Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Foreign affairs MEPs call for common EU defence policy

AFET SEDE External relations / Security and defence24-10-2016 - 22:07

The EU should tackle deteriorating security in and around Europe by helping its armed forces to work together better, as a first step in building a common defence policy, say Foreign Affairs Committee MEPs in two resolutions voted on Thursday. Ideas include establishing an EU operational headquarters to plan, command and manage crisis management operations, setting a defence spending target of 2% of GDP and launching Common Defence and Security Policy training operation in Iraq. (Read more: Foreign affairs MEPs call for common EU defence policy )

 

Jak využít úspěchu jaderné dohody s Iránem ve prospěch celého Blízkého východu

Plenární zasedání Vnější vztahy24-10-2016 - 18:49
MEP_Howitt  

Před rokem se díky EU podařilo uzavřít dohodu s Iránem o nukleárním programu. Podle Richarda Howitta to je „ohromná výhra pro mír a stabilitu v regionu zkoušeném mnoha problémy“. Poslanci chtějí na obnovení vztahů Iránu se Západem dále stavět například rozšířením obchodu nebo v oblasti ochrany lidských práv. Britský labourista Howitt nám nastínil své představy ještě předtím, než o jeho zprávě o vztazích s Iránem bude hlasovat plénum. (Přečtěte si více: Jak využít úspěchu jaderné dohody s Iránem ve prospěch celého Blízkého východu )

 

Opening: President Schulz urges MEPs to abide by “mutual respect” rule

Plenary Session Institutions24-10-2016 - 18:45

Parliament’s Advisory Committee on the Code of Conduct is investigating a regrettable incident, an altercation between two MEPs on 6 October, President Schulz informed MEPs. Its findings and recommendations will be reported to the House this week, he promised, stressing that Rule 11 (2) of Parliament’s Rules of Procedure requires MEPs to show “mutual respect” in their behaviour. (Read more: Opening: President Schulz urges MEPs to abide by “mutual respect” rule )

 

Brexit bude mít podle poslance Geiera dopad na rozpočet EU už příští rok

Další tiskové zprávy Rozpočet24-10-2016 - 16:25
Jens Geier  

Rozhodnuti Britů vystoupit z Evropské unie bude mít negativní dopad na její rozpočet už příští rok, očekává zpravodaj problematiky, německý sociální demokrat Jens Geier. Britský příspěvek do společné kasy - počítáno v eurech - bude totiž mnohem menší, než se předpokládalo, a to kvůli poklesu hodnoty britské libry. Parlament dá své stanovisko k návrhu unijního rozpočtu tento týden na plénu a je již předem jasné, že je v několika bodech v rozporu s členskými státy. Více k tomu v našem rozhovoru. (Přečtěte si více: Brexit bude mít podle poslance Geiera dopad na rozpočet EU už příští rok )

 

Sledujte prioritní legislativu EU v zobrazení jízdního řádu

Další tiskové zprávy Instituce21-10-2016 - 17:47
 

Posílit investice, růst a zaměstnanost nebo také podpořit rozvoj digitální ekonomiky - to bylo mezi přísliby, které po svém zvolení do funkce předsedy Evropské komise dal před dvěma lety Jean-Claude Juncker poslancům. Parlament chce mít přehled, jestli Komise své plány plní, a nabízíme ho i vám: Díky naší nové interaktivní webové stránce můžete v reálném čase sledovat jednotlivé legislativní návrhy z deseti prioritních oblastí Junckerovy komise. (Přečtěte si více: Sledujte prioritní legislativu EU v zobrazení jízdního řádu )

 

Jak dál ve vztazích EU - Rusko

Další tiskové zprávy Vnější vztahy20-10-2016 - 19:09
EU Russia illustration_  

Vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem byly vždycky složité, ale poté, co se Moskva zapojila do brutálního bombardování syrského Aleppa, se ještě vyhrotily. Poslanci roli Ruska v Sýrii jednoznačně odsoudili. O politické strategii vůči Rusku jednali ve čtvrtek večer šéfové států a vlád na Evropské radě. Parlament již více než před rokem upozornil na to, že je potřeba vztahy s Ruskem kriticky přehodnotit. Jaké jsou aktuálně vztahy EU a Ruska a jejich další vyhlídky? (Přečtěte si více: Jak dál ve vztazích EU - Rusko )

 

Projev předsedy Schulze na summitu EU

Další tiskové zprávy Instituce20-10-2016 - 19:08
European Parliament President Martin Schulz is pictured during the press conference at the European Council  

„Zastavit krveprolití v Sýrii by mělo být vaší první prioritou,“ apeloval předseda Parlamentu Martin Schulz na premiéry a prezidenty zemí EU v projevu na Evropské radě dnes večer. „Evropský parlament požaduje, aby ti, kdo jsou odpovědní za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, nesli následky,“ dodal. Summit se během dvoudenního jednání věnuje vztahům s Ruskem, mezinárodnímu obchodu, migraci a brexitu. (Přečtěte si více: Projev předsedy Schulze na summitu EU )

 

Car emissions inquiry looking for answers from German authorities

EMIS Environment / Public health20-10-2016 - 16:15

The inquiry committee into emission measurements in the car industry (EMIS) continued its work on Thursday morning by hearing Alexander Dobrindt, the German Federal Minister of Transport and Olaf Lies, Lower Saxony’s State Minister for the Economy, Labour and Transport. (Read more: Car emissions inquiry looking for answers from German authorities )

 

CETA a další obchodní dohody EU

Další tiskové zprávy Vnější/mezinárodní obchod19-10-2016 - 18:09
infographic illustration  

Zprávy posledních dnů jsou plné otázek kolem dohody o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA). Ať už se tento týden na summitu podaří šéfům vlád EU dohodu CETA schválit či nikoliv, není zdaleka jediná, na které EU pracuje. Probíhají desítky jednání o různých typech obchodních dohod s mnoha zeměmi nebo regionálními uskupeními a Parlament v nich hraje významnou úlohu. Některé jsou méně známé jiné velmi kontroverzní. Přinášíme vám aktuální přehled. (Přečtěte si více: CETA a další obchodní dohody EU )

 

Obchodování s lidmi: ročně 20 milionů obětí na světě

Další tiskové zprávy Lidská práva18-10-2016 - 18:49
infographic illustration  

Obchodování s lidmi je otřesnou realitou i v jedenadvacátém století a každoročně se jeho obětí stane víc než 20 milionů lidí na světě. Tento „byznys“ vynáší zhruba 117 miliard eur ročně a zahrnuje jak sexuální zneužívání, zotročování pro domácí práce anebo také nucené žebrání. Dne 18. října si připomínáme Evropský den proti obchodování s lidmi a při té příležitosti jsme připravili infografiku a přehled opatření, která proti obchodu s lidmi navrhuje Parlament. (Přečtěte si více: Obchodování s lidmi: ročně 20 milionů obětí na světě )