Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Najdôležitejšie udalosti novembrového plenárneho zasadnutia

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie28-11-2014 - 10:50
 

Tento týždeň prijali pozvánku do Parlamentu hneď dve dôležité osobnosti. V utorok sa poslanom prihovoril pápež František a v stredu do Štrasburgu zavítal konžský lekár Denis Mukwege. Počas slávnostného ceremoniálu si prevzal Sacharovovu cenu, ktorú mu Parlament udelil za jeho starostlivosť o obete sexuálneho násilia v jeho rodnej krajine. Súčasťou nabitého programu bolo aj predstavenie 315-miliardového investičného plánu Komisie a príprava na blížiacu sa klimatickú konferenciu v Lime. (Čítať ďalej: Najdôležitejšie udalosti novembrového plenárneho zasadnutia )

 
 

Ako bojovať proti násiliu na ženách?

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí27-11-2014 - 16:51
Žena sediaca v kúte, pred ňou muž so zatnutou päsťou.  

Táto otázka bola predmetom utorkovej plenárnej debaty na ktorú si poslanci prizvali novú komisárku pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věru Jourovú. Tento deň si nevybrali náhodne - 25. november je totiž Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách. Parlament vo februári tohto roku prijal uznesenie, v ktorom vyzýva Komisiu, aby predložila legislatívny návrh v oblasti prevencie rodovo motivovaného násilia. Poslancov teda zaujímalo, aké kroky plánuje Komisia prijať. (Čítať ďalej: Ako bojovať proti násiliu na ženách? )

 
 

Giovanni Buttarelli named new data protection watchdog

Others Citizens' rights27-11-2014 - 13:34

The next European Data Protection Supervisor (EDPS) will be Giovanni Buttarelli, Parliament's President Martin Schulz announced in plenary on Thursday. His Assistant Supervisor will be Wojciech Rafał Wiewiórowski. (Read more: Giovanni Buttarelli named new data protection watchdog )

 
 

Poslanci si zobrali na mušku internetové vyhľadávače a cloudy

Plenárne zasadnutie Voľný pohyb služieb / Informačná spoločnosť27-11-2014 - 13:06

Európsky parlament vyzval vo štvrtok členské štáty a Európsku komisiu na prelomenie bariér, ktoré obmedzujú rast jednotného digitálneho trhu EÚ. Poslanci zdôraznili potrebu predchádzať zneužívaniu dominantného postavenia na trhu internetových spoločností, a to najmä prostredníctvom riadnej implementácie platných predpisov EÚ v oblasti hospodárskej súťaže. Komisia by tiež podľa poslancov mala zvážiť oddelenie vyhľadávačov od iných poskytovaných služieb. (Čítať ďalej: Poslanci si zobrali na mušku internetové vyhľadávače a cloudy )

 
 

Human rights: blasphemy in Pakistan; kidnapping in Iraq; war crimes in Serbia

Plenary Session Development and cooperation / External relations27-11-2014 - 12:26

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Pakistani government to review its blasphemy laws; condemning atrocities by the so-called Islamic State in Iraq; and calling for action against the "wartime rhetoric" and hate speech of provisionally released Serbian war crimes suspect Vojislav Šešelj. (Read more: Human rights: blasphemy in Pakistan; kidnapping in Iraq; war crimes in Serbia )

 
 

Parlament veľkou väčšinou hlasov zamietol návrh na vyslovenie nedôvery Komisii

Plenárne zasadnutie Inštitúcie27-11-2014 - 12:16
Výsledok hlasovania o návrhu na vyslovenie nedôvery Komisii na obrazovke v rokovacej sále Európskeho parlamentu  

Poslanci vo štvrtok pomerom hlasov 101 (za): 461 (proti): 88 (zdržalo sa) zamietli návrh na vyslovenie nedôvery kolégiu komisárov pod vedením Jean-Claude Junckera. Návrh bol predložený skupinou 76 poslancov - členov skupiny EFDD (Európa slobody a priamej demokracie) a nezaradených poslancov, v súvislosti s odhaleniami známymi ako Lux Leaks a v nadväznosti na plenárnu rozpravu s predsedom Komisie Jean-Claude Junckerom z 12. novembra. Rozprava k návrhu prebehla v pondelok. (Čítať ďalej: Parlament veľkou väčšinou hlasov zamietol návrh na vyslovenie nedôvery Komisii )

 
 

Deal secured to boost infrastructure investment in the EU

ECON Economic and monetary affairs27-11-2014 - 09:46

A negotiating team led by Alain Lamassoure (EPP, FR) struck a political deal with the Council and the Commission on European Long Term Investment Funds (ELTIFs) on Wednesday evening. These funds should boost non-bank financing for projects that deliver infrastructure, intellectual property or research results which benefit the real economy and society. (Read more: Deal secured to boost infrastructure investment in the EU )

 
 

Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát?

Ďalšie tlačové správy Vonkajšie vzťahy26-11-2014 - 18:49
Fulvio Martusciello a Martina Anderson počas vystúpenia v Parlamente  

Švédsko nedávno ako prvá krajina západnej Európy uznalo štátnu suverenitu Palestíny. O tom, či bude jeho príklad nasledovať aj celá Európska únia, dnes popoludní rokovalo parlamentné plénum. Prispela by Únia uznaním Palestíny k zmierneniu konfliktov v tomto regióne? O svoje názory sa s nami podelili predsedníčka delegácie pre vzťahy s Palestínskou zákonodarnou radou Martina Anderson a predseda delegácie pre vzťahy s Izraelom Fulvio Martusciello. (Čítať ďalej: Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát? )

 
 

Parlament si pripomína 25 rokov od prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Mládež26-11-2014 - 17:55
dievča sfukuje sviečky na torte  

Na tento mesiac pripadá 25. výročie prijatie Dohovoru OSN o právach dieťaťa. Európsky parlament si tento historický míľnik pripomenul počas dnešnej plenárnej debaty. Ešte pred jej začatím sme sa o Dohovore a jeho dôležitosti porozprávali s podpredsedníčkou Parlamentu Mairead McGuiness (Írsko, EĽS). (Čítať ďalej: Parlament si pripomína 25 rokov od prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa )

 
 

Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti26-11-2014 - 16:41
Jean-Claude Juncker a Werner Hoyer počas rozpravy v Európskom parlamente  

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ohlásil v stredu na pôde Európskeho parlamentu vytvorenie nového Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý by mal v nasledujúcich troch rokoch zmobilizovať investície vo výške aspoň 315 mld. eur a naštartovať tak ekonomiku EÚ. Poslanci z väčšiny politických skupín v EP vyjadrili tomuto plánu podporu a žiadali rýchle prijatie prorastových opatrení. (Čítať ďalej: Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ )