Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Herman Van Rompuy o krizi: "Podařilo se nám odvrátit skutečnou katastrofu"

Další tiskové zprávy Instituce20-11-2014 - 14:10
Herman Van Rompuy během rozhovoru  

Od boje proti krizi eura až k prosazování míru na Ukrajině: pro Hermanna Van Rompuy, historicky prvního předsedu Evropské rady, to bylo rušných pět let. 1. prosince předá tento politik štafetu Donaldu Tuskovi. Když začátkem listopadu Hermann Van Rompuy naposledy předstoupil ve své současné funkci před poslance Evropského parlamentu, využili jsme této příležitosti a zeptali se ho na hodnocení největších úspěchů jeho předsednictví i na výzvy, se kterými si bude muset poradit jeho nástupce. (Přečtěte si více: Herman Van Rompuy o krizi: "Podařilo se nám odvrátit skutečnou katastrofu" )

 
 

The EU should provide aid worth €2.35 million to help find or create new jobs for workers made redundant by shipbuilders STX Finland Oy and the GAD abattoir in France, the Budgets Committee recommended on Thursday. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid still has to be approved by Parliament as a whole and the Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for former workers at Finnish shipyard and French abattoir )

 
 

Unpaid bills sink EU budget talks

BUDG Budget18-11-2014 - 00:21

Parliament wants to reduce the growing pile of unpaid bills, while Council’s proposal, revealed on the very last day of the budget talks, only aggravates the payment crisis, said Budgets Committee MEPs after conciliation talks between member states and the Parliament broke down on Monday night. The Commission will now present a new draft budget. (Read more: Unpaid bills sink EU budget talks )

 
 

“No time for complacency”, Draghi tells economic and monetary affairs MEPs

ECON Economic and monetary affairs17-11-2014 - 19:52
ECB President Draghi met MEPs today to discuss financial market issues  

The European Central Bank will take unconventional monetary measures if the economic situation in the euro area requires them, ECB President Mario Draghi reiterated to economic and monetary affairs MEPs on Monday. As the Banking Union takes shape, risks could migrate from banks to the non-banking sector, he warned. Also, speaking as chair of the Systemic Risk Board, he added that there is "a vast scope for more coordination of sanctions against banks between the US and Europe". (Read more: “No time for complacency”, Draghi tells economic and monetary affairs MEPs )

 
 

Ebola crisis needs EU action plan with concrete measures, say development MEPs

DEVE Development and cooperation17-11-2014 - 19:49

The EU should come up with a detailed action plan to combat the spread of the Ebola virus, Development Committee MEPs told Humanitarian Aid Commissioner Christos Stylianides on Monday, after he briefed them on his four-day trip to the affected countries. MEPs highlighted the need to invest in these countries' health systems and not to reduce the EU humanitarian aid budget. (Read more: Ebola crisis needs EU action plan with concrete measures, say development MEPs )

 
 

EP should consent to EU-Georgia association deal, says Foreign Affairs Committee

AFET External/international trade / External relations17-11-2014 - 17:50

The European Parliament should grant its consent to the EU-Georgia Association Agreement in December, the Foreign Affairs Committee said in a vote on Monday. The deal, signed on 27 June 2014, aims to establish deep political association and economic integration between the EU and Georgia, leading to the progressive opening up of their markets. It includes a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement. (Read more: EP should consent to EU-Georgia association deal, says Foreign Affairs Committee )

 
 

ŽIVĚ: Diskuze s Christosem Stylianidesem o situaci v Ebolou postižených zemích

Další tiskové zprávy Veřejné zdraví17-11-2014 - 15:40
Zdravotnice v ochranném oděvu dává napít dítěti postižnému Ebolou. ©BELGA_AFP_F. LEONG  

Výbor pro rozvoj dnes jedná s komisařem pro humanitární pomoc a řešení krizí a koordinátorem EU pro otázky Eboly Christosem Stylianidesem o jeho návštěvě Sierry Leone, Libérie a Guiney. Cílem jednání je zhodnotit pokrok v boji proti epidemii Eboly a projednat další kroky. Ještě před debatou nám své názory na boj proti Ebole prozradil francouzský sociálnědemokratický poslanec Gilles Pargneaux. Jednání můžete sledovat živě od 17:00. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: Diskuze s Christosem Stylianidesem o situaci v Ebolou postižených zemích )

 
 

ŽIVĚ: Mario Draghi vysvětluje nekonvenční opatření Evropské centrální banky

Další tiskové zprávy Hospodářské a měnové záležitosti17-11-2014 - 13:53
Mario draghi  

Mnozí odborníci oceňují prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho za to, že se mu podařilo obnovit klid na evropských finančních trzích. Pro dosažení tohoto úspěchu ale musel sáhnout hluboko do možností nástrojů měnové politiky ECB, čímž vyvolal kritiku za nekonvenční opatření, která buď již provedl, nebo je oznámil. V pondělí bude Mario Draghi vysvětlovat svá rozhodnutí členům parlamentního Hospodářského a měnového výboru. Sledujte diskuzi živě od 15:00. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: Mario Draghi vysvětluje nekonvenční opatření Evropské centrální banky )

 
 

Tento týden v EP: rozpočet 2014 a 2015, Ebola, Ukrajina, Gruzie

Další tiskové zprávy Instituce17-11-2014 - 13:35
budova Evropského parlamentu v Bruselu  

Poslanci se tento týden schází ve výborech, které hodnotí pokrok v boji proti epidemii Eboly v západní Africe, hlasují o dohodě o přidružení mezi EU a Gruzií a diskutují o měnové politice ECB s Mariem Draghim. V pondělí končí 21denní dohodovací proces, ve kterém hledají zástupci Parlamentu a Rady kompromis ohledně rozpočtu na léta 2014 a 2015. Politické skupiny se připravují na plenární zasedání, které proběhne příští týden. (Přečtěte si více: Tento týden v EP: rozpočet 2014 a 2015, Ebola, Ukrajina, Gruzie )

 
 

Foreign Affairs Committee MEPs will meet Ukraine’s foreign minister Pavlo Klimkin at 15.00 in Brussels today to discuss developments in Ukraine following the recent legislative elections there and amidst the lasting crisis in the east of the country. The meeting takes place in room József Antall 2Q2. (Read more: MEPs to debate situation in Ukraine with foreign minister Pavlo Klimkin today )