Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

CETA, Trudeau, roboty, budúcnosť EÚ. Hlavné udalosti plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Vonkajší/medzinárodný obchod / Vonkajšie vzťahy / Hospodárske a menové záležitosti17-02-2017 - 14:06
 

Februárovému plenárnemu zasadnutiu v Štrasburgu dominovala obchodná dohoda s Kanadou CETA, ktorej poslanci v stredu povedali svoje áno. Deň na to v pléne vystúpil kanadský premiér Justin Trudeau. CETA podľa jeho slov nie je len o obchode a ziskoch ale aj o tom, ako zlepšiť život bežným ľuďom. Poslancom sa prihovoril aj nový rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Plénum prijalo nové legislatívne opatrenia proti terorizmu a na programe bolo aj budúce inštitucionálne usporiadanie EÚ. (Čítať ďalej: CETA, Trudeau, roboty, budúcnosť EÚ. Hlavné udalosti plenárneho zasadnutia )

 

Nové opatrenia EÚ proti terorizmu. Infografika

Ďalšie tlačové správy Spravodlivosť a vnútorné veci / Bezpečnosť a obrana16-02-2017 - 17:14
 

Zradikalizovaní Európania, ktorý sa po bojoch v Sýrii a Iraku vracajú do Európy, predstavujú pre našu bezpečnosť veľkú hrozbu. Väčšinu posledných teroristických útokov v EÚ majú na svedomí práve títo domov sa vracajúci „zahraniční bojovníci.“ Európsky parlament vo štvrtok 16.2. prijal pravidlá pre zvýšenie našej bezpečnosti. Plénum odhlasovalo dva nové legislatívne návrhy. Jeden kriminalizuje už samotnú prípravu teroristického útoku a druhý sprísňuje kontroly na našich vonkajších hraniciach. (Čítať ďalej: Nové opatrenia EÚ proti terorizmu. Infografika )

 

Boj proti terorizmu: Parlament sprísňuje kontroly na vonkajších hraniciach EÚ

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci / Schengen16-02-2017 - 13:22

Osoby vstupujúce alebo opúšťajúce územie EÚ, bez ohľadu na to, či ide o občanov Únie alebo tretích krajín, budú podliehať prísnejším kontrolám. Vyplýva to z nariadenia, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Nová právna úprava, na ktorej sa poslanci neformálne dohodli so slovenským predsedníctvom v Rade (ministrov) EÚ dňa 5. decembra 2016, zavedie systematické overovanie pasov v databázach EÚ a Interpolu. (Čítať ďalej: Boj proti terorizmu: Parlament sprísňuje kontroly na vonkajších hraniciach EÚ )

 
Child playing with robot  

Európska únia potrebuje pravidlá pre rýchlo sa rozvíjajúci sektor robotiky, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci okrem iného požadujú zavedenie minimálnych etických štandardov a pravidiel zodpovednosti za nehody či vzniknutú škodu napríklad v prípade autonómnych automobilov. (Čítať ďalej: Roboty a umelá inteligencia: EP žiada celoúniové pravidlá zodpovednosti za škodu )

 

Budúcnosť EÚ: Parlament predstavil svoju víziu

Plenárne zasadnutie Budúcnosť Európy/európska integrácia / Inštitúcie16-02-2017 - 13:04

Snaha o zvýšenie akcieschopnosti Európskej únie, obnovenie dôvery občanov v európsky projekt a zvýšenie odolnosti eurozóny voči vonkajším šokom si v prvom rade vyžaduje plné využitie všetkých nástrojov, ktoré ponúkla Lisabonská zmluva. Celkové zefektívnenie Únie je však možné dosiahnuť len hlbšou reformou zakladajúcich zmlúv. Toto je kľúčové posolstvo troch uznesení zaoberajúcich sa budúcim vývojom EÚ, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. (Čítať ďalej: Budúcnosť EÚ: Parlament predstavil svoju víziu )

 

Predchádzanie terorizmu: Opatrenia proti zahraničným bojovníkom a osamelým vlkom

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci16-02-2017 - 12:50

Európsky parlament vo štvrtok schválil novú protiteroristickú legislatívu, ktorej cieľom je zintenzívniť boj s rastúcou hrozbou teroristických útokov páchaných osamelými vlkmi a v konfliktných oblastiach bojujúcimi občanmi EÚ. (Čítať ďalej: Predchádzanie terorizmu: Opatrenia proti zahraničným bojovníkom a osamelým vlkom )

 

Kanadský premiér v Európskom parlamente: Obchod má ľuďom prinášať úžitok

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy16-02-2017 - 12:36
Justin Trudeau hovorí do mikrofónu  

„CETA nie je len o obchode, o dovoze a vývoze, o ziskoch, Jej cieľom je zlepšiť životy ľudí,“ povedal dnes poslancom Európskeho parlamentu v Štrasburgu kanadský premiér Justin Trudeau potom, ako plénum včera schválilo obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou. Trudeau je prvým kanadským premiérom, ktorý vystúpil na pôde Európskeho parlamentu. (Čítať ďalej: Kanadský premiér v Európskom parlamente: Obchod má ľuďom prinášať úžitok )

 

Human rights: Nicaragua, executions in Kuwait and Bahrain, and Guatemala

Plenary Session Humanitarian aid / External relations16-02-2017 - 12:15

Parliament voices deep concern about the intimidation and harassment of Francesca Ramirez and other human rights defenders in Nicaragua, deplores the recent use of the death penalty in Kuwait and Bahrain, and strongly condemns the murders of human rights defenders and journalists in Guatemala, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: Nicaragua, executions in Kuwait and Bahrain, and Guatemala )

 

Nahradia roboty ľudí? V niektorých prípadoch budeme radi. Rozhovor s M. Delvaux

Ďalšie tlačové správy Výskum a inovácie15-02-2017 - 17:05
Mady Delvaux počas rozhovoru  

Roboty, či už sú to drony alebo lekárske prístroje, sa pomaly stávajú súčasťou každodenného života, nie sú však dostatočne právne ošetrené. Parlament preto vyzval Komisiu, aby tu navrhla európsku legislatívu. 16. februára plénum prijalo uznesenie, v ktorom sa uvádza, že roboty by mali mať, podobne ako firmy, svoju právnu formu, vďaka ktorej by ich bolo možné stíhať za škody, ktoré môžu spôsobiť. Uznesenie navrhuje aj pravidlá na to, ako by mali roboty spolupracovať s ľuďmi. (Čítať ďalej: Nahradia roboty ľudí? V niektorých prípadoch budeme radi. Rozhovor s M. Delvaux )

 

EP schválil zníženie počtu emisných kreditov a podporu nízkouhlíkovým inováciám

Plenárne zasadnutie Životné prostredie15-02-2017 - 14:22

Európsky parlament v stredu vytýčil svoju pozíciu pred rokovaniami s Radou EÚ o novej legislatíve, ktorá by mala oživením systému obchodovania s emisiami (ETS) znížiť emisie skleníkových plynov a zosúladiť tak klimatickú politiku Únie s cieľmi parížskej dohody. Poslanci presadzujú zníženie počtu uhlíkových kreditov (emisných povolení) o 2,2% každý rok a zdvojnásobenie kapacity trhovej stabilizačnej rezervy (MSR) na rok 2019, ktorá by mala absorbovať prebytok uhlíkových kvót na trhu. (Čítať ďalej: EP schválil zníženie počtu emisných kreditov a podporu nízkouhlíkovým inováciám )