Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

EP volí předsedu: po 2. kole získali Tajani, Pittella a Stevens nejvíce hlasů

Plenární zasedání Instituce17-01-2017 - 15:33

Žádný z kandidátů nezískal absolutní většinu odevzdaných hlasů (346) ve druhém kole volby předsedy Evropského parlamentu. Ze šesti kandidátů získal nejvyšší počet odevzdaných hlasů Antonio Tajani (EPP, IT), celkem 287. (Přečtěte si více: EP volí předsedu: po 2. kole získali Tajani, Pittella a Stevens nejvíce hlasů )

 

Zahájení plenárního zasedání minutou ticha za Mária Soarese

Plenární zasedání Instituce17-01-2017 - 15:15
Opening remarks of January plenary session by EP President Martin Schulz  

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zahájil plenární zasedání minutou ticha za zesnulého portugalského státníka Mária Soarese, který zemřel 7. ledna. Soares bojoval proti útlaku a diktatuře a za přechod Portugalska k demokracii a přistoupení k Evropskému společenství. Je naší povinností ctít a bránit jeho politický odkaz, uvedl Schulz. (Přečtěte si více: Zahájení plenárního zasedání minutou ticha za Mária Soarese )

 

Parlament připraven k volbě nového předsedy

Plenární zasedání Instituce / Jednací řád EP16-01-2017 - 22:31
EP Presidents first ballots candidates: Antonio Tajani (EPP, Italy), Gianni Pittella (S&D, Italy), Helga Stevens (ECR, Belgium), Guy Verhofstadt (ALDE, Belgium), Eleonora Forenza (GUE/NGL, Italy), Jean Lambert (Greens/EFA, UK) and Laurenţiu Rebega (ENF, Romania)  

Poslanci zvolí v úterý 17. ledna nového předsedu Evropského parlamentu, který po pěti letech v této funkci vystřídá Martina Schulze. Volit se začne v úterý ráno a do prvního kola bylo nominováno sedm kandidátů. Pokud žádný nezíská absolutní většinu odevzdaných hlasů, volí se v dalším kole, ale kandidáti mohou mezi jednotlivými koly odstoupit a nebo být naopak jmenováni noví. V tuto chvíli je vše otevřené. Celý průběh voleb můžete sledovat naživo nebo prostřednictvím našich sociálních sítí. (Přečtěte si více: Parlament připraven k volbě nového předsedy )

 

Uprchlická krize: rok 2016 nejhorší v počtu mrtvých ve Středozemním moři

Další tiskové zprávy Přistěhovalectví13-01-2017 - 18:13
Matka s dítětem na klíně poté, co se vyplavili na řecké pláži jako uprchlíci ©UNHCR/Achilleas Zavallis  

Utečenců připlouvajících na evropské břehy bylo podle agentury Frontex v roce 2016 o dvě třetiny méně než v roce předchozím. To jsou ale celková čísla, která nicméně neplatí pro Itálii; na její břehy naopak dorazil rekordní počet lidí v nouzi. S tím, jak se trasy přesunuly z Řecka do Itálie, se navíc staly nebezpečnější a proto má rok 2016 jedno tragické prvenství: Podle OSN v minulém roce zahynulo při pokusu přeplavit se přes Středozemní moře nejvíc lidí od začátku současné migrační vlny. (Přečtěte si více: Uprchlická krize: rok 2016 nejhorší v počtu mrtvých ve Středozemním moři )

 

#ThisIsMy5: Fotosoutěž ještě do konce ledna

Další tiskové zprávy Instituce12-01-2017 - 19:14
01_ThisIsMy5  

Bruselské návštěvnické centrum Parlamentarium oslavilo loni v říjnu pět let. Při této příležitosti jsme na Instagramu vyhlásili fotografickou soutěž #ThisIsMy5. Zapojit se do ní můžete ještě do konce ledna a vyhrát cestu do Bruselu, kde budou právě v Parlamentariu vítězné fotky vystaveny. (Přečtěte si více: #ThisIsMy5: Fotosoutěž ještě do konce ledna )

 

Maltese Presidency priorities discussed in committee

LIBE JURI Institutions12-01-2017 - 17:37

The priorities of the Maltese Presidency of the EU Council of Ministers are being outlined to parliamentary committees by Maltese ministers at a series of meetings taking place in January. (Read more: Maltese Presidency priorities discussed in committee )

 

Roboti: Potřebujeme nové normy regulující jejich použití?

Další tiskové zprávy Výzkum a inovace12-01-2017 - 17:13
Mady Delvaux zachycená během rozhovoru  

Když vymyslel Karel Čapek slovo robot, nepředstavoval si asi, jaké složité právní regulace budeme jednou hledat, abychom činnost robotů a její důsledky podchytili. Dnešní realita si to ale vyžaduje. Od hraček, dronů, přes pečovatelské pomocníky, auta nebo těžké stroje: roboti a umělá inteligence nejsou dosud v občanském právu dostatečně definováni, ačkoliv mohou způsobit různé škody. Právní výbor pracuje na normách a hovořili jsme o nich se zpravodajkou, lucemburskou socialistkou Mady Delvaux. (Přečtěte si více: Roboti: Potřebujeme nové normy regulující jejich použití? )

 

Following an exchange of views with the members of the Committees on Budgets, Budgetary Control and Legal Affairs, a majority of the committees’ coordinators were satisfied that Commissioner Günther Oettinger is in a position to assume the portfolio that is transferred to him and look forward to a close working relationship. (Read more: Committees satisfied that Oettinger is in a position to assume budget portfolio )

 

Robots: Legal Affairs Committee calls for EU-wide rules

JURI Industry12-01-2017 - 12:27
Robot and human hands in handshake  

EU rules for the fast-evolving field of robotics, to settle issues such as compliance with ethical standards and liability for accidents involving driverless cars, should be put forward by the EU Commission, urged the Legal Affairs Committee on Thursday. (Read more: Robots: Legal Affairs Committee calls for EU-wide rules )

 

Rozpočet EU by se podle poslance Lamassoura měl opírat o vlastní zdroje

Další tiskové zprávy Rozpočet11-01-2017 - 17:58
Poslanec Alain Lamassoure během rozhovoru  

Rozpočet EU bude v roce 2017 157,86 miliard eur a představuje tak zhruba jedno procento z celkového hrubého národního produktu členských států, přičemž jejich příspěvky zajišťují 80 % příjmů do kasy EU. Francouzský poslanec z klubu lidovců Alain Lamassoure, jeden z autorů zprávy o zdrojích rozpočtu EU, se domnívá, že by Unie měla znovu začít stavět rozpočet na vlastních zdrojích financování, jako tomu bylo dříve. Poslanci budou o této problematice diskutovat 12. ledna spolu s Mariem Montim. (Přečtěte si více: Rozpočet EU by se podle poslance Lamassoura měl opírat o vlastní zdroje )