Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

EP žiada celoúnijnú stratégiu na boj proti radikalizácii mladých Európanov

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci25-11-2015 - 16:03

Teroristické útoky v Paríži opäť poukázali na naliehavú potrebu koordinovaného postupu členských štátov a EÚ v snahe o predchádzanie radikalizácii a boja proti terorizmu, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré v stredu prijal Európsky parlament. Schválený text prináša konkrétne návrhy na komplexnú stratégiu boja proti extrémizmu, a to najmä v prostredí väzníc a internetu, ako aj opatrenia na predchádzanie radikalizácii prostredníctvom vzdelávania a sociálneho začleňovania. (Čítať ďalej: EP žiada celoúnijnú stratégiu na boj proti radikalizácii mladých Európanov )

 
Elisa Ferreira a Michael Theurer - portréty  

Nadnárodné firmy by mali platiť dane tam, kde vykazujú zisky. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v stredu 25. novembra schválilo parlamentné plénum. Tento dokument je výsledkom 9-mesačného pôsobenia špeciálne zriadeného výboru pre daňové rozhodnutia (TAXE). Jeho spoluautori Elisa Ferreira (S&D, PT) a Michael Theurer (ALDE, DE) dúfajú v pozitívne zmeny v oblasti zdaňovania. Prezradili nám však, že dostať od firiem a štátov potrebné informácie vôbec nebolo jednoduché. (Čítať ďalej: Elisa Ferreira a Michael Theurer o činnosti výboru pre daňové rozhodnutia )

 

EU needs to boost its steel industry, say MEPs

Plenary Session Industry25-11-2015 - 14:51

The House debated anti-dumping measures and sustainable initiatives to support the European base metals industry, including steel, with the Industry Commissioner, Elżbieta Bieńkowska, on Tuesday evening. It will vote in December on a draft resolution prepared by Edouard Martin (S&D, FR). (Read more: EU needs to boost its steel industry, say MEPs )

 

Migrácia a zamestnanosť: Parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2016

Plenárne zasadnutie Rozpočet25-11-2015 - 14:45

Európsky parlament v stredu schválil rozpočet EÚ na rok 2016. Plénum tak odobrilo dohodu vyjednávačov EP a Rady zo 14. novembra. Únia bude na budúci rok hospodáriť so 155 miliardami eur viazaných prostriedkov (tzv. záväzky), na úhradu záväzkov splatných v roku 2016 môže použiť 143,9 miliárd eur (tzv. platby). Poslanci dosiahli maximum možného v snahe o navýšenie prostriedkov na riešenie utečeneckej krízy, podporu malých a stredných podnikov, študentov a výskumného programu EÚ Horizont 2020. (Čítať ďalej: Migrácia a zamestnanosť: Parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2016 )

 
 

Chcela som, a to s istou nástojčivosťou, ukázať, aké to je byť ženou, a to zvlášť v takej krajine, akou je Turecko, hovorí o svojom filme Mustang Deniz Gamze Ergüven, ktorej Parlament v utorok udelil Filmovú cena LUX. Turecko-francúzskej režisérke toto ocenenie slávnostne odovzdal predseda Parlamentu Martin Schulz. Vo svojej ďakovnej reči spomenula, že jej film podporuje európskej ideály a že Cena LUX je pre ňu nesmiernou poctou. (Čítať ďalej: Film Mustang je o túžbe po slobode, hovorí jeho režisérka Deniz Gamze Ergüven )

 
President of the Italian Republic Sergio Mattarrella delivers a formal address to the European Parliament on Wednesday 25 of November 2015  

"It is by effectively increasing cooperation between member states - from security apparatus to intelligence activities - that we, together, can defeat terrorism, make our citizens safer and preserve our way of life", President of the Italian Republic Sergio Mattarella told MEPs during a formal sitting on Wednesday. Mr Mattarella spoke about the future of the EU, and in particular how EU countries should respond to the threat of terrorism and the challenges of migration. (Read more: “Tackle terrorism in the light of our values” says Italy’s President Mattarella )

 
Výsledok hlasovania.  

Európsky parlament predstavil v stredu schválenom nelegislatívnom uznesení svoje odporúčania zamerané na dosiahnutie spravodlivého zdaňovania právnických osôb v EÚ. Poslanci žiadajú spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb a zjednotenie daňovej terminológie v EÚ. Zasadzujú sa tiež za poskytovanie údajov o zisku a daniach nadnárodných spoločností za každú krajinu ich pôsobenia a väčšiu transparentnosť ohľadom doteraz tajných rozhodnutí o ich zdaňovaní v jednotlivých štátoch. (Čítať ďalej: Dane z príjmov právnických osôb: Európsky parlament požaduje zásadné zmeny )

 

Don’t allow recycling of plastics that contain toxic phthalate DEHP, warn MEPs

Plenary Session Public health25-11-2015 - 13:46

The EU Commission should not authorise the recycling of plastics that contain the banned softener diethylhexyl phthalate (DHEP), to make soft PVC items such as footwear and floor coverings, because it poses a reproductive toxicity threat to exposed workers and could render their male foetuses sterile, says a non-binding resolution adopted by Parliament on Wednesday. (Read more: Don’t allow recycling of plastics that contain toxic phthalate DEHP, warn MEPs )

 

Don’t equate refugees with terrorists – boost security instead, urge MEPs

Plenary Session Justice and home affairs25-11-2015 - 11:27
European Parliament plenary debate on recent terrorist attacks in Paris  

“Political grandstanding” that equates refugees with terrorists only foments the hatred and disillusion that inspires those who join terrorist groups, argued many MEPs in Wednesday’s debate. Rather than allow Europe’s freedoms and tolerance to be eroded, EU countries must strive to strengthen security, by stepping up intelligence cooperation and data-sharing, and investing in the skills and technology needed to fight terrorism, MEPs urged. (Read more: Don’t equate refugees with terrorists – boost security instead, urge MEPs )

 

Parlament sa chystá hlasovať o rozpočte na rok 2016. Cesta k nemu bola náročná

Plenárne zasadnutie Rozpočet24-11-2015 - 18:38
 

Prijímanie európskeho rozpočtu nie je jednoduchý proces. Jeho prípravy a súvisiace rokovania trvajú dlhé mesiace a vyjadruje sa k nemu takmer každý parlamentný výbor. Samotné plenárne hlasovanie môže trvať i štyri hodiny. A okrem toho sú tu i náročné rokovania s Radou ministrov. V stredu 25. novembra by malo parlamentné plénum rozhodnúť o osude neformálnej dohody, ktorú sa podarilo dosiahnuť s členskými štátmi. Hlasovanie o rozpočte 2016 môžete sledovať v priamom prenose na našom portáli. (Čítať ďalej: Parlament sa chystá hlasovať o rozpočte na rok 2016. Cesta k nemu bola náročná )