Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

EP: Epidémia eboly v západnej Afrike predstavuje globálny bezpečnostný problém

Plenárne zasadnutie Verejné zdravie18-09-2014 - 13:46
Zdravotník pred nemocnicou v Libérii  

Medzinárodné spoločenstvo podcenilo hrozbu šíriacej sa epidémie vírusu ebola v západnej Afrike, ktorá v súčasnosti predstavuje celosvetovú bezpečnostnú výzvu, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Nakoľko postihnutým krajinám hrozí sociálnoekonomický kolaps, poslanci vyzvali na zváženie využitia prostriedkov vojenskej a civilnej obrany pod vlajkou OSN a zlepšenie prístup k existujúcim možnostiam liečby. (Čítať ďalej: EP: Epidémia eboly v západnej Afrike predstavuje globálny bezpečnostný problém )

 
 

Ukrajina: Parlament víta nádej na mier a vyzýva EÚ, aby sa postavila Rusku čelom

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy18-09-2014 - 13:24
Silueta ukrajinského vojaka pred ukrajinskou vlajkou  

Európsky parlament vo štvrtkovom uznesení privítal záblesky nádeje v krokoch smerujúcich k mieru na Ukrajine a v nedávno ratifikovanej asociačnej dohode medzi EÚ a Ukrajinou. Poslanci však zároveň vyjadrili obavy nad skutočnými zámermi Ruskej federácie v nevyhlásenej 'hybridnej vojne'. Parlament vyzval EÚ, aby sa postavila Rusku čelom a zvýšila podporu farmárom, ktorých zasiahlo ruské potravinové embargo. (Čítať ďalej: Ukrajina: Parlament víta nádej na mier a vyzýva EÚ, aby sa postavila Rusku čelom )

 
 

Islamský štát: Parlament žiada zintenzívnenie úsilia na zastavenie vraždenia

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy18-09-2014 - 12:54
Kurdskí bojovníci  

Európsky parlament vo štvrtkovom uznesení dôrazne odsúdil vraždy novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa a humanitárneho pracovníka Davida Hainesa, ktorých sa dopustil takzvaný Islamský štát (IŠ). Európska únia musí podľa poslancov využiť všetky dostupné prostriedky, vrátane primeranej vojenskej podpory, na pomoc irackým orgánom v boji proti IŠ. Parlament tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zabránilo IŠ získavať ďalšie zdroje, a zasadil sa za politické riešenie konfliktu v Sýrii. (Čítať ďalej: Islamský štát: Parlament žiada zintenzívnenie úsilia na zastavenie vraždenia )

 
 

Libya: EU must step up efforts to support stability and democracy, MEPs say

Plenary Session External relations18-09-2014 - 12:54

The EU must step up its involvement in supporting Libya’s stability and transition to democracy, said the European Parliament in a vote on Thursday. MEPs condemned the growing use of violence there, especially against civilians, and called for a ceasefire between the fighting factions. They also said humanitarian assistance, the safety of civilians and the security of humanitarian personnel must be ensured by all parties in the conflict. (Read more: Libya: EU must step up efforts to support stability and democracy, MEPs say )

 
 

Human rights: Azerbaijan; the case of Mbonimpa in Burundi; Bangladesh

Plenary Session Development and cooperation / External relations18-09-2014 - 12:45

The European Parliament called on Azerbaijan to proceed with human rights reforms, Burundi to release human rights campaigner Pierre Claver Mbonimpa, and Bangladesh to apply international labour standards, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: Azerbaijan; the case of Mbonimpa in Burundi; Bangladesh )

 
 

Ako EÚ pomáha prepusteným pracovníkom znovu si nájsť prácu

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Sociálna politika17-09-2014 - 16:57
 

V rokoch 2007 až 2013 bolo v rámci Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii (EGF) vyčlenených viac ako 400 miliónov eur na pomoc ľuďom, ktorí stratili prácu v dôsledku globalizácie alebo hospodárskej krízy. Tieto prostriedky boli určené najmä na rekvalifikáciu, pomoc pri hľadaní zamestnania alebo poradenstvo pri zakladaní vlastnej firmy. 17. septembra Parlament odsúhlasil ďalší balík pomoci pre prepustených pracovníkov zo štyroch krajín. (Čítať ďalej: Ako EÚ pomáha prepusteným pracovníkom znovu si nájsť prácu )

 
 

Ako sa vytvára nová Komisia? Infografika

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie17-09-2014 - 15:44
Infografika o procese vytvárania novej Európskej komisie  

Mená jednotlivých kandidátov na posty eurokomisárov sú už známe. No všetkých uchádzačov čaká ešte jedna veľká skúška. Na to, aby sa skutočne stali členmi novej Európskej komisie, musia úspešne absolvovať tzv. vypočutia v Európskom parlamente. Tieto vypočutia sa dajú prirovnať k pracovným pohovorom, počas ktorých každý kandidát vystúpi pred parlamentným výborom alebo výbormi zodpovednými za oblasť, ktorú by mal mať na starosť. Previerky kandidátov sa začnú už 29. septembra. (Čítať ďalej: Ako sa vytvára nová Komisia? Infografika )

 
 

EU aid to help workers made redundant in various industries in Spain, The Netherlands, Romania and Greece to find new jobs was approved by the European Parliament on Wednesday. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) funding, which would complement national efforts, now needs to be approved by the Council of Ministers. (Read more: EP approves aid to redundant workers in Spain, Netherlands, Romania and Greece )

 
 

Radikálny islamizmus má svojich nadšencov medzi európskymi deťmi a mládežou

Ďalšie tlačové správy Vonkajšie vzťahy17-09-2014 - 12:00
Anna Fotyga  

V stredu poobede budú poslanci rokovať o viacerých práve prebiehajúcich konfliktoch v našom okolí. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s predsedníčkou podvýboru pre bezpečnosť a obranu, poľskou poslankyňou zo skupiny Konzervatívcov a reformistov, Annou Fotygou. Tá sa s nami podelila o svoje názory a pripomenula, že novú vysokú predstaviteľku Únie bude čakať veľmi náročné vypočutie vo výboroch. Plenárnu debatu budete môcť sledovať naživo na našich web stránkach. (Čítať ďalej: Radikálny islamizmus má svojich nadšencov medzi európskymi deťmi a mládežou )

 
 

MEPs question high pricing of certain life-saving medicines

Plenary Session Public health17-09-2014 - 11:56

The pharmaceutical industry is raising the prices of new, life-saving medicines ever higher, thus threatening the equal access to treatments while increasing the burden on healthcare systems, said MEPs during a debate with Council and the Commission on Tuesday. The issue will be discussed during the next informal Health Council meeting of 22-23 September. (Read more: MEPs question high pricing of certain life-saving medicines )