Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

The European Parliament will vote on Tuesday to give its consent to the ratification of the Paris climate agreement by the European Union, after Council gave its green light on Friday. For Environment Committee chair Giovanni La Via (EPP, IT) the decision allows the EU to remain a leader in climate action ahead of the next round of talks to take place in Marrakech in November. (Read more: Paris climate agreement: EP to vote on EU ratification after Council green light )

 

G. La Via: Pracujeme na tom, aby dohoda z Paríža vstúpila čoskoro do platnosti

Ďalšie tlačové správy Životné prostredie29-09-2016 - 17:02
Giovanni La Via počas rozhovoru  

Európsky parlament sa usiluje o tom, aby EÚ čo najskôr ratifikovala klimatickú dohodu z Paríža, ktorá tak následne môže vstúpiť do platnosti. Minulý rok v decembri sa na nej dohodlo 195 krajín a je úplne prvou právne záväznou globálnou klimatickou dohodu. O tom, čo všetko tu robí Európsky parlament, sme sa zhovárali so šéfom výboru pre životné prostredia Giovannim La Viom. (Čítať ďalej: G. La Via: Pracujeme na tom, aby dohoda z Paríža vstúpila čoskoro do platnosti )

 

Cleaner cars: Internal Market MEPs debate changes to type-approval rules

IMCO Free movement of goods / Consumers / Environment29-09-2016 - 13:19

MEPs’ plans to tighten up EU car “type approval” rules, in the wake of the VW scandal, were discussed in the Internal Market Committee on Thursday. These include stricter supervision of tests done before a car can be placed on the market and more stringent obligations on EU member states to check that those already on the road meet all EU safety, environmental and production requirements. (Read more: Cleaner cars: Internal Market MEPs debate changes to type-approval rules )

 

Budget Committee MEPs reversed all the cuts proposed by the Council to the draft 2017 EU budget to meet the needs of the migration crisis and slow economic growth, in a vote on Wednesday. They also boosted funding to fight youth unemployment and increased spending on research and infrastructure projects. The full plenary will vote on 26 October on a proposed budget amounting to €161.8bn in commitments, €4.13bn more than the original Commission proposal. (Read more: MEPs reject EU Budget 2017 Council cuts: more funds for migration, jobs, youth )

 

Aká budúcnosť pre európskych židov?

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie28-09-2016 - 17:35
 

V utorok, v predvečer smrti Shimona Peresa, sa na pôde Európskeho parlamentu konala konferencia o budúcnosti židov EÚ. Poslanci tak mali možnosť diskutovať s predstaviteľmi židovskej komunity. Mnohí z nich počas konferencie vyjadrili svoje obavy kvôli narastajúcemu antisemitizmu a pravicovému populizmu. „Židovskí priatelia a susedia, stojíme pri vás proti tím, ktorí rozširujú nenávisť. Európa nie je Európou bez svojich židov. Európa je vaším domovom,“ vyhlásil počas konferencie Martin Schulz. (Čítať ďalej: Aká budúcnosť pre európskych židov? )

 

Transparency register: an eagerly-awaited strengthening

Others Institutions28-09-2016 - 11:10

After five years’ existence, the transparency register, of independent organisations and people whose business is to influence EU decision-taking processes, is to evolve into a mandatory system covering all EU institutions. This is "an eagerly-awaited reform", said European Parliament Vice-President Sylvie Guillaume, welcoming the proposed inter-institutional agreement tabled by the European Commission on 28 September. (Read more: Transparency register: an eagerly-awaited strengthening )

 

Debate on possible suspension of structural funds for Spain and Portugal

ECON REGI Economic and monetary affairs / Regional policy27-09-2016 - 17:39

Should EU Structural and Investment Funds for Spain and Portugal be suspended, following Council’s 12 July decision to trigger the “excessive deficit” procedure? MEPs from the Regional Development and Economic Affairs committees will debate a possible suspension of structural funds for Spain and Portugal with the EU Commission in Strasbourg on Monday 3 October, in room Louise Weiss N1.3, starting at 18.00. (Read more: Debate on possible suspension of structural funds for Spain and Portugal )

 

The European Parliament is sending a delegation of MEPs to Colombia this week to accompany and observe its referendum on the newly signed peace agreement. MEPs “expect and hope” that on Sunday 2 October Colombian voters will back the peace agreement reached by the Government of Colombia and the Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC). (Read more: European Parliament delegation to observe Colombia’s peace deal referendum )

 

Poslankyňa Pilar del Castillo odpovedá na vaše otázky o roamingu

Ďalšie tlačové správy Voľný pohyb služieb27-09-2016 - 16:44
 

Od budúceho leta už nebudete musieť platiť za roaming. No skrýva sa v tom nejaký háčik? Na Facebooku ste mali ohľadne tejto témy mnohé otázky. Položili sme ich španielskej poslankyni Pilar del Castillo (EĽS), ktorá vyjednáva s Komisiou a členskými štátmi. (Čítať ďalej: Poslankyňa Pilar del Castillo odpovedá na vaše otázky o roamingu )

 

Big data so sebou prinášajú príležitosti aj riziká. Čo na to Parlament?

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie27-09-2016 - 16:04
modrá obrazovka s odtlačkami prstov, mapou sveta a grafmi  

Počas celého života sme obklopení obrovským množstvom údajom a mnohé z nich sami generujeme. Dnešné moderné počítače vedia tieto údaje zhromažďovať a analyzovať, na základe čoho ich možno využiť vo viacerých oblastiach. No nie vždy je to na náš úžitok. Obrovská masa údajov alebo big data a ich vyhodnocovania so sebou prináša nielen príležitosti ale aj riziká a možnosť zneužitia. A práve preto sa nimi zaoberá aj Európsky parlament. (Čítať ďalej: Big data so sebou prinášajú príležitosti aj riziká. Čo na to Parlament? )