Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Pred parlamentným plénom vystúpia spoločne Angela Merkel a François Hollande

Plenárne zasadnutie Inštitúcie02-10-2015 - 16:56
Angela Merkel a François Hollande  

V stredu 7. októbra o 15:00 pred parlamentným plénom v Štrasburgu vystúpi nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky prezident Francois Hollande. Témou ich príhovoru a následnej debaty so šéfmi politických skupín bude súčasná situácia v EÚ. Naposledy sa takto plénu prihovoril François Mitterrand spoločne s Helmutom Kohlom v novembri 1989. S poslancami vtedy rozoberali koniec Studenej vojny. Debatu môžete sledovať v priamom prenose na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Pred parlamentným plénom vystúpia spoločne Angela Merkel a François Hollande )

 

Akú úlohu zohrával Európsky parlament pri zjednotení Nemecka?

Ďalšie tlačové správy Budúcnosť Európy/európska integrácia / Inštitúcie02-10-2015 - 12:44
brandeburská brána pri západe slnka  

Po páde Berlínskeho múru, keď sa začalo hovoriť o zjednotení Nemecka, založil EP špeciálny výbor, ktorého úlohou bolo zhodnotiť dopady zjednotenia na Európske spoločenstvo. "Zjednotenie Nemecka bolo akýmsi neformálnym spôsobom rozšírenia EÚ," hovorí šéf zahraničného výboru Elmar Brok (EĽS, Nemecko) Je jediným členom vtedajšieho výboru, ktorý v EP pôsobí i doteraz. O svoje postrehy sa s nami okrem neho podeli i ďalší traja poslanci, ktorí v tom čase v EP pracovali ako pozorovatelia NDR. (Čítať ďalej: Akú úlohu zohrával Európsky parlament pri zjednotení Nemecka? )

 

Kto sa stane víťazom našej fotografickej súťaže? Rozhodnú i vaše hlasy

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Prisťahovalectvo01-10-2015 - 15:42
Muž držiaci v rukách spiace dieťa  

Naša fotografická súťaž, inšpirovaná Európskym rokom rozvoja, sa skončila. Každý mesiac sme v rámci nej vyhlásili novú tému, ktorá sa týkala Európskeho roka rozvoja. Ostáva ešte vybrať jej víťazov. O jednom z nich rozhodne odborná porota a druhom vaše hlasy na sociálnych sieťach. Oboch víťazov pozveme na novembrové plenárne zasadnutie do Štrasburgu. (Čítať ďalej: Kto sa stane víťazom našej fotografickej súťaže? Rozhodnú i vaše hlasy )

 

Rozhovor: George Grammatikakis o objave vody na Marse

Ďalšie tlačové správy Výskum a inovácie30-09-2015 - 17:48
Grammatikakis - portrét  

Vesmír a otázka, či aj mimo našej planéty existuje život, fascinovali ľudstvo už od nepamäti. Americká NASA v pondelok oznámila, že existujú presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že na Marse existuje voda v tekutom skupenstve. Pri tejto príležitosti sme položili niekoľko otázok gréckemu poslancovi Georgemu Grammatikakisovi (S&D), ktorý je pôvodným povolaním astrofyzik. (Čítať ďalej: Rozhovor: George Grammatikakis o objave vody na Marse )

 

The civil liberties committee will debate the current situation at the borders inside the Schengen area in the wake of the temporary reimposition of border controls by some member states with Commission representatives on Thursday morning. The Commission is required to monitor the situation closely and keep Parliament and the Council fully informed under the Schengen Borders Code. (Read more: Civil liberties committee to debate situation at Schengen internal borders )

 

Sacharovova cena: Poznáme mená tohtoročných nominantov

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva29-09-2015 - 17:55
Koláž z písmen usporiadaných do portrétu Andreja Sacharovova  

Počas pondelňajšej spoločnej schôdze výboru pre zahraničné veci, výboru pre rozvoj a podvýboru pre ľudské práva boli oficiálne predstavení tohtoroční nominanti na Sacharovovu cenu. Ich mená Parlament prvýkrát zverejnil už 10. septembra. Toto ocenenie každoročne udeľuje výnimočným osobnostiam bojujúcim proti neznášanlivosti, fanatizmu a útlaku. Meno tohtoročného nositeľa Sacharovovej ceny sa dozvieme v októbri. (Čítať ďalej: Sacharovova cena: Poznáme mená tohtoročných nominantov )

 

Council cuts in EU 2016 budget funding for refugees and agencies dealing with migrants were reversed by Budgets Committee MEPs in votes on Monday and Tuesday. MEPs also added funding for youth employment programmes, the Erasmus + student mobility programme and for research, transport and energy networks. (Read more: EP adds funds for migration, jobs, youth to draft EU budget 2016 )

 

Germany, Belgium and Italy should get over €14.6 million in EU aid to help more than 7,300 workers made redundant by three firms get back on to the job market, following a vote by the budgets committee on Tuesday. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid still needs to be approved by Parliament as a whole and by the Council of the EU. (Read more: Budget MEPs approve EU aid for redundant workers in Germany, Belgium and Italy )

 

M. Al-Džafrí: Prijatím sýrskych utečencov EÚ ukázala, že rešpektuje ľudské práva

Ďalšie tlačové správy Vonkajšie vzťahy29-09-2015 - 10:16
Cristian Dan Preda a Muhammad bin Amín Al-Džafrí  

Členovia zahraničného výboru sa na svojej pondelkovej schôdzi stretli s podpredsedom Poradného zhromaždenia Saudskej Arábie Muhammadom bin Amín Al-Džafrím. Reč bola najmä o situácii v jeho krajine a regióne, vzťahoch medzi EÚ a Saudskou Arábiou a o migračnej kríze. Prijatím sýrskych utečencov EÚ podľa jeho slov "ukázala, že rešpektuje ľudské práva". (Čítať ďalej: M. Al-Džafrí: Prijatím sýrskych utečencov EÚ ukázala, že rešpektuje ľudské práva )

 

Prehľad týždňa: Rozpočet, Sacharovova cena, nové potraviny

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie28-09-2015 - 11:35
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Parlament tento týždeň oficiálne vyhlási nominantov tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Členovia rozpočtového výboru sa chystajú hlasovať o pozmeňujúcich návrhoch k rozpočtu na budúci rok. Politické skupiny sa budú pripravovať na budúcotýždňové plenárne zasadnutie v Štrasburgu. (Čítať ďalej: Prehľad týždňa: Rozpočet, Sacharovova cena, nové potraviny )