Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Parlamentarne komisje: w sercu unijnej polityki

Informacje ogólne Instytucje02-09-2014 - 19:47
Kto jest kim w komisjach parlamentarnych? Zobacz naszą infografikę!  

Parlament Europejski wznawia prace po wakacyjnej przerwie. Już w pierwszym tygodniu września, posłowie spotykają się na posiedzeniach komisji. Mają ogromną rolę w kształtowaniu unijnego prawa, to tam bowiem ustalane jest stanowisko Parlamentu, w ramach zakresu jego kompetencji. Jak wyglądają prace komisji? Kto im przewodniczy? Czytaj dalej i zobacz naszą infografikę! (Przeczytaj więcej: Parlamentarne komisje: w sercu unijnej polityki )

 
 

W tym tygodniu w PE: konflikty zbrojne, rozmowy o gospodarce i budżet

Informacje ogólne Instytucje02-09-2014 - 19:30
W tym tygodniu w PE  

Po wakacyjnej przerwie, Parlament Europejski wznawia prace. W tym tygodniu posłowie spotkają się na posiedzeniach komisji, by przedyskutować palące kwestie konfliktów na Bliskim Wschodzie, Afryce i Ukrainie. Włoscy ministrowie przedstawią szczegóły planów prezydencji w danych dziedzinach, komisje przyjrzą się budżetowi na przyszły rok, a członkowie komisji ds. gospodarczych i monetarnych (ECON) pochylą się nad najnowszymi danymi gospodarczymi wraz z szefem Eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: konflikty zbrojne, rozmowy o gospodarce i budżet )

 
 

Szczyt UE: Schulz wzywa do wypracowania rozwiązania dla Ukrainy

Informacje ogólne Instytucje02-09-2014 - 19:03
Przewodniczący PE Martin Schulz podczas sobotniego szczytu unijnego © The Council of the European Union  

„Gdyby miało dojść do bezpośredniej konfrontacji zbrojnej między Ukrainą i Rosją, groziłaby nam eskalacja niemożliwa do opanowania. Strony konfliktu i społeczność międzynarodowa muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby temu zapobiec” – mówił podczas otwarcia szczytu UE, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Sobotnie spotkanie szefów państw i rządów poświęcone było obsadzeniu kluczowych stanowisk w Unii Europejskiej. (Przeczytaj więcej: Szczyt UE: Schulz wzywa do wypracowania rozwiązania dla Ukrainy )

 
 

EU must decide and deliver crisis aid faster, say foreign affairs MEPs

AFET External relations02-09-2014 - 16:51
Iraqi people take water from a humanitarian aid convoy in Amerli on September 1, 2014 ©BELGA_ AFP_ JM LOPEZ  

"We need to make our budgetary procedure simpler and faster: currently there is too much bureaucracy, and money given too late for humanitarian actions is wasted money", urged Foreign Affairs Committee chair Elmar Brok (EPP, DE) in Tuesday’s committee debate on international crises in the EU’s neighbourhood. The committee is to debate the crises in Iraq, Gaza, Syria, Libya and Ukraine in meetings this week. (Read more: EU must decide and deliver crisis aid faster, say foreign affairs MEPs )

 
 

Italian Presidency priorities discussed by EP committees

AFCO TRAN PECH LIBE JURI ITRE INTA FEMM ENVI EMPL ECON DEVE CULT AGRI AFET Institutions02-09-2014 - 15:43

The priorities of the Italian Council Presidency are being outlined to the various parliamentary committees by Italian ministers on 2 and 3 September, following a first series of meetings held on 22 and 23 July. This text will be updated after each session. (Read more: Italian Presidency priorities discussed by EP committees )

 
 

Infografiki, wideo, galerie... Dzielimy się z Wami wszystkim!

Informacje ogólne Instytucje29-08-2014 - 09:00
Ilustracja artykułu o multimediach dla partnerów  

Jeśli jesteś odpowiedzialny za projekt internetowy, stronę www lub bloga i chcesz przekazać swojej widowni najnowsze informacje z PE, to mamy coś dla Ciebie. Informacje o codziennej pracy Parlamentu Europejskiego, nadchodzących jesiennych i zimowych sesjach plenarnych oraz wysłuchaniach kandydatów na komisarzy, ubieramy w ciekawą formę – infografik, filmów wideo, zdjęć lub wywiadów. Z wszystkich możesz skorzystać zupełnie za darmo. Jak? Czytaj dalej. (Przeczytaj więcej: Infografiki, wideo, galerie... Dzielimy się z Wami wszystkim! )

 
 

Elmar Brok (EPP, DE), Chair of the Foreign Affairs Committee, called today for a strong EU foreign and security policy lead by a strong personality. “Bringing peace, stability and prosperity to the broader EU neighbourhood must be the first and utmost priority,” he said following a meeting of the Committee’s Enlarged Bureau with Commissioner Georgieva and the EEAS’s Executive Secretary General Pierre Vimont. (Read more: Elmar Brok: Strong EU foreign policy vital to end crises in the neighbourhood )

 
 

Parlamentarne życie w czterech kolorach

Informacje ogólne Instytucje25-08-2014 - 09:00
Kalendarze prac Parlamentu Europejskiego - czyli co się kryje w kolorach?  

Czerwony, niebieski, różowy i zielony tydzień – w rozmowach w parlamentarnych kuluarach można często usłyszeć takie określenia. Co one oznaczają? Na tydzień przed zakończeniem wakacyjnej przerwy prac PE, przedstawiamy krótki poradnik po kolorach umieszczonych w kalendarzu prac eurodeputowanych. (Przeczytaj więcej: Parlamentarne życie w czterech kolorach )

 
 

Rapa Iti: skrawek Europy na środku Pacyfiku

Informacje ogólne Środowisko20-08-2014 - 09:00
Rapa Iti - najdalej wysunięta na południe wyspa z archipelagu Polinezji Francuskiej. Raj wchodzący w skład Unii Europejskiej.  

Na Rapa Iti można dostać się tylko towarowym statkiem, który trasę z Tahiti pokonuje w 50 godzin. Nie ma lotniska, brakuje łodzi i promów, które stale i zgodnie z rozkładem łączyłyby wyspę z resztą świata. Ciemne i dzikie wybrzeże bazaltowego lądu na środku Pacyfiku, chronione jest przez zbudowane przez dawny lud forty, umieszczone na zboczu uśpionego wulkanu. Ten skrawek raju jest również w bardzo bliskich kontaktach z ... Unią Europejską... (Przeczytaj więcej: Rapa Iti: skrawek Europy na środku Pacyfiku )

 
 

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: oni nie są obojętni

Informacje ogólne Pomoc humanitarna18-08-2014 - 09:00
Obóz dla syryjskich uchodźców na północ od Erbil w Iraku ©BELGAIMAGE/ZUMAPRESS/D.Honl  

Niewiele uwagi poświęca się osobom, które bez wytchnienia i obaw pomagają potrzebującym i poszkodowanych w katastrofach naturalnych lub spowodowanych przez człowieka. Każdego roku, 19 sierpnia obchodzą oni swoje święto – to wolontariuszom pomocy humanitarnej poświęcony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. A co w tej kwestii robi Unia Europejska? Czytaj dalej. (Przeczytaj więcej: Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: oni nie są obojętni )