Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Hlavné udalosti decembrového plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie19-12-2014 - 09:00
 

Počas posledného tohtoročného plenárneho zasadnutia sa parlamentu dosiahnuť dlho očakávaný kompromis o rozpočte na budúci rok. Poslanci podporili uznanie palestínskej štátnosti a rokovali o drastických vypočúvacích metódach americkej CIA a slobode médií v Turecku. Na kreslo ombudsmanky si vďaka podpore Parlamentu opakovane zasadne Írka Emily O´Reilly. Tento týždeň bola odovzdaná Filmová cena LUX - získal ju poľsko-dánsky film Ida. Prinášame vám súhrn hlavných udalostí. (Čítať ďalej: Hlavné udalosti decembrového plenárneho zasadnutia )

 
 

Európsky parlament na sociálnych sieťach

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Informácie19-12-2014 - 09:00
 

Európsky parlament chce byť tam, kde ste aj vy. Preto máme vytvorené účty na všetkých hlavných sociálnych sieťach, vrátane Facebooku, Twitteru, Pinterestu a LinkedInu. Chcete vedieť, kde všade nás môžete nájsť a diskutovať s nami? Odpoveď nájdete v našej infografike. (Čítať ďalej: Európsky parlament na sociálnych sieťach )

 
 

Martin Schulz počas summitu: "Investície sú mostom k lepšej budúcnosti"

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie18-12-2014 - 19:26
Martin Schulz za rečníckym pultom.  

Predseda Parlamentu Martin Schulz dnes počas svojho úvodného prejavu na európskom summite vyzval štátnych lídrov k tomu, aby podporili 315 miliardový investičný plán. Ten by mal Únii pomôcť dobehnúť USA a Čínu, keďže momentálne za nimi v oblasti investovania dosť zaostáva. "Investičný plán je jasným signálom toho, že v Európe sme sa rozhodli vydať sa cestou rastu a zamestnanosti. Je mimoriadne dôležité, aby ste sa k úspechu tohto plánu zaviazali i vy," povedal. (Čítať ďalej: Martin Schulz počas summitu: "Investície sú mostom k lepšej budúcnosti" )

 
 

Európsky parlament schválil asociačnú dohodu s Gruzínskom

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy18-12-2014 - 12:21
Prezident Gruzínska  Giorgi Margvelašvili, podpredseda EP Ryszard Czarnecki a spravodajca EP pre asociačnú dohodu Andrejs Mamikins počas spoločnej tlačovej konferencie.  

Európsky parlament vo štvrtok schválil asociačnú dohodu medzi Európskou úniou a Gruzínskom. Dohoda položí základ pre politické pridruženie a rozsiahlu hospodársku integráciu krajiny s EÚ, ktorej súčasťou bude postupná liberalizácia vzájomného obchodu. (Čítať ďalej: Európsky parlament schválil asociačnú dohodu s Gruzínskom )

 
 

Human rights: Venezuela; Sudan and Mauritania

Plenary Session Development and cooperation / External relations18-12-2014 - 12:01

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Venzuelan authorities to withdraw "unfounded" charges against the opposition leader; condemning the arrest of human rights activist Dr Amin Mekki Medani in Sudan; and demanding the immediate release of anti-slavery activist Biram Dah Abeid in Mauritania. (Read more: Human rights: Venezuela; Sudan and Mauritania )

 
 

Rozhovor s Pawłom Pawlikovskim, víťazom tohtoročnej Filmovej ceny LUX

Plenárne zasadnutie Kultúra17-12-2014 - 20:22
Paweł Pawlikowski počas rozhovoru  

V stredu 17. septembra rozhodli poslanci svojím hlasovaním o víťazovi Filmovej ceny LUX 2014. Stal sa ním Poliak Paweł Pawlikovski, režisér poľsko-dánskej koprodukcie Ida. Ida je príbehom mladej mníšky, ktorá sa spoločne so svojou tetou vyberie na cestu, počas ktorej sa dozvedá temné tajomstvá svojej minulosti. Tvorca víťazného filmu nám hneď po slávnostnom odovzdaní ceny poskytol rozhovor, v ktorom sa s nami porozprával nielen o svojom diele ale aj o európskej kinematografii. (Čítať ďalej: Rozhovor s Pawłom Pawlikovskim, víťazom tohtoročnej Filmovej ceny LUX )

 
 

MEPs secure deal to cap card payment fees

ECON Economic and monetary affairs17-12-2014 - 19:02

The fees that banks charge retailers to process shoppers’ payments should be capped under uniform rules across in the EU following a deal struck by Economic and Monetary Affairs Committee and Council negotiators on Wednesday. The cap would apply to both cross-border and domestic card-based payments and should result in lower costs for consumers. (Read more: MEPs secure deal to cap card payment fees )

 
 

Poslanci odsudzujú praktiky CIA a požadujú preveriť prípadnú spoluvinu EÚ

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Ľudské práva / Vonkajšie vzťahy17-12-2014 - 18:50
Rečnícky pult s logom CIA  

Nedávno publikovaná správa amerického Senátu odhaľuje šokujúce praktiky, ktoré používala Ústredná spravodajská služba CIA na získavanie informácií od svojich väzňov. V dokumente sa okrem iného spomína simulované topenie (tzv. waterboarding), pripútavanie ľudí o steny reťazami či tzv. "rektálne kŕmenie". (Čítať ďalej: Poslanci odsudzujú praktiky CIA a požadujú preveriť prípadnú spoluvinu EÚ )

 
 

Parlament žiada vystupňovanie úsilia na pomoc oceliarstvu

Plenárne zasadnutie Priemysel17-12-2014 - 14:58

Európska únia by mala zvýšiť úsilie v snahe pomôcť oceliarskemu priemyslu prekonať krízu, uvádza sa v uznesení, ktoré v stredu schválil Európsky parlament. Poslanci vyzvali Európsku komisiu, aby v rámci obchodných dohôd zlepšia vývozné podmienky pre európskych oceliarov a zaistila, aby pravidlá EÚ v oblasti hospodárskej súťaže a štátnej pomoci neviedli k nespravodlivým riešeniam na trhu EÚ. Parlament tiež požaduje viac investícií do vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov, ako aj do výskumu. (Čítať ďalej: Parlament žiada vystupňovanie úsilia na pomoc oceliarstvu )

 
 

Uznesenie Európskeho parlamentu o uznaní palestínskej štátnosti

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy17-12-2014 - 14:18
Pohľad na Skalný dóm v Jeruzaleme spoza deliaceho múru v Abu Dis, na Západnom brehu, 29. september 2014.  ©BELGA_EYEVINE  

Európsky parlament v zásade podporuje uznanie palestínskej štátnosti a riešenie v podobe existencie dvoch štátov. Zároveň je však presvedčený, že tieto veci by mali ísť ruka v ruke s vývojom mierových rokovaní, ktoré by sa mali posunúť vpred, uvádza sa v stredu schválenom uznesení. Parlament tiež v snahe o podporu diplomatického úsilia EÚ na Blízkom výhode rozhodol o začatí iniciatívy "Poslanci za mier," v rámci ktorej by mali spolupracovať poslanci EP, parlamentov Izraela a Palestíny. (Čítať ďalej: Uznesenie Európskeho parlamentu o uznaní palestínskej štátnosti )