Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Poslanci tento týždeň navštívia sýrsky utečenecký tábor v Turecku

Ďalšie tlačové správy Prisťahovalectvo / Humanitárna pomoc / Delegácie08-02-2016 - 19:50
pohľad na utečenecký tábor  

Sýria a problémy utečencov boli pre Parlament v poslednom období jednou z jeho top priorít. Naposledy sa poslanci zaoberali pomocou pre Turecko, kde je momentálne 2 a pol milióna utečencov a odkiaľ títo ľudia ďalej pokračujú do Európy. Európa stále hľadá riešenie tohto komplexného problému. Tento týždeň pôjdu situáciu do Turecka zhodnotiť dve parlamentné delegácie. (Čítať ďalej: Poslanci tento týždeň navštívia sýrsky utečenecký tábor v Turecku )

 
 

Interparliamentary Conf. on Stability, Economic Coordination, Governance in EU - meeting17/02/2016 (Read more: Interparliamentary Conf. on Stability, Economic Coordination, Governance in EU )

 

#Brexit, migrácia, dane, ECB, #TiSA. Hlavné udalosti februárového pléna

Plenárne zasadnutie Inštitúcie05-02-2016 - 16:49
 

Februárovému plenárnemu zasadnutiu v Štrasburgu dominovali debaty o migrácii a blížiacom sa britskom referende o členstve krajiny v EÚ. Poslanci sa okrem toho zaoberali i budúcnosťou Schengenu, dohodu o službách (TiSA) a automobilovými emisiami. Pripravili sme pre vás zoznam desiatich najdôležitejších udalostí. (Čítať ďalej: #Brexit, migrácia, dane, ECB, #TiSA. Hlavné udalosti februárového pléna )

 

Bernd Lange o TTIP a iných prerokúvaných dohodách. Rekapitulácia chatu na FB

Ďalšie tlačové správy Vonkajší/medzinárodný obchod04-02-2016 - 14:30
Bernd Lange počas chatu, fotokoláž viacererých záberov  

V stredu 3. februára popoludní sme pre vás na Facebooku zorganizovali chat s predsedom výboru pre zahraničný obchod a spravodajcom pre odporúčania k TTIP Berndom Langom. Diskutujúcich najviac zaujímala transparentnosť rokovaní, dopad obchodných dohôd na zamestnanosť ako i samotných občanov a nechýbali ani otázky o tom, či môžu mať tieto zmluvy vplyv na migráciu. Bernd Lange zodpovedal dokopy na 61 otázok ohľadne nielen TTIP, ale i iných dohôd, o ktorých sa momentálne vedú rokovania. (Čítať ďalej: Bernd Lange o TTIP a iných prerokúvaných dohodách. Rekapitulácia chatu na FB )

 

EU islands: call for action to overcome permanent handicaps

Plenary Session Regional policy04-02-2016 - 12:59
Cyprus Island sea coast  

MEPs urge the European Commission to take concrete steps to address the permanent handicaps that EU islands face and make full use of their potential, in a resolution voted on Thursday. The text also stresses the unique difficulties that southern insular regions face due to the increased migration flows and asks that special tax regimes should continue. (Read more: EU islands: call for action to overcome permanent handicaps )

 

EP žiada okamžitú ochranu náboženských menšín pred takzvaným Islamským štátom

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy04-02-2016 - 12:57

Európsky parlament vo štvrtok vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene prijalo opatrenia na zastavenie systematického hromadného vyvražďovania príslušníkov náboženských menšín takzvaným Islamským štátom (IS) na území Iraku a Sýrie. Uznesenie EP nadviazalo na plenárnu rozpravu z 20. januára so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini, v rámci ktorej mnohí poslanci žiadali okamžité opatrenia na ochranu všetkých náboženských skupín a menšín pred útokmi IS. (Čítať ďalej: EP žiada okamžitú ochranu náboženských menšín pred takzvaným Islamským štátom )

 

EU must maintain its aid to Libya, say MEPs

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:33

Economic disintegration and violence in Libya are worsening its fragility and enabling extremist organisations to flourish there, warned MEPs in Wednesday’s debate with Dutch foreign minister Bert Koenders, representing the EU foreign policy chief. Spillovers from Libya’s conflicts are also destabilising the Sahel region, they add. In a resolution voted on Thursday, MEPs urge the EU and international community to be ready to support Libyans’ efforts to implement the Libyan Political Agreement. (Read more: EU must maintain its aid to Libya, say MEPs )

 

Human rights: Crimean Tatars, Mohammed Ramadan, missing publishers in Hong Kong

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:29

Parliament condemns the unprecedented levels of human rights abuses perpetrated against Crimean Tatars, calls on the Bahrain to grant Mohammed Ramadan a royal pardon or to commute his death sentence, and for the immediate safe release of the five missing book publishers in Hong Kong, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: Crimean Tatars, Mohammed Ramadan, missing publishers in Hong Kong )

 

Európsky parlament vyzýva Srbsko a Kosovo, aby pokračovali v reformách

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy04-02-2016 - 12:18

Európsky parlament prostredníctvom dvoch vo štvrtok schválených uznesení privítal začatie prístupových rokovaní so Srbskom a pokrok v normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou. Poslanci tiež uviedli, že vzťahom oboch krajín by pomohlo, ak by Kosovo uznali všetky členské štáty EÚ. (Čítať ďalej: Európsky parlament vyzýva Srbsko a Kosovo, aby pokračovali v reformách )

 

Poslanci žiadajú nulovú toleranciu sexuálneho obťažovania a násilia voči ženám

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí04-02-2016 - 11:32

Poslanci v stredu večer diskutovali s komisárkou Corinou Crețu o sexuálnom obťažovaní a násilí páchanom na ženách na verejných priestranstvách. V rámci rozpravy členovia zákonodarného zboru EÚ trvali na intenzívnom úsilí orgánov činných v trestnom konaní vypátrať páchateľov takýchto zločinov a bez ohľadu na ich kultúrne pozadie či pôvod ich postaviť pred súd. (Čítať ďalej: Poslanci žiadajú nulovú toleranciu sexuálneho obťažovania a násilia voči ženám )