Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

10 x z květnového Štrasburku: shrnutí plenárního zasedání

Plenární zasedání Instituce22-05-2015 - 09:00
 

Poslanci tento týden na plenárním zasedání schválili opatření zabraňující tomu, aby se výnosy z konfliktních minerálů používaly k financování ozbrojených konfliktů, a vyzvali vlády členských zemí, aby prolomily patovou situaci ohledně plánů na harmonizaci mateřské dovolené v celé EU. Diskutovali také o opatřeních k řešení přílivu nelegálních migrantů do EU. Parlament dal zelenou přísnějším pravidlům pro boj proti praní špinavých peněz. (Přečtěte si více: 10 x z květnového Štrasburku: shrnutí plenárního zasedání )

 

Nová pravidla pro insolvenční řízení: druhá šance pro životaschopné podniky

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci / Hospodářské a měnové záležitosti21-05-2015 - 14:02
exekutorské kladívko a dům  

Každoročně padne asi 1,7 milionu pracovních míst za oběť platební neschopnosti, kdy podnik již není schopen platit své účty a hrozí mu likvidace. 400 tisíc míst z toho jde na vrub přeshraničním případům insolvence, tedy případům týkajícím se více členských zemí EU. Ve středu poslanci schválili nová pravidla pro přeshraniční insolvenční řízení, která dávají "druhou šanci", a zahrnují nejen konkurzy, ale i před-úpadková řešení, která by pomohla slušným podnikům přežít počáteční krizi. (Přečtěte si více: Nová pravidla pro insolvenční řízení: druhá šance pro životaschopné podniky )

 

Parliament urges EU member states to gear up for new security challenges now

Plenary Session External relations21-05-2015 - 12:56

Today’s unprecedented level of instability at EU borders demands that the EU and its member states shoulder more responsibility for their security and defence now, say MEPs in a resolution voted on Thursday. They urge member states to use Common Security and Defence Policy tools more effectively, improve the fit between external and internal security measures, and pool and share resources, so as to counter terrorism, fight organised crime, strengthen cyber-defence and cope with migration. (Read more: Parliament urges EU member states to gear up for new security challenges now )

 

Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland

Plenary Session Humanitarian aid / Development and cooperation21-05-2015 - 12:20

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling for Zimbabwean human rights activist Itai Dzarana to be found immediately; the release of all political prisoners in Swaziland; protection for Rohingya asylum seekers and action against human trafficking in Thailand. (Read more: Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland )

 

Alojz Peterle o evropských ambicích Bývalé jugoslávské republiky Makedonie

Plenární zasedání Instituce / Rozšíření20-05-2015 - 16:57
Alojz Peterle  

Politická krize v Bývalé jugoslávské republice Makedonii je tématem dnešní odpolední debaty poslanců Evropského parlamentu se šéfkou zahraniční politiky EU Federicou Mogherini. Západobalkánskou zemí, která v prosinci 2005 získala status kandidátské země, v posledních dnech otřásá násilí a masové demonstrace. Předseda parlamentní delegace ve Smíšeném parlamentním výboru EU-Bývalá jugoslávská republika Makedonie Alojz Peterle se s námi podělil o své názory na situaci v zemi. (Přečtěte si více: Alojz Peterle o evropských ambicích Bývalé jugoslávské republiky Makedonie )

 

"Krvavé nerosty": poslanci požadují povinnou certifikaci pro unijní dovozce

Plenární zasedání Vnější/mezinárodní obchod20-05-2015 - 16:20
A group of boys pan for gold in a river on February 16, 2009 in Iga Barriere, 25 kms north of Bunia, north eastern Congo. DR Congo is rich in precious minerals such as diamonds and gold - but its people have gained little from this wealth because of conflict and bad government. ©BELGA_AFP_L.HEALING  

Evropské společnosti v EU dovážející cín, tantal, wolfram a zlato pro výrobu spotřebních výrobků budou muset podléhat certifikaci, která zajistí, že jejich aktivity nebudou podporovat konflikty a porušování lidských práv v oblastech postižených konflikty. Ve svých požadavcích tak dnes uvedli poslanci EP. (Přečtěte si více: "Krvavé nerosty": poslanci požadují povinnou certifikaci pro unijní dovozce )

 

Migrace: Poslanci diskutovali o plánech EU

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci20-05-2015 - 16:03
Martin Schulz  

Poslanci dnes diskutovali o plánech Evropské komise na to, jak zvládnout velké množství přistěhovalců, kteří se snaží dostat do Evropské unie a často přitom při cestě po moři riskují své životy. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans a komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos ohlásili řadu opatření, mezi něž patří i nouzový mechanismus pro přemísťování migrantů z hraničních zemí, schéma přesídlování pro přijímání migrantů ze zemí mimo EU a více prostředků na zajištění hranic. (Přečtěte si více: Migrace: Poslanci diskutovali o plánech EU )

 

Přísnější pravidla v boji s daňovými úniky a financováním terorismu

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci / Hospodářské a měnové záležitosti20-05-2015 - 14:56
Money Laundry  

Jména skutečných vlastníků podniků budou muset být uváděna v centrálních registrech členských států EU, které budou přístupné vnitrostátním orgánům i veřejnosti s “oprávněnými zájmy”, například investigativním novinářům. Vyplývá to z dohody s Radou, kterou ve středu schválil Parlament. Cílem nové směrnice je pomoci v boji proti praní špinavých peněz, daňovým trestným činům a financování terorismu. Parlament schválil také nová pravidla umožňující jednodušší vystopování finančních transakcí. (Přečtěte si více: Přísnější pravidla v boji s daňovými úniky a financováním terorismu )

 

Olive trees: MEPs demand action to halt spread of killer bacteria

Plenary Session Agriculture20-05-2015 - 13:45

The EU must take effective measures to prevent the spread of Xylella fastidiosa bacteria beyond Italy, where it is severely damaging olive trees, says a resolution passed by Parliament on Wednesday. MEPs welcome EU import restrictions on plants from affected areas in third countries but say more may be needed. They also urge that growers be compensated for their losses, and suggest stepping up funding for research to combat the bacteria, which may attack other plants. (Read more: Olive trees: MEPs demand action to halt spread of killer bacteria )

 

Maternity leave: MEPs urge Council to restart talks

Plenary Session Women's rights/Equal opportunities20-05-2015 - 13:41
Maternity leave - illustration  

MEPs pressed the European Commission not to withdraw a draft EU directive on maternity leave, despite four years’ deadlock over it in the EU Council of Ministers, in a resolution voted on Wednesday. They also urged the ministers to resume talks and agree an official position. (Read more: Maternity leave: MEPs urge Council to restart talks )