Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

European Parliamentary Week: MPs in Brussels to debate economy, jobs and budget

EMPL BUDG ECON Budget / Economic and monetary affairs / Employment policy12-02-2016 - 09:44

The European Parliament will welcome national MPs from across Europe on Tuesday 16 and Wednesday 17 February for joint debates with MEPs on the European Semester Cycles 2015/2016 (Tuesday) and on Stability, Economic Coordination and Governance in the European Union (Wednesday). Both events are being held as part of the 2016 edition of the European Parliamentary Week (#EPW16). (Read more: European Parliamentary Week: MPs in Brussels to debate economy, jobs and budget )

 

Akty delegowane i wykonawcze: kontrola PE nad wdrażaniem prawa UE

Informacje ogólne Regulamin Parlamentu11-02-2016 - 15:00
Posłowie coraz częściej zajmują się aktami delegowanymi i wykonawczymi  

Jako współlegislator Parlament Europejski jest zaangażowany w tworzenie prawa w tak zróżnicowanych dziedzinach jak bezpieczeństwo żywności, ochrona danych osobowych czy walka z terroryzmem. Równie ważne jak uchwalenie prawa jest to, w jaki sposób będzie ono stosowane w praktyce. Z tego powodu posłowie coraz częściej zajmują się aktami delegowanymi i wykonawczymi. Co kryje się pod powyższymi pojęciami? Wyjaśniamy w artykule. (Przeczytaj więcej: Akty delegowane i wykonawcze: kontrola PE nad wdrażaniem prawa UE )

 

EP Newshub: śledź na żywo wydarzenia w Parlamencie Europejskim

Informacje ogólne Instytucje10-02-2016 - 15:21
EP Newshub  

Jeśli chcecie śledzić na bieżąco wydarzenia w Parlamencie Europejskim, wiedzieć wszystko o pracy jego 751 posłow, 8 grup politycznych i przewodniczącego - macie do dyspozycji odświeżony EP Newshub. Jak działa? Jak można go wykorzystać? Tłumaczymy poniżej. (Przeczytaj więcej: EP Newshub: śledź na żywo wydarzenia w Parlamencie Europejskim )

 

Delegacje posłów z wizytą w Turcji

Informacje ogólne Imigracja / Pomoc humanitarna / Delegacje08-02-2016 - 16:16
Obóz uchodźców syryjskich.  

Turcja przyjęła ponad 2,5 mln uchodźców z Syrii, w 2015 roku przez Turcję przybyła większość z ponad miliona uchodźców, którzy dotarli do Unii Europejskiej. Na styczniowej sesji plenarnej posłowie dyskutowali o funduszu o wartości 3 mld euro na pomoc syryjskim uchodźcom, przebywającym w Turcji. W tym tygodniu do Turcji udają się dwie delegacje posłów – z Komisji Budżetowej i Komisji Wolności Obywatelskich, by ocenić sytuację na miejscu. (Przeczytaj więcej: Delegacje posłów z wizytą w Turcji )

 

Styczniowa sesja plenarna w skrócie: Referendum brytyjskie, migracja, TiSA

Sesja plenarna Instytucje05-02-2016 - 10:28
 

Debata o zbliżającym się referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zdominowała lutową sesję plenarną. Posłowie zajmowali się także m.in. sprawą kryzysu migracyjnego, przyszłością strefy Schengen, negocjacjami w sprawie umowy o handlu usługami (TiSA) i emisją spalin przez samochody. Więcej w naszym podsumowaniu. (Przeczytaj więcej: Styczniowa sesja plenarna w skrócie: Referendum brytyjskie, migracja, TiSA )

 

Bernd Lange: “Potrzebujemy porozumień o wolnym, ale i sprawiedliwym handlu”

Informacje ogólne Handel zewnętrzny/międzynarodowy04-02-2016 - 16:37
Poseł Bernd Lange odpowiadał na pytania internautów  

Przejrzystość porozumień handlowych, wpływ na rynek pracy i Europejczyków, a nawet na migrację – to kwestie, które internauci poruszyli w czacie z posłem Berndem Lange w środowe popołudnie. Przewodniczący parlamentarnej Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) i sprawozdawca odpowiedzialny za przygotowanie stanowiska PE ws. negocjacji TTIP odpowiedział na ponad 60 pytań związanych z umowami handlowymi. (Przeczytaj więcej: Bernd Lange: “Potrzebujemy porozumień o wolnym, ale i sprawiedliwym handlu” )

 

Posłowie wzywają: zero tolerancji dla ataków na kobiety

Sesja plenarna Prawa kobiet/równouprawnienie04-02-2016 - 13:15

Podczas debaty poselskiej na temat napastowania seksualnego i przemocy wobec kobiet w miejscach publicznych, z Komisarz Coriną Crețu, w środę wieczorem, posłowie podkreślili, że musi zostać zrobione wszystko, aby napastnikom wymierzono sprawiedliwość, niezależnie od ich kultury i miejsca pochodzenia. (Przeczytaj więcej: Posłowie wzywają: zero tolerancji dla ataków na kobiety )

 

EU islands: call for action to overcome permanent handicaps

Plenary Session Regional policy04-02-2016 - 12:59
Cyprus Island sea coast  

MEPs urge the European Commission to take concrete steps to address the permanent handicaps that EU islands face and make full use of their potential, in a resolution voted on Thursday. The text also stresses the unique difficulties that southern insular regions face due to the increased migration flows and asks that special tax regimes should continue. (Read more: EU islands: call for action to overcome permanent handicaps )

 

Posłowie wzywają do pilnych działań chroniących mniejszości religijne przed ISIS

Sesja plenarna Stosunki zewnętrzne04-02-2016 - 12:54

Posłowie wzywają społeczność międzynarodową do pilnych działań zapobiegających systematycznym masowym morderstwom popełnianym na mniejszościach religijnych przez tak zwane Państwo Islamskie w Iraku i Syrii (ISIS lub Daesh), w rezolucji przyjętej w czwartek. Tekst rezolucji jest podsumowaniem debaty z Federicą Mogherini, odpowiedzialną za politykę zagraniczna UE, 20 stycznia, podczas której wielu posłów wzywało do ochrony mniejszości religijnych przed ISIS. (Przeczytaj więcej: Posłowie wzywają do pilnych działań chroniących mniejszości religijne przed ISIS )

 

EU must maintain its aid to Libya, say MEPs

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:33

Economic disintegration and violence in Libya are worsening its fragility and enabling extremist organisations to flourish there, warned MEPs in Wednesday’s debate with Dutch foreign minister Bert Koenders, representing the EU foreign policy chief. Spillovers from Libya’s conflicts are also destabilising the Sahel region, they add. In a resolution voted on Thursday, MEPs urge the EU and international community to be ready to support Libyans’ efforts to implement the Libyan Political Agreement. (Read more: EU must maintain its aid to Libya, say MEPs )