Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Roaming v krajinách EÚ od zajtra zlacnie

Ďalšie tlačové správy Voľný pohyb služieb29-04-2016 - 08:30
 

Roamingové poplatky budú už čoskoro minulosťou. Príplatky za hovory a používanie internetu v iných krajinách EÚ sa od zajtra znížia a od 15. júna im odzvoní úplne. Okrem nižších cien roamingu zajtra vstúpia do platnosti i nové pravidlá ohľadne sieťovej neutrality. (Čítať ďalej: Roaming v krajinách EÚ od zajtra zlacnie )

 

Ženy to majú ťažké aj na internete. Rozhovor s poslankyňou Terry Reintke

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí28-04-2016 - 19:25
Terry Reintke počas rozhovoru  

Píše sa síce rok 2016, no stále nemožno tvrdiť, že ženy muži sú si rovní. A platí to aj v oblasti IT, kde stále pracuje len málo žien aj virtuálnom svete, kde ženy viac ako muži čelia nenávistným prejavom. Vo štvrtok 28. apríla parlamentné plénom prijalo iniciatívnu správu o posilnení postavenia žien v digitálnom veku. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s poslankyňou Terry Reintke (Zelení/ESA, DE), ktorá mala vypracovanie tejto správy na starosti. (Čítať ďalej: Ženy to majú ťažké aj na internete. Rozhovor s poslankyňou Terry Reintke )

 

Novinky pre európsku železničnú dopravu

Plenárne zasadnutie Doprava28-04-2016 - 19:24
 

Vo štvrtok 28. apríla parlamentné plénum rokovalo a hlasovalo o sérii opatrení, ktoré by mali zlepšiť fungovanie železníc v EÚ a priniesť lepšiu bezpečnosť, interoperabilitu a spoľahlivosť. Reforma okrem toho posilní úlohu Európskej železničnej agentúry pri udeľovaní osvedčení a povolení pre železničné vozidlá. Ide o takzvaný technický pilier štvrtého železničného balíka. (Čítať ďalej: Novinky pre európsku železničnú dopravu )

 

Dohoda EÚ - Turecko: Poslanci odmietajú bianko šek pre Ankaru

Plenárne zasadnutie Budúcnosť Európy/európska integrácia / Vonkajšie vzťahy28-04-2016 - 17:12
Utečenecký tábor v Turecku.  

Implementácia dohody o navracaní migrantov medzi EÚ a Tureckom, jej právne aspekty a demokratická kontrola boli vo štvrtok ráno predmetom rozpravy poslancov s prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom a holandským ministrom pre otázky migrácie Klaasom Dijkhoffom. Poslanci zdôraznili, že kritéria pre liberalizáciu vízového režimu s EÚ nemôžu byť predmetom vyjednávaní. (Čítať ďalej: Dohoda EÚ - Turecko: Poslanci odmietajú bianko šek pre Ankaru )

 

The EU police agency Europol will soon be able to step up efforts to fight terrorism, cybercrime and other criminal offences and respond faster, thanks to new governance rules endorsed by Civil Liberties Committee MEPs on Thursday. The new powers come with strong data protection safeguards and democratic oversight. (Read more: Europol: MEPs endorse new powers to step up EU police counter-terrorism drive )

 

EP žiada zlepšenie postavenia pracovníkov v domácnosti a opatrovateľov

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí28-04-2016 - 15:29

Práca v domácnosti a opatrovateľské služby, ktoré väčšinou nelegálne vykonávajú ženy migrantky, by mali získať v EÚ lepšiu pracovnoprávnu ochranu. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Inšpirujúc sa príkladom Belgicka a Francúzska poslanci odporúčajú zadefinovanie modelov právneho vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktoré by legalizovali ich prácu. Chcú tiež intenzívnejšie bojovať proti obchodu s ľuďmi, nútenej práci a vykorisťovaniu. (Čítať ďalej: EP žiada zlepšenie postavenia pracovníkov v domácnosti a opatrovateľov )

 

Cezhraničné spory o opateru: Prím musí hrať záujem dieťaťa, tvrdia poslanci

Plenárne zasadnutie Občianske práva / Spravodlivosť a vnútorné veci28-04-2016 - 14:13
Upset child sitting on staircase ©AP Images/ European Union-EP  

Na neschopnosť členských štátov vzájomne spolupracovať a ochrániť najlepší záujem dieťaťa pri cezhraničných sporoch o opateru či rozhodnutiach o adopcii doplácajú najmä samotné deti. Poslanci preto prostredníctvom vo štvrtok schváleného nelegislatívneho uznesenia vyzvali členské štáty, aby zriadili špecializované senáty v rámci svojich rodinných súdov a urýchlili tak konania v cezhraničných prípadoch. (Čítať ďalej: Cezhraničné spory o opateru: Prím musí hrať záujem dieťaťa, tvrdia poslanci )

 

EU budget management: Commission spending for 2014 approved

Plenary Session Budgetary control28-04-2016 - 13:31

The European Commission managed its 2014 EU budget funds according to the rules, so Parliament granted it a “discharge” approval for that year, in a resolution voted on Thursday. Parliament’s own management of EU funds in 2014 was also approved. However, Parliament postponed approving spending by three joint private sector-EU partnerships in technology field, the Council of Ministers and the European Council. (Read more: EU budget management: Commission spending for 2014 approved )

 

Európsky parlament vo štvrtok schválil tri legislatívne návrhy odstraňujúce technické prekážky, ktorým čelia železniční dopravcovia a výrobcovia koľajových vozidiel v dôsledku odlišných štandardov a postupov v členských štátoch. Dvojica smerníc a nariadenie, na texte ktorých sa poslanci dohodli s ministrami EÚ v júni 2015, je súčasťou štvrtého železničného balíka. Nové pravidlá by mali ušetriť čas a náklady v procese technickej a bezpečnostnej certifikácie dopravcov a koľajových vozidiel. (Čítať ďalej: Odstránenie technických prekážok na ceste k lepším službám na železniciach v EÚ )

 

EP schválil nové pravidlá pre transparentnejšie stanovovanie úrokových sadzieb

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti28-04-2016 - 12:49

Európsky parlament vo štvrtok schválil novú legislatívu, ktorá by mala zvýšiť dôveryhodnosť referenčných indexov s kritických významom pre stabilitu európskych finančných trhov, medzi ktoré patria napríklad londýnska medzibanková úroková sadzba (LIBOR) a medzibanková referenčná sadzba eurozóny (EURIBOR). Cieľom nových predpisov je sprehľadniť postup stanovovania referenčných hodnôt, tzv. indexov či benchmarkov, a predchádzať konfliktom záujmov, aké viedli ku škandálu s manipuláciou sadzby LIBOR. (Čítať ďalej: EP schválil nové pravidlá pre transparentnejšie stanovovanie úrokových sadzieb )