in CAR and security-sector reform. (Read more: Central African Republic: MEPs to debate with interim president )

 

Prezident Gruzie: Rusko získá víc ze spolupráce s Evropou než z napadání sousedů

Další tiskové zprávy Vnější vztahy26-05-2015 - 10:23
Giorgi Margvelašvili během jednání ©CC/Facebook/Margvelashvili/LeliBlagonravova  

Jak by měla EU spolupracovat se svými východními sousedy? O této otázce diskutoval 11. května se členy Zahraničního výboru Evropského parlamentu gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili. Po jednání jsme se ho zeptali, jaký dopad má na jeho zemi Východní partnerství a jak by se EU měla chovat vůči Rusku. (Přečtěte si více: Prezident Gruzie: Rusko získá víc ze spolupráce s Evropou než z napadání sousedů )

 

10 x z květnového Štrasburku: shrnutí plenárního zasedání

Plenární zasedání Instituce22-05-2015 - 09:00
 

Poslanci tento týden na plenárním zasedání schválili opatření zabraňující tomu, aby se výnosy z konfliktních minerálů používaly k financování ozbrojených konfliktů, a vyzvali vlády členských zemí, aby prolomily patovou situaci ohledně plánů na harmonizaci mateřské dovolené v celé EU. Diskutovali také o opatřeních k řešení přílivu nelegálních migrantů do EU. Parlament dal zelenou přísnějším pravidlům pro boj proti praní špinavých peněz. (Přečtěte si více: 10 x z květnového Štrasburku: shrnutí plenárního zasedání )

 

Nová pravidla pro insolvenční řízení: druhá šance pro životaschopné podniky

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci / Hospodářské a měnové záležitosti21-05-2015 - 14:02
exekutorské kladívko a dům  

Každoročně padne asi 1,7 milionu pracovních míst za oběť platební neschopnosti, kdy podnik již není schopen platit své účty a hrozí mu likvidace. 400 tisíc míst z toho jde na vrub přeshraničním případům insolvence, tedy případům týkajícím se více členských zemí EU. Ve středu poslanci schválili nová pravidla pro přeshraniční insolvenční řízení, která dávají "druhou šanci", a zahrnují nejen konkurzy, ale i před-úpadková řešení, která by pomohla slušným podnikům přežít počáteční krizi. (Přečtěte si více: Nová pravidla pro insolvenční řízení: druhá šance pro životaschopné podniky )

 

Parliament urges EU member states to gear up for new security challenges now

Plenary Session External relations21-05-2015 - 12:56

Today’s unprecedented level of instability at EU borders demands that the EU and its member states shoulder more responsibility for their security and defence now, say MEPs in a resolution voted on Thursday. They urge member states to use Common Security and Defence Policy tools more effectively, improve the fit between external and internal security measures, and pool and share resources, so as to counter terrorism, fight organised crime, strengthen cyber-defence and cope with migration. (Read more: Parliament urges EU member states to gear up for new security challenges now )

 

Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland

Plenary Session Humanitarian aid / Development and cooperation21-05-2015 - 12:20

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling for Zimbabwean human rights activist Itai Dzarana to be found immediately; the release of all political prisoners in Swaziland; protection for Rohingya asylum seekers and action against human trafficking in Thailand. (Read more: Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland )

 

Alojz Peterle o evropských ambicích Bývalé jugoslávské republiky Makedonie

Plenární zasedání Instituce / Rozšíření20-05-2015 - 16:57
Alojz Peterle  

Politická krize v Bývalé jugoslávské republice Makedonii je tématem dnešní odpolední debaty poslanců Evropského parlamentu se šéfkou zahraniční politiky EU Federicou Mogherini. Západobalkánskou zemí, která v prosinci 2005 získala status kandidátské země, v posledních dnech otřásá násilí a masové demonstrace. Předseda parlamentní delegace ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Bývalá jugoslávská republika Makedonie Alojz Peterle se s námi podělil o své názory na situaci v zemi. (Přečtěte si více: Alojz Peterle o evropských ambicích Bývalé jugoslávské republiky Makedonie )

 

"Krvavé nerosty": poslanci požadují povinnou certifikaci pro unijní dovozce

Plenární zasedání Vnější/mezinárodní obchod20-05-2015 - 16:20
A group of boys pan for gold in a river on February 16, 2009 in Iga Barriere, 25 kms north of Bunia, north eastern Congo. DR Congo is rich in precious minerals such as diamonds and gold - but its people have gained little from this wealth because of conflict and bad government. ©BELGA_AFP_L.HEALING  

Evropské společnosti v EU dovážející cín, tantal, wolfram a zlato pro výrobu spotřebních výrobků budou muset podléhat certifikaci, která zajistí, že jejich aktivity nebudou podporovat konflikty a porušování lidských práv v oblastech postižených konflikty. Ve svých požadavcích tak dnes uvedli poslanci EP. (Přečtěte si více: "Krvavé nerosty": poslanci požadují povinnou certifikaci pro unijní dovozce )