Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Brexit: Poslanci vytyčujú podmienky pre schválenie dohody o vystúpení

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie29-03-2017 - 18:17
Konferencia predsedov EP, 29.03.2017  

Konferencia predsedov (predseda EP a lídri politických skupín) v stredu popoludní prijala návrh uznesenia vypracovaný lídrami štyroch politických skupín a výborom EP pre ústavné veci, ktorý stanovuje podmienky pre schválenie dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ zo strany Európskeho parlamentu. Navrhovaný text uznesenia bude predmetom plenárnej rozpravy a hlasovania poslancov v stredu na budúci týždeň. (Čítať ďalej: Brexit: Poslanci vytyčujú podmienky pre schválenie dohody o vystúpení )

 

Spojené kráľovstvo: Čo bude nasledovať po aktivovaní článku 50

Ďalšie tlačové správy Budúcnosť Európy/európska integrácia / Ústava / Inštitúcie / Zmluvy29-03-2017 - 14:32
infografika o článku 50  

Spojené kráľovstvo dnes aktivovalo článok 50 Zmluvy o EÚ a oficiálne tak oznámilo, že sa hodlá vystúpiť z EÚ. Briti a Únia tak budú mať od dnes dva roky na to, aby spoločne vyrokovali dohodu o vystúpení. Okrem toho sa budú musieť dohodnúť aj na svojich budúcich obchodných vzťahoch, no tieto rozhovory môžu trvať podstatne dlhšie. Prečítajte si, ako bude celý proces prebiehať a akú úlohu v ňom bude zohrávať Európsky parlament. (Čítať ďalej: Spojené kráľovstvo: Čo bude nasledovať po aktivovaní článku 50 )

 

Poslanci hovorili o bezpečnosti s ministrami vnútra Nemecka a Francúzska

Ďalšie tlačové správy Bezpečnosť a obrana28-03-2017 - 18:15
Matthias Fekl , Thomas de Maizière a poslanec Claude Moraes z výboru pre občianske slobody.  

Len niekoľko dní po teroristickom útoku v Londýne diskutovali členovia výboru pre občianske slobody o bezpečnostnej situácii v EÚ. Na svoju schôdzu si pozvali nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maizière a jeho francúzskeho náprotivka Matthiasa Fekla. Obaja ministri sa zhodli na to, že potrebujeme zabezpečiť vonkajšie hranice, vymieňať si viac informácií a efektívnejšie zakročiť proti radikalizácii a terorizmu. (Čítať ďalej: Poslanci hovorili o bezpečnosti s ministrami vnútra Nemecka a Francúzska )

 

Starosta Londýna: Aj naďalej budeme súčasťou európskej rodiny

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie28-03-2017 - 15:17
Sadiq Khan a Antonio Tajani stoja za rečníckymi pultmi  

„Opúšťame síce EÚ, no neopúšťame Európu. V otázkach od bezpečnosti a obrany až po financie a kultúru budeme aj naďalej súčasťou európskej rodiny,“ povedal dnes počas návštevy EP starosta Londýna Sadiq Khan. V Bruseli sa stretol s predsedom Antoniom Tajanim, s ktorým spoločne diskutovali o bezpečnosti a odchode jeho krajiny z EÚ. Podľa jeho slov „nie je v nikoho záujme, aby bol Londýn alebo Spojené kráľovstvo potrestané. Nie je to v záujme Londýna, ani Spojeného kráľovstva, ani v záujme EÚ.“ (Čítať ďalej: Starosta Londýna: Aj naďalej budeme súčasťou európskej rodiny )

 

Plans to make it easier to move money around within the EU’s long-run budget, to help tackle urgent challenges such as the migration crisis, strengthening security, boosting growth and creating jobs, were backed by the Budgets Committee on Monday. Parliament has long fought for greater flexibility within the Multi-annual Financial Framework (MFF), which would apply for the remainder of the 2014-2020 MFF. (Read more: Budgets MEPs back flexibility: €6bn more for jobs, growth and tackling migration )

 

MEPs vote to close loopholes for exploiting EU and third country tax differences

ECON Economic and monetary affairs27-03-2017 - 18:29

Economic and Monetary Affairs Committee MEPs have voted to close loopholes which allow some of the world’s largest corporations to avoid paying tax on profits by exploiting differences in the tax systems of EU and third countries. (Read more: MEPs vote to close loopholes for exploiting EU and third country tax differences )

 

Antonio Tajani počas osláv 60. výročia EÚ: Musíme byť hrdí na naše dedičstvo

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie27-03-2017 - 16:55
Donald Tusk a Antonio Tajani ukazujú novinárom deklaráciu s podpismi  

„Sen o spoločnej Európe navždy zažehnal hrôzy vojny.“Tieto slová predniesol predseda EP Antonio Tajani, keď sa počas víkendu spoločne s viacerými poslancami zúčastnil v Ríme osláv 60. výročia Rímskych zmlúv. Práve ony položili základy Európskeho hospodárskeho spoločenstva, z ktorého sa neskôr vyvinula EÚ.„Musíme byť hrdí na dedičstvo, ktoré odovzdávame našim deťom: slobodu cestovať, študovať, pracovať, zakladať firmy a inovovať,“ povedal, keď v mene EP podpisoval Rímsku deklaráciu k 60. výročiu. (Čítať ďalej: Antonio Tajani počas osláv 60. výročia EÚ: Musíme byť hrdí na naše dedičstvo )

 

Security: committee debate with French and German ministers on Monday at 17.00

LIBE Justice and home affairs27-03-2017 - 13:13

German federal Minister of the Interior Thomas de Maizière and French Minister of the Interior Matthias Fekl will debate EU measures to improve the security situation in Europe and future challenges in the field with the Civil Liberties Committee on Monday from 17.00 to 19.00. (Read more: Security: committee debate with French and German ministers on Monday at 17.00 )

 

Bezpečnosť, dane, viacročný finančný rámec. Prehľad začínajúceho sa týždňa

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie27-03-2017 - 12:26
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Pozornosť médií sa bude tento týždeň upierať na Spojené kráľovstvo, ktoré by malo aktivovať článok 50 o vystúpení z EÚ. Poslanci sa stretnú s ministrami vnútra Nemecka a Francúzska, s ktorými bude reč o bezpečnosti. Okrem nich tento týždeň do Parlamentu zavíta palestínsky prezident Mahmoud Abbas a starosta Londýna Sadiq Khan. Výbory sa chystajú hlasovať o priebežnej revízii viacročného finančného rámca a opatreniach proti daňovým únikom zo strany nadnárodných firiem. (Čítať ďalej: Bezpečnosť, dane, viacročný finančný rámec. Prehľad začínajúceho sa týždňa )

 

Európska únia oslavuje v sobotu 60 rokov svojej existencie

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Zmluvy24-03-2017 - 14:14
posledná strana Rímskej zmluvy s podpismi  

Pred šesťdesiatimi rokmi sa v Ríme stretli štátmi predstavitelia šiestich európskych krajín, kde podpísali zmluvy, ktorými založili spoločný trh. A nielen to. Vytvorili úniu mieru a prosperity, ktorá sa postupne rozšírila na veľkú časť nášho kontinentu. Pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv sa tento víkend v Ríme konajú slávnosti, ktorých sa zúčastnia aj kľúčoví poslanci Európskeho parlamentu. Lídri členských krajín tu budú rokovať o tom, akým smerom by sa mala EÚ ďalej uberať. (Čítať ďalej: Európska únia oslavuje v sobotu 60 rokov svojej existencie )