Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany získal letos projekt z Polska

Další tiskové zprávy Mládež23-05-2017 - 14:00
kreslené postavy  

Cena Karla Velikého pro mládež letos putuje do Polska. Získali ji tvůrci rozhlasové show, která seznamuje studenty s programem Erasmus. (Přečtěte si více: Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany získal letos projekt z Polska )

 

Hlavní z plenárky: relokace uprchlíků, Maďarsko, brexit, boj proti homofobii

Plenární zasedání Evropská rada / Instituce / Životní prostředí19-05-2017 - 11:29
 

Přehled hlavních událostí plenárky tohoto týdne: Mezi nimi projev generálního tajemníka OSN, debata o brexitu, usnesení o relokaci uprchlíků a další. (Přečtěte si více: Hlavní z plenárky: relokace uprchlíků, Maďarsko, brexit, boj proti homofobii )

 

EP vyzývá členské státy k urychlení relokace uprchlíků, zejména dětí

Plenární zasedání Přistěhovalectví18-05-2017 - 17:10

Členské státy EU musí splnit svůj závazek přijmout do září 160.000 žadatelů o azyl z Řecka a Itálie, uvádí se v usnesení, které ve středu schválil Evropský parlament. Prioritně by podle poslanců měly být přemístěny nedoprovázené nezletilé osoby. (Přečtěte si více: EP vyzývá členské státy k urychlení relokace uprchlíků, zejména dětí )

 

Méně omezení při sledování online filmů v zahraničí

Plenární zasedání Volný pohyb služeb18-05-2017 - 13:43
VoD Internet portability ©AP Images/European Union-EP  

Občané EU, kteří mají předplacené on-line filmy nebo televizi, budou mít přístup k jejich obsahu i během dočasných pobytů v jiné zemi Unie. (Přečtěte si více: Méně omezení při sledování online filmů v zahraničí )

 

MEPs want EU to step up its peace-building efforts in Syria

Plenary Session External relations18-05-2017 - 13:06

Only a political process led by the different Syrian groups and supported by the UN could end a war in Syria and the EU should take a more active role. (Read more: MEPs want EU to step up its peace-building efforts in Syria )

 

Persecution of gay men in Chechnya: MEPs call for urgent investigation

Plenary Session External relations18-05-2017 - 12:44

Chechen authorities must end the persecution of gay men and an investigation must be held as a matter of urgency, MEPs said on Thursday. (Read more: Persecution of gay men in Chechnya: MEPs call for urgent investigation )

 

The two-state solution is the only way to peace in the Middle East, say MEPs

Plenary Session External relations18-05-2017 - 12:38

The construction and expansion of Israeli settlements in the West Bank must stop to allow prospects for a viable two-state solution, urge MEPs. (Read more: The two-state solution is the only way to peace in the Middle East, say MEPs )

 

Audiovisual media: clear rules to protect children

Plenary Session Information18-05-2017 - 12:35

Parliament has given the Culture committee a mandate to begin talks with the Council on a new directive on audiovisual media, which will include online platforms. (Read more: Audiovisual media: clear rules to protect children )

 

EEA solidarity contributions and Norway, Iceland fisheries deals backed by MEPs

Plenary Session External/international trade18-05-2017 - 12:27

Financial solidarity contributions by Norway, Iceland and Liechtenstein to the European Economic Area and fisheries trade deals with Norway and Iceland were backed by MEPs on Thursday. (Read more: EEA solidarity contributions and Norway, Iceland fisheries deals backed by MEPs )

 

Human rights: H. Hichilema in Zambia, Dr Gudina in Ethiopia, South Sudan

Plenary Session Humanitarian aid / Development and cooperation / External relations18-05-2017 - 12:18

The European Parliament expresses concern about arrests of opposition leaders in Zambia and Ethiopia and calls for an end to the war in South Sudan, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: H. Hichilema in Zambia, Dr Gudina in Ethiopia, South Sudan )