Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Zpravodajka pro rozpočet EU: Parlament je připraven za svůj postoj tvrdě bojovat

Plenární zasedání Rozpočet20-10-2014 - 12:54
Eider Gardiazábal Rubial  během rozhovoru  

Jak by měl podle poslanců vypadat rozpočet EU na příští rok? Evropský parlament v úterý 21. října jedná a o den později hlasuje o svém postoji. Očekává se, že se poslanci postaví proti škrtům, které v návrhu rozpočtu udělala Rada. To by znamenalo, že se Parlament a Rada budou muset pokusit najít kompromis v dohodovacím řízení. Parlamentní zpravodajka pro souhrnný rozpočet EU na rok 2015 Eider Gardiazábal Rubial nám v rozhovoru řekla, že Parlament je připraven za svůj postoj tvrdě bojovat. (Přečtěte si více: Zpravodajka pro rozpočet EU: Parlament je připraven za svůj postoj tvrdě bojovat )

 
 

Boj proti Ebole: sledujte plenární rozpravu v přímém přenosu

Další tiskové zprávy Veřejné zdraví20-10-2014 - 12:36
Převoz Miguela Pajarese, který se nakazil virem Ebola ©BELGA/AFP PHOTO/SPANISH DEFENSE MINISTRY/INAKI GOMEZ  

Epidemii Eboly v západní Africe označili poslanci Evropského parlamentu ve svém usnesení z 18. září za globální bezpečnostní hrozbu. Mezitím se objevil první případ přenosu viru na evropské půdě. Jaká by měla být evropská odpověď na epidemii? O tom dnes jednají poslanci na plenárním zasedání. My jsme o problému minulý týden diskutovali s předsedy parlamentního Výboru pro rozvoj a Výboru pro veřejné zdraví. (Přečtěte si více: Boj proti Ebole: sledujte plenární rozpravu v přímém přenosu )

 
 

Jak se z podnětů Evropské rady (ne)stávají právní předpisy EU

Další tiskové zprávy Evropská rada20-10-2014 - 12:08
 

Jak snadné, nebo naopak složité, je přeměnit mezivládní dohodu na právní předpis? Náš pohled na současný unijní legislativní proces se zaměřuje na průběh tvorby právních předpisů od původní žádosti vedoucích představitelů členských zemí na summitu EU až konečné právní texty schválené jak vládami, tak i Evropským parlamentem. Rychlost procesu závisí na politickém prostředí stejně, jako na oblasti, které se týká, ale je jasné, že přetavení slibů ze summitů na praktická opatření není jednoduché. (Přečtěte si více: Jak se z podnětů Evropské rady (ne)stávají právní předpisy EU )

 
 

#EPhearings2014: nová slyšení a nová Evropská komise

Další tiskové zprávy Instituce17-10-2014 - 15:32
přehled kandidátů na komisaře  

Příští týden se ve Štrasburku vrací zpět slyšení kandidátů na komisaře. Zkouška před poslanci v pondělí čeká na Violetu Bulc, kandidátku na komisařku pro dopravu, a na Maroše Šefčoviče, který by se měl po přerozdělení portfolií stát místopředsedou Komise zodpovědným za energetickou unii. Hlasování o schválení, nebo odmítnutí nové Evropské komise, kterou povede Jean-Claude Juncker, je naplánováno na středu. (Přečtěte si více: #EPhearings2014: nová slyšení a nová Evropská komise )

 
 

Filmové dny LUX: podívejte se na filmy-finalisty Ceny LUX 2014 ve vašem kině

Další tiskové zprávy Kultura17-10-2014 - 11:08
 

Filmové dny LUX vám tento podzim přináší tři finalisty filmové Ceny LUX, ročník 2014. O ceně každoročně rozhodují hlasováním poslanci Evropského parlamentu, ale ještě před tím mají možnost se se všemi třemi filmy seznámit i filmoví fanoušci ve všech 28 zemích EU a vybrat si toho svého favorita. Letos zahrnují Filmové dny LUX 165 projekcí v rámci filmových festivalů, zvláštních promítání a dalších událostí a často jsou doprovázeny prezentacemi, diskuzemi nebo kulatými stoly. (Přečtěte si více: Filmové dny LUX: podívejte se na filmy-finalisty Ceny LUX 2014 ve vašem kině )

 
 

MEPs to debate counter-terrorism policies with UN’s Jean-Paul Laborde

AFET External relations16-10-2014 - 09:31
©BELGA_AFP_FABRICE COFFRINI  

The external and internal aspects of policies for combatting terrorism, radicalisation and the rising phenomenon of “foreign fighters” will be the focus of a debate between Foreign Affairs and Civil Liberties, Justice and Home Affairs committees and Jean-Paul Laborde, Executive Director of the UN Counter-Terrorism Executive Directorate (CTED) on Thursday at 11:30. (Read more: MEPs to debate counter-terrorism policies with UN’s Jean-Paul Laborde )

 
 

Sýrie a Irák: Rostoucí počet uprchlíků zvyšuje tlak na sousední země

Další tiskové zprávy Lidská práva14-10-2014 - 18:31
Uprchlíci z Kobane ©BELGA_Zumapress_Sebastian Backhaus  

V posledních letech muselo své domovy opustit přes 9 milionů Syřanů. A situace se zhoršuje s postupem Islámského státu v Sýrii a Iráku. „Žádný konflikt si nikdy nepřipsal tolik mrtvých, tolik uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí v tak krátkém čase,“ řekl Frej Fenniche z Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva při pondělním slyšení Podvýboru pro lidská práva. Většina poslanců se shodla na tom, že členské země EU by měly přijmout víc uprchlíků a poskytnout další podporu sousedním zemím. (Přečtěte si více: Sýrie a Irák: Rostoucí počet uprchlíků zvyšuje tlak na sousední země )

 
 

Poslanci jednají o pokroku v oblasti rovnosti žen a mužů a o nové strategii

Další tiskové zprávy Práva žen/Rovné příležitosti14-10-2014 - 14:50
Genoveva Tisheva (vlevo) a Claudia Menne.  

Jak je na tom EU v oblasti rovnosti žen a mužů? 13. října uspořádal Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví slyšení s odborníky na toto téma a poslanec Marc Tarabella připravuje zprávu o pokroku v této oblasti za rok 2013. Členové výboru také jednali o zprávě z vlastní iniciativy poslankyně Marii Noichl o strategii pro rovnost mezi ženami a muži po roce 2015. (Přečtěte si více: Poslanci jednají o pokroku v oblasti rovnosti žen a mužů a o nové strategii )

 
 

European Semester: act on your economic policy pledges, MEPs urge EU countries

ECON Economic and monetary affairs13-10-2014 - 17:51

EU countries need to do more to put their EU economic policy reform pledges into effect at home, especially in the euro area, urged Economic and Monetary Affairs Committee MEPs on Monday. Noting that only 10% of the European Commission's country-specific reform recommendations (CSRs) for 2013 were implemented in full and that little or no progress was made on 45% of them, MEPs also pressed the Commission and the Eurogroup President to see that they are put into practice. (Read more: European Semester: act on your economic policy pledges, MEPs urge EU countries )

 
 

Over 3,100 workers made redundant by Peugeot Citroën Automobiles (PSA) in France and crude steel producer Carsid SA Belgium are to get EU aid worth €13.5 million to help them to find or create new jobs. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid, approved by Budgets Committee MEPs on Monday, still has to be approved by Parliament as a whole and the Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for former car workers in France and steel workers in Belgium )