Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Zahájení zasedání: předseda Schulz lituje utonutých migrantů ve Středomoří

Plenární zasedání Instituce15-09-2014 - 18:40
Projev předsedy EP Martina Schulze při zahájení zářijového plenárního zasedání  

“EU musí učinit vše, co je v jejich silách, aby bylo zabráněno dalším úmrtím migrantů ve Středozemním moři – jde o humanitární katastrofu,” uvedl předseda EP Martin Schulz v reakci na zprávy, že přes 200 uprchlíků utonulo, když se jejich loď potopila u libyjských břehů a přes 500 jich utonulo minulý týden při potopení jejich lodi u Malty. (Přečtěte si více: Zahájení zasedání: předseda Schulz lituje utonutých migrantů ve Středomoří )

 
 

Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou a vztahy s Ruskem

Plenární zasedání Vnější vztahy15-09-2014 - 18:05
Očekává se, že poslanci zdůrazní, že ukrajinská hranice musí být zcela zabezpečená  

Poslanci v úterý dopoledne projednají poslední vývoj na Ukrajině a vztahy mezi EU a Ruskem. Následně Parlament projedná a v poledne bude hlasovat o schválení asociační dohody mezi EU a Ukrajinou, včetně její části o volném obchodu. Souběžně se bude příslušné hlasování konat i v ukrajinském parlamentu - Nejvyšší radě. (Přečtěte si více: Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou a vztahy s Ruskem )

 
 

Evropský parlament jedná o dopadu ruského zákazu dovozu z EU

Další tiskové zprávy Vnější/mezinárodní obchod15-09-2014 - 15:44
 

Jaký je dopad ruského zákazu obchodování se zemědělskými produkty a potravinami z EU? Touto otázkou se dnes budou zabývat poslanci na plenárním zasedání. Po sankcích, které EU uvalila na Rusko v reakci na ukrajinskou krizi a na sestřelení dopravního letadla nad Ukrajinou, zakázalo Rusko od 7. srpna dovoz zemědělských produktů z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska. Najděte si na naší mapě, které země by mohly být tímto embargem postiženy nejvíce, a od 17:00 sledujte debatu v přímém přenosu. (Přečtěte si více: Evropský parlament jedná o dopadu ruského zákazu dovozu z EU )

 
 

Nová Komise: poslanci se chystají na slyšení kandidátů na komisaře

Další tiskové zprávy Instituce15-09-2014 - 14:09
 

Minulý týden představil zvolený předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker 27 kandidátů na komisaře. Ty od 29. září čekají náročná slyšení v parlamentních výborech zabývajících se jejich přidělenými portfolii. Tato slyšení budou mít vliv na hlasování Parlamentu o tom, zda novou Komisi schválí. Pokud se tak nestane, Komise se nebude moci ujmout svého pětiletého mandátu. (Přečtěte si více: Nová Komise: poslanci se chystají na slyšení kandidátů na komisaře )

 
 

Petice: Parlament vám dává šanci ozvat se a být slyšet

Další tiskové zprávy Instituce / Občanská práva / Petice15-09-2014 - 10:49
publikace o peticích a autoři petic  

Máte problém týkající se EU? Evropský parlament vám může pomoci. Petiční výbor Parlamentu se stará o to, aby byly stížnosti občanů vyslyšeny na nejvyšších místech. Připravili jsme stručného průvodce peticemi a pár zajímavostí o 1986 peticích obdržených v roce 2012. (Přečtěte si více: Petice: Parlament vám dává šanci ozvat se a být slyšet )

 
 

Martin Schulz v Kyjevě: "To, co se děje na Ukrajině, se týká všech Evropanů"

Další tiskové zprávy Instituce12-09-2014 - 15:40
Martin Schulz na Náměstí Nezávislosti  

"Nemůžeme jen tak stát a dívat se se založenýma rukama, zatímco jsou porušovány základní principy mezinárodního společenství," prohlásil dnes předseda Evropského parlamentu Martin Schulz během své návštěvy Kyjeva. "Dohodli jsme se na pravidlech, která mají státy při vzájemném jednání jednoho s druhým dodržovat. Tato pravidla platí pro všechny." Během své dvoudenní návštěvy Ukrajiny se Martin Schulz setkal s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem a prezidentem Petrem Porošenkem. (Přečtěte si více: Martin Schulz v Kyjevě: "To, co se děje na Ukrajině, se týká všech Evropanů" )

 
 

Ruský zákaz dovozu: jak by měla EU podporovat postižené podniky?

Další tiskové zprávy Vnější/mezinárodní obchod12-09-2014 - 14:00
Jablka v balírně Rajpol v polském městě Wola Leczyszycka ©BELGA_AFP_J.SKARZYNSKI  

7. srpna zavedlo Rusko zákaz dovozu zemědělských produktů z EU. Toto opatření, které zahrnuje cokoli od polských jablek až po belgické vepřové, je ruskou reakcí na sankce EU za podíl Ruska na ukrajinské krizi. A evropské podniky už začínají pociťovat jeho dopady. Předseda Výboru pro mezinárodní obchod, německý sociální demokrat Bernd Lange, a předseda Výboru pro zemědělství a venkov, polský lidovec Czesław Siekierski, nám odpověděli na otázku, co může EU v tomto obchodním konfliktu udělat. (Přečtěte si více: Ruský zákaz dovozu: jak by měla EU podporovat postižené podniky? )

 
 
Anointed as Commission President, Jean-Claude Juncker lays out the EU's priorities and commitments for the coming years with a focus on energy, welfare and prosperity.  

The candidate commissioners, as presented by incoming Commission President Jean-Claude Juncker, will need to appear in hearings before parliamentary committees from 29 September to 7 October. (Read more: Candidate commissioners to appear before EP committees from 29 September )

 
 

Seznamte se politickými skupinami v Evropském parlamentu

Další tiskové zprávy Instituce12-09-2014 - 11:18
fotografie předsedů politických skupin  

Evropský parlament je vysoce politickou institucí, kde se vášnivě diskutuje o rozdílných názorech na širokou škálu otázek, výdajovými prioritami EU počínaje, přes právo na soukromí, až po obchodní vztahy. Politické skupiny mají v tomto střetu idejí nezastupitelnou úlohu. Sdružují totiž podobně smýšlející poslance z celé EU a dávají jim tak váhu v rozhodovacím procesu. Naše nová stránka představuje všechny politické skupiny, jejich hodnoty a jejich lídry. (Přečtěte si více: Seznamte se politickými skupinami v Evropském parlamentu )

 
 

Vyslankyně OSN pro otázku klimatu Mary Robinson: Musíme skutečně změnit směr.

Další tiskové zprávy Instituce11-09-2014 - 14:12
Mary Robinson  

Změna klimatu bude pro nový Evropský parlament i novou Komisi klíčovým tématem. Bývalá irská prezidentka a nyní zvláštní vyslankyně OSN pro otázku klimatické změny Mary Robinson vůbec nepochybuje o tom, že je nezbytně nutné nastartovat v této oblasti intenzivní činnost. Během svého včerejšího setkání s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem vyzvala evropské politiky, aby se postavili do čela řešení problému klimatických změn. (Přečtěte si více: Vyslankyně OSN pro otázku klimatu Mary Robinson: Musíme skutečně změnit směr. )