Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Key debate with Jean-Claude Juncker on the new European Commission

Plenary Session Institutions21-10-2014 - 17:00

Jean-Claude Juncker, President-elect of the new European Commission, will present the final composition of his team and its work programme as a college on Wednesday at 09.00. Statements by political group leaders will be followed by a broader debate on the allocation of portfolios and priorities for the Commission’s work. At midday Parliament will vote a resolution on the proposed Commission, before voting on the college as a whole. (Read more: Key debate with Jean-Claude Juncker on the new European Commission )

 
 

Rozprava o dodržiavaní základných práv v Maďarsku

Plenárne zasadnutie Základné práva21-10-2014 - 16:07

Obavy z ohrozenia demokracie, právneho štátu a základných práv v Maďarsku budú v utorok od 21.00 predmetom rozpravy poslancov s komisárkou Martine Reicherts a so zástupcom Rady. (Čítať ďalej: Rozprava o dodržiavaní základných práv v Maďarsku )

 
 

Európskemu semestru chýba riadna implementácia aj kontrola, tvrdia poslanci.

Plenárne zasadnutie Inštitúcie21-10-2014 - 15:09
Zľava doprava: Philippe DE BACKER (spravodajca), Benedetto DELLA VEDOVA (Rara EÚ), Jyrki KATAINEN (EK), Dariusz ROSATI (EĽS), Tibor SZANYI (S&D), Sampo TERHO (EKR), Sylvie GOULARD (ALDE), Marisa MATIAS (GUE/NGL), Bas EICKHOUT (Zelení/ESA), Steven WOOLFE (nezaradený)  

V rámci Európskeho semestra členské štáty koordinujú svoje hospodárske politiky s cieľom vytvoriť základy pre rast a zamestnanosť a dosiahnuť vyrovnané rozpočty. No poslanci počas svojej dnešnej rozpravy upozornili na to, že jednotlivé odporúčania je potrebné implementovať efektívnejšie. Takisto zastávajú názor, že vytváranie týchto odporúčaní by malo podliehať silnejšej demokratickej kontrole. O správe k európskemu semestru bude zajtra hlasovať parlamentné plénum. (Čítať ďalej: Európskemu semestru chýba riadna implementácia aj kontrola, tvrdia poslanci. )

 
 

About 2,800 former workers at firms producing various metals in Spain, steel in Belgium, and cars in France and Belgium will get EU aid to help them find new jobs after Parliament approved the applications on Tuesday. The requests for European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid, together amounting to €15.2 million, also need to be approved by the EU Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for former metal and car workers in Belgium, France and Spain )

 
 

Opening: Schulz warns against attempts to disrupt Northern Ireland peace process

Plenary Session Institutions20-10-2014 - 19:02
EP Presidnet Martin Schulz walk in the plenary chamber to open October Plenary session  

All sides in the Northern Ireland peace process should refrain from “dangerous mutual provocation” urged European Parliament President Martin Schulz in his opening address at its October session. (Read more: Opening: Schulz warns against attempts to disrupt Northern Ireland peace process )

 
 

Barroso's final speech and European Council debate

Plenary Session Institutions20-10-2014 - 18:30

José Manuel Barroso, the outgoing president of the European Commission, delivers his final speech to Parliament at 3 pm on Tuesday. He will then debate with MEPs and Council the priorities for the 23-24 October European summit, including a new climate and energy policy focused on energy security; the economic situation in the EU; and international developments. (Read more: Barroso's final speech and European Council debate )

 
 

Debate on EU countries' economic policy performance

Plenary Session Economic and monetary affairs20-10-2014 - 18:23

Parliament will hold a debate on Tuesday morning with the Italian Undersecretary of State at the Ministry of Finance, Mr Della Vedova and Commissioner Katainen on EU countries' progress in implementing the 2014 priorities for economic policy coordination under the European Semester. MEPs are expected to criticise member states for their poor implementation of recommendations they themselves endorsed and to suggest improvements. (Read more: Debate on EU countries' economic policy performance )

 
 

Spravodajkyňa pre rozpočet: Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať

Plenárne zasadnutie Rozpočet20-10-2014 - 17:41
Parlamentná spravodajkyňa pre rozpočet, španielska sociálna demokratka Eider Gardiazábal Rubial.  

Ako bude vyzerať rozpočet EÚ na rok 2015? Zajtra o ňom bude rokovať a v stredu hlasovať parlamentné plénum. Očakáva sa, že poslanci sa postavia voči škrtom, ktoré navrhuje Rada. V praxi to znamená, že sa budú následne musieť dohodnúť v rámci tzv. zmierovacieho procesu. Parlamentná spravodajkyňa pre rozpočet, španielska sociálna demokratka Eider Gardiazábal Rubial, nám počas rozhovoru povedala, že Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať. (Čítať ďalej: Spravodajkyňa pre rozpočet: Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať )

 
 

Kto sa stane novým Európskym dozorným úradníkom pre ochranu údajov?

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie20-10-2014 - 15:20
mikrofón  

Túto pozíciu doteraz dvakrát po sebe zastával Peter Hustinx, no jeho druhý päťročný mandát už vypršal a preto je potrebné nájsť jeho nástupcu. Tejto úlohy sa zhostí parlamentný výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Jeho členovia budú dnes preverovať piatich kandidátov, ktorí sa uchádzajú o tejto post. Ich pohovory sa začnú večer o siedmej a potrvajú až do pol jedenástej. O tom, kto z nich sa napokon stane Dozorným úradníkom, budú poslanci hlasovať zajtra o piatej večer. (Čítať ďalej: Kto sa stane novým Európskym dozorným úradníkom pre ochranu údajov? )

 
 

Boj s ebolou pokračuje. Sledujte priamy prenos plenárnej debaty.

Ďalšie tlačové správy Verejné zdravie20-10-2014 - 11:10
Ebolou nakazený Miguel Pajares počas svojho prevozu do nemocnice po príchode do Španielska. Chorobe neskôr podľahol.  

V uznesení Európskeho parlamentu z 18. septembra sa epidémia eboly v západnej Afrike označuje ako globálny bezpečnostný problém. Vírus sa odvtedy dostal už aj do Európy. Ako čeliť tejto nákaze? Odpoveď na túto otázku sa budú snažiť nájsť poslanci počas dnešnej plenárnej debaty. Prečítajte si, čo si o tomto probléme myslia predsedovia výborov pre rozvoj a verejné zdravie. (Čítať ďalej: Boj s ebolou pokračuje. Sledujte priamy prenos plenárnej debaty. )