Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Konec mléčných kvót: příležitost vybudovat sebejisté a silné mlékárenské odvětví

Další tiskové zprávy Zemědělství01-04-2015 - 17:43
Kráva připravovaná na napojení na automatické dojící zařízení ©BELGA_AFP  

Dneškem končí éra evropských mléčných kvót. Ty byly zavedeny v roce 1984, v době, kdy produkce mléka v EU vysoko přesahovala poptávku. Jejich zavedení mělo pomoci zbavit se evropských "jezer mléka a hor másla." Ode dneška budou poprvé po třech desetiletích rozhodovat o produkci mléka v EU tržní síly. Politici doufají, že zrušení kvót umožní evropským producentům dodávat mléčné výrobky na rychle rostoucí trhy v Asii a Africe. Někteří zemědělci se ale obávají, že tento krok povede k výkyvům cen. (Přečtěte si více: Konec mléčných kvót: příležitost vybudovat sebejisté a silné mlékárenské odvětví )

 

FOTOSOUTĚŽ o hostujícího fotografa pokračuje: tématem 4. kola je "Zdraví"

Další tiskové zprávy Instituce01-04-2015 - 15:13
dívčí tvář  

Připravte se, a … CVAK. Zveme vás k účasti v naší fotosoutěži, věnované Evropskému roku pro rozvoj 2015. Každý měsíc až do září oznámíme jedno téma, týkající se rozvoje. Pošlete nám svou fotografii inspirovanou daným tématem a přihlášku, a třeba se vám podaří vyhrát pozvánku k nafocení reportáže na plenárním zasedání ve Štrasburku (Přečtěte si více: FOTOSOUTĚŽ o hostujícího fotografa pokračuje: tématem 4. kola je "Zdraví" )

 

Obchodní dohoda EU-USA: TTIP se zabývá 15 výborů

Další tiskové zprávy Vnější/mezinárodní obchod01-04-2015 - 12:09
vlajky USA a EU, na pozadí dolarové a eurové bankovky  

Práce Evropského parlamentu na jeho postoji k obchodní dohodě mezi EU a USA (TTIP) je v plném proudu. Tzv. gesčním výborem, tedy výborem, který má na starosti vypracování doporučení Komisi jménem celého Evropského parlamentu, je Výbor pro mezinárodní obchod. Dalších 14 výborů má k hodnocení dohody přispět svým stanoviskem. O návrhu postoje celého Evropského parlamentu by poslanci měli jednat a hlasovat na plenárním zasedání ještě před letošním létem. (Přečtěte si více: Obchodní dohoda EU-USA: TTIP se zabývá 15 výborů )

 

Around 2,500 redundant workers of the former French road haulage company Mory-Ducros, which closed in 2014, should get EU aid worth €6 million to help them back into work, said Budgets Committee MEPs in a vote on Wednesday. The European Globalisation Adjustment Fund aid still needs to be approved by Parliament as a whole and the Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for redundant workers at French trucking firm Mory-Ducros )

 

COP21: jak financovat záchranu klimatu

Další tiskové zprávy Životní prostředí31-03-2015 - 15:42
znak eura vytvořený ze sedmikrásek © BELGA_Agefotostock_C.Ohde  

Jak financovat záchranu klimatu: to bylo hlavní téma diskuze členů národních parlamentů členských zemí a Evropského parlamentu během pondělního (30. března) slyšení k pařížské konferenci o klimatu, která proběhne letos v prosinci. Členové národních parlamentů se shodli, že nyní je na nich, aby zajistili, že jejich vlády přijedou do Paříže s těmi správnými postoji. (Přečtěte si více: COP21: jak financovat záchranu klimatu )

 

Snížení spotřeby igelitek: sledujte hlasování Výboru pro životní prostředí

Další tiskové zprávy Životní prostředí31-03-2015 - 13:45
 

Každý Evropan použije ročně v průměru 200 plastových tašek. Většinu z nich vyhodí po jednom použití. Igelitky znečišťují životní prostředí a plastové mikročástice, ze kterých jsou tvořeny, se mohou dostat až do našeho potravinového řetězce. EU chce proto používání plastových tašek omezit. Dva zákonodárci – Evropský parlament a Rada – se shodli na detailech nových pravidel, která dnes musí potvrdit Výbor pro životní prostředí. Plénum Parlamentu by mělo hlasovat v dubnu. (Přečtěte si více: Snížení spotřeby igelitek: sledujte hlasování Výboru pro životní prostředí )

 

Economic affairs MEPs target conflicts of interest in benchmark setting

ECON Economic and monetary affairs31-03-2015 - 12:10

A draft EU law to make the benchmarks used to price EU citizens’ mortgages, loans and bonds more trustworthy was backed by the Economic and Monetary Affairs Committee on Tuesday. The text (lead MEP Cora van Nieuwenhuizen, ALDE, NL) aims to clean up the benchmark-setting process, by curbing conflicts of interest like those that led to the London Interbank Offered Rate (LIBOR) rigging scandals of recent years. (Read more: Economic affairs MEPs target conflicts of interest in benchmark setting )

 

Fair trials: MEPs beef up draft EU law on presumption of innocence

LIBE Judicial cooperation31-03-2015 - 10:46
. ©BELGA_DPA  

Draft EU rules to ensure that the right to be presumed innocent until proven guilty is fully respected in member states were approved by the Civil Liberties Committee on Tuesday. MEPs inserted amendments to prevent statements by public authorities that might suggest a suspect is guilty before a final conviction, ensure that the burden of proof stays with the prosecution and guarantee the rights to remain silent, not to incriminate oneself and to be present at trial. (Read more: Fair trials: MEPs beef up draft EU law on presumption of innocence )

 

Benchmarky: obnovení důvěry v klíčové prvky finančních trhů

Další tiskové zprávy Hospodářské a měnové záležitosti31-03-2015 - 10:26
House mortgage concept image © BELGA_EASYFOTOSTOCK  

Finanční skandály z posledních let, ukázaly, že široce používané referenční hodnoty (benchmarky), jako jsou sazby LIBOR a EURIBOR, které sledují vývoj na trhu, jsou náchylné k manipulaci. Výbor pro hospodářství a měnu dnes hlasuje o nových pravidlech, která "zajistí plnou transparentnost pro uživatele všech benchmarků v EU," řekla nám parlamentní zpravodajka, nizozemská liberálka Cora van Nieuwenhuizen. "Je to velký krok směrem k zajištění budoucí odolnosti a přesnosti benchmarků," dodává. (Přečtěte si více: Benchmarky: obnovení důvěry v klíčové prvky finančních trhů )

 

Koordinátor pro boj proti terorismu: Vězení je hlavním inkubátorem radikalizace.

Další tiskové zprávy Spravedlnost a vnitřní věci30-03-2015 - 14:44
Gilles de Kerchove  

S tím, jak každým dnem roste hrozba terorismu, roste i důležitost role koordinátora EU pro boj proti terorismu Gilese de Kerchove. Jeho úkolem je koordinovat činnost vlád EU v boji proti terorismu, sledovat všechny nástroje, které má EU k dispozici a připravovat doporučení pro politiky. Mluvili jsme s ním o tom, jak by se mělo proti terorismu bojovat a jakou roli by tu mohl hrát Evropský parlament. Dnes navštíví Gilles de Kerchove Výbor pro zahraniční věci a Podvýbor pro bezpečnost a obranu. (Přečtěte si více: Koordinátor pro boj proti terorismu: Vězení je hlavním inkubátorem radikalizace. )