Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

EP žiada rýchly Brexit s cieľom ukončiť neistotu a hlbokú reformu EÚ

Plenárne zasadnutie Ústava / Inštitúcie / Zmluvy28-06-2016 - 14:12

Spojené kráľovstvo by malo v plnej miere rešpektovať vôľu väčšiny svojich občanov a oficiálne začať proces vystúpenia z EÚ, ktorý musí predchádzať akejkoľvek dohode na novom vzťahu krajiny s Úniou. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v utorok na mimoriadnom plenárnom zasadnutí schválil Európsky parlament. Poslanci tiež zdôraznili potrebu reformovania Únie, ktorá by mala viac zodpovedať očakávaniam občanov. (Čítať ďalej: EP žiada rýchly Brexit s cieľom ukončiť neistotu a hlbokú reformu EÚ )

 

Debate on Brexit and its consequences

Plenary Session Constitution / Institutions / Treaties28-06-2016 - 13:41
UK referendum: European Parliament debate on outcome and consequences  

Opening the extraordinary session, European Parliament President Martin Schulz noted that this was the first time that a plenary session had been convened at such short notice, but also that the UK citizens’ decision to leave the EU was equally unprecedented. He warmly welcomed Lord Hill and thanked him for his work in the EU Commission and deciding to step down, having campaigned for Britain to remain in the EU. His statement was followed by standing ovations from both MEPs and Commissioners. (Read more: Debate on Brexit and its consequences )

 

Poslanci sa budú tento týždeň venovať výsledkom britského referenda a migrácii

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie27-06-2016 - 17:08
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Výsledky britského referenda si v Parlamente vyžiadali zvolanie mimoriadneho plenárneho zasadnutia, ktoré sa bude konať v utorok ráno. Na pláne je znovu migrácia, tentokrát bude reč hlavne o jej finančných dôsledkoch. Politické skupiny sa budú pripravovať na riadne plenárne zasadnutie, ktoré sa bude konať v Štrasburgu od 4. do 7. júla. (Čítať ďalej: Poslanci sa budú tento týždeň venovať výsledkom britského referenda a migrácii )

 

EP President Martin Schulz, European Council President Donald Tusk and Dutch Prime Minister Mark Rutte met Friday morning in Brussels at the invitation of EU Commission President Jean-Claude Juncker. They discussed the outcome of the United Kingdom referendum and made the following joint statement: (Read more: Joint statement by Schulz, Tusk, Rutte and Juncker on UK referendum outcome )

 

President Schulz and political leaders' statements on UK referendum outcome

Others Future of Europe/European integration24-06-2016 - 12:48

European Parliament President Martin Schulz and EP political group leaders made statements to the press on 24 June following an extraordinary meeting of Parliament's Conference of Presidents (EP President and political group leaders) on the outcome of the UK's EU membership referendum on 23 June. (Read more: President Schulz and political leaders' statements on UK referendum outcome )

 

Mimoriadne plenárne zasadnutie EP v utorok, 28. júna

Ďalšie tlačové správy Budúcnosť Európy/európska integrácia24-06-2016 - 12:44

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (predseda EP a lídri politických skupín) rozhodla v piatok ráno, v nadväznosti na výsledky referenda v Spojenom kráľovstve o členstve krajiny v Európskej únii, o zvolaní mimoriadneho plenárneho zasadnutia EP, ktoré sa uskutoční v utorok 28. júna. Počas zasadnutia budú poslanci hlasovať o uznesení, ktoré zanalyzuje výsledok britského referenda a zameria sa na ďalšie kroky. (Čítať ďalej: Mimoriadne plenárne zasadnutie EP v utorok, 28. júna )

 

European travel document: MEPs and ministers strike informal deal

LIBE Justice and home affairs23-06-2016 - 17:09

A new standard European travel document to speed the return of non-EU nationals staying "irregularly" in EU member states without valid passports or identity cards was informally agreed by MEPs and EU ministers on Thursday evening. A key goal during the talks has been to increase third countries’ acceptance of the document through improved technical details. To enter into force, this informal deal needs to be formally endorsed by the full Parliament and the Council of Ministers. (Read more: European travel document: MEPs and ministers strike informal deal )

 

Mahmúd Abbás požiadal poslancov o pomoc pri budovaní Palestínskeho štátu

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy23-06-2016 - 15:48
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás na pôde Európskeho parlamentu.  

Nastal čas, aby náš ľud mohol žiť slobodne, bez múrov a kontrolných stanovíšť, vyhlásil predseda Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás vo svojom štvrtkovom prejave na pôde Európskeho parlamentu. Poslancom tlmočil vďaku svojho ľudu za to, že EP uznal Palestínsky štát, a kritizoval Izrael za pokračujúcu okupáciu palestínskych území. (Čítať ďalej: Mahmúd Abbás požiadal poslancov o pomoc pri budovaní Palestínskeho štátu )

 

EP žiada ambicióznejšie energetické ciele na rok 2020 a neskôr

Plenárne zasadnutie Energetika23-06-2016 - 14:53
Solárne panely.  

Cieľ, aby v roku 2020 tvorili energie z obnoviteľných zdrojov 20% celkovej konečnej spotreby, sa už podarilo dosiahnuť mnohým členským štátom, niektoré krajiny EÚ však výrazne zaostávajú a musia pridať, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci tiež v samostatnom štvrtkovom uznesení vyzvali členské štáty na rýchlejšiu a dôslednejšiu implementáciu úniových právnych predpisov zameraných na zvýšenie energetickej efektívnosti o 20% do roku 2020. (Čítať ďalej: EP žiada ambicióznejšie energetické ciele na rok 2020 a neskôr )

 

Medzinárodné páry: Jasné pravidlá určujúce príslušný súd pri rozvode či dedení

Plenárne zasadnutie Občianske práva / Spravodlivosť a vnútorné veci23-06-2016 - 13:08
Prsty znázorňujúce majetkové spory.  

Európsky parlament vyjadril vo štvrtok podporu novým pravidlám určujúcim, súd ktorého členského štátu sa bude zaoberať medzinárodným rozvodovým alebo dedičským konaním. Navrhovaná legislatíva by mala ukončiť paralelné konania vo viacerých krajinách, náklady na ktoré predstavujú približne 1,1 mld. eur ročne. Vzťahovať sa však bude na začiatku iba na 18 členských štátov, ktoré sa rozhodli participovať na tejto iniciatíve v rámci takzvanej posilnenej spolupráce. Slovensko medzi nich zatiaľ nepatrí. (Čítať ďalej: Medzinárodné páry: Jasné pravidlá určujúce príslušný súd pri rozvode či dedení )