Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Pope Francis to be awarded Charlemagne Prize on 6 May

Others Future of Europe/European integration / Institutions02-05-2016 - 14:37

The award ceremony will take place at the Vatican on 6 May at 12:00. It will be introduced by “laudatio” speeches by European Parliament President Martin Schulz, Commission President Jean-Claude Juncker and Council President Donald Tusk. On the previous day, the three EU Presidents will take part in a panel debate about the state of the EU, preceded by an address by Italian PM Matteo Renzi. (Read more: Pope Francis to be awarded Charlemagne Prize on 6 May )

 

Lobbing w UE: konferencja o obowiązkowym rejestrze służącym przejrzystości

Informacje ogólne Instytucje02-05-2016 - 10:00
 

Komisja Europejska ogłosiła konsultacje publiczne dotyczące zastąpienia dobrowolnego rejestru służącego przejrzystości rejestrem obowiązkowym. W związku z tym wiceprzewodnicząca PE Sylvie Guillaume i pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans organizują konferencję z udziałem ekspertów. Więcej informacji poniżej. (Przeczytaj więcej: Lobbing w UE: konferencja o obowiązkowym rejestrze służącym przejrzystości )

 

W tym tygodniu w PE: nagroda dla młodzieży, dzień otwarty, przejrzystość

Informacje ogólne Instytucje02-05-2016 - 08:30
W tym tygodniu w PE  

W poniedziałek posłowie będą dyskutować z ekspertami i interesariuszami o planach utworzenia obowiązkowego unijnego rejestru przejrzystości. We wtorek przewodniczący Martin Schulz weźmie udział w Akwizgranie w uroczystości wręczenia Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego, a w niedzielę PE otworzy swoje drzwi dla gości z okazji Dnia Europy. Grupy polityczne będą przygotowywać się do sesji plenarnej w Strasburgu. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: nagroda dla młodzieży, dzień otwarty, przejrzystość )

 

Krok bliżej do zniesienia opłat za roaming w UE

Informacje ogólne Swobodny przepływ usług29-04-2016 - 11:55
 

Kolejny raz spadają opłaty za roaming w UE. Od jutra (30 kwietnia 2016) zapłacimy mniej, a 15 czerwca 2017 roku opłaty mają być zniesione, co oznacza, że za połączenie z innym krajem UE zapłacimy tyle samo, co za połączenie krajowe. Jutro wchodzą w życie także nowe zasady dotyczące neutralności Internetu. Szczegóły poniżej. (Przeczytaj więcej: Krok bliżej do zniesienia opłat za roaming w UE )

 

3 rzeczy, które warto wiedzieć o pakiecie kolejowym

Sesja plenarna Transport29-04-2016 - 11:11
 

W czwartek, 28 kwietnia, posłowie dyskutowali i zagłosowali w sprawie serii środków, które mają poprawić działanie kolei w Unii Europejskiej, w tym interoperacyjność krajowych sieci kolejowych i wzmocnić rolę Europejskiej Agencji Kolejowej. Zmiany powinny przygotować drogę do kolejnych usprawnień, które planowane są na ten rok, co ma przygotować operatorów na ewentualną liberalizację rynku, wzmocnienie konkurencji o publiczne przetargi oraz większe restrykcje dla nielegalnej pomocy publicznej. (Przeczytaj więcej: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o pakiecie kolejowym )

 

Przemoc wobec kobiet w sieci: Wolność słowa kończy się tam, gdzie są zniewagi

Sesja plenarna Prawa kobiet/równouprawnienie28-04-2016 - 16:44
Terry Reintke  

W środę, 27 kwietnia, odbyła się debata na sesji plenarnej, a dzień później głosowanie ws. sprawozdania dotyczącego równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet w erze cyfrowej. Przed debatą rozmawialiśmy z posłanką Terry Reintke (Greens/EFA, Niemcy) o tym, dlaczego kobiety są niedoreprezentowane w branży ICT, skąd wynika większe dla kobiet zagrożenie mową nienawiści i groźbami w Internecie i jak temu przeciwdziałać. (Przeczytaj więcej: Przemoc wobec kobiet w sieci: Wolność słowa kończy się tam, gdzie są zniewagi )

 

The EU police agency Europol will soon be able to step up efforts to fight terrorism, cybercrime and other criminal offences and respond faster, thanks to new governance rules endorsed by Civil Liberties Committee MEPs on Thursday. The new powers come with strong data protection safeguards and democratic oversight. (Read more: Europol: MEPs endorse new powers to step up EU police counter-terrorism drive )

 

Uznanie praw pracowników domowych i opiekunów w UE

Sesja plenarna Prawa kobiet/równouprawnienie28-04-2016 - 15:13
A nurse giving food to a senior man ©AP Images/ European Union-EP  

Pracownicy wykonujący prace domowe oraz opiekuńcze, z których większość to kobiety migrantki, powinni otrzymać oficjalny status w UE. Uznanie ich pracy za "rzeczywistą" ograniczyłoby wykorzystywanie ich, zmuszanie do pracy oraz przemyt osób, uważają posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek. Posłowie rekomendują wprowadzenie sprawdzonych już modeli legalnych stosunków pracy, powołując się na przykład Belgii i Francji, aby zakończyć niepewność pracowników nierejestrowane prace domowe. (Przeczytaj więcej: Uznanie praw pracowników domowych i opiekunów w UE )

 

Nie dajemy Turcji "carte blanche" - powiedzieli posłowie

Sesja plenarna Przyszłość Europy/integracja europejska / Stosunki zewnętrzne28-04-2016 - 14:37
Camp in Turkey.jpg  

W czwartek posłowie debatowali na temat aspektów prawnych i demokratycznej kontroli realizacji umowy UE-Turcja w sprawie migracji. Głos zabrali również pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans i holenderski minister sprawiedliwości Klaas Dijkhoff. Posłowie wypowiedzieli się zdecydowanie przeciw "przehandlowaniu" kryteriów zniesienia wiz dla Turków. (Przeczytaj więcej: Nie dajemy Turcji "carte blanche" - powiedzieli posłowie )

 

Wyeliminowanie barier "technicznych" nada impet rozwojowi unijnych kolei

Sesja plenarna Transport28-04-2016 - 14:03

W czwartek Parlament przyjął przepisy, które mają znieść przeszkody techniczne wynikające z odmiennych standardów i procedur w państwach członkowskich, na które natrafiają operatorzy kolei i producenci taboru kolejowego. Nowe procedury, których treść została wynegocjowana przez delegację Parlamentu z ministrami UE, obejmują techniczne aspekty "4. pakietu kolejowego". Mają one przyspieszyć i uprościć wydawanie certyfikatów bezpieczeństwa oraz zezwoleń na dopuszczenie do ruchu lokomotyw i wagonów. (Przeczytaj więcej: Wyeliminowanie barier "technicznych" nada impet rozwojowi unijnych kolei )