Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Mladým v Parlamentu dveře otevřené

Další tiskové zprávy Instituce25-05-2016 - 18:20
Vlajky a logo EYE2016 před budovou Parlamentu ve Štrasburku  

Na prostranství před Parlamentem stály velké stany, v budově bylo jako v úlu: o víkendu se tu konalo Evropské setkání mládeže, na které přijelo 7500 mladých lidí ze všech koutů Evropy. Z Čech jich bylo bezmála 150. Měli možnost diskutovat s poslanci, experty, aktivisty a taky si třeba prostřednictvím vzdělávacích her vyzkoušet roli někoho, kdo je diskriminovaný nebo uprchlík. S jejich nápady, náměty a žádostmi budou poslanci dále pracovat. (Přečtěte si více: Mladým v Parlamentu dveře otevřené )

 

Milk price crisis: debate on how to rescue dairy farmers

Plenary Session Agriculture25-05-2016 - 18:00

As milk prices have collapsed across the EU and show no signs of recovering any time soon, MEPs will quiz Commissioner Phil Hogan on measures to alleviate pressure on dairy farmers and stabilize their incomes in a debate on Thursday, starting at 8.30. Factors blamed for the crisis include the Russian ban on imports from the EU, the end of milk quotas in 2015 and a drop in global demand. (Read more: Milk price crisis: debate on how to rescue dairy farmers )

 

New Digital Single Market proposals are a step in the right direction, MEPs say

Plenary Session Free movement of goods / Free movement of services / Information society25-05-2016 - 17:44

New initiatives to allow consumers and companies to buy and sell products and services online more easily across the EU were welcomed by most MEPs in a debate with Commission Vice-President for the Digital Single Market, Andrus Ansip, on Wednesday. Parliament will co-decide on equal footing with the EU Council of Ministers on the Digital Single Market legislative proposals. (Read more: New Digital Single Market proposals are a step in the right direction, MEPs say )

 

„Rychlý vývoj technologie virtuálních měn musíme pečlivě sledovat”

Plenární zasedání Vnější/mezinárodní obchod / Hospodářské a měnové záležitosti25-05-2016 - 16:48
poslanec Jakob von Weizsäcker při rozhovoru  

Virtuální měny jako bitcoin se objevily v posledních letech a nevydaly je žádné banky. Existují pouze v digitálním světě a za jejich pravost a transakce ručí veřejné i sdílené databáze. Evropský parlament se chystá zaujmout k problematice své vůbec první stanovisko. Podle zpravodaje, německého sociálního demokrata Jakoba von Weizsäckera, by měla EU systematicky sledovat vývoj této oblasti a být připravená do něj vstoupit. Před dnešní plenární debatou jsme se zpravodajem udělali rozhovor. (Přečtěte si více: „Rychlý vývoj technologie virtuálních měn musíme pečlivě sledovat” )

 

Opening: tribute to Marco Pannella

Plenary Session Institutions25-05-2016 - 16:06
European Parliament President, Martin Schulz, is pictured next to Dutch King, Willem Alexander, during the opening of May 2016 plenary session in Brussels  

President Schulz paid tribute to Marco Pannella, who died on 19 May. He remembered Mr Pannella, a long-serving Italian MEP with whom he worked for many years, as a passionate defender of human rights, pacifism and pluralism, a staunch opponent of the death penalty, an advocate of prisoners’ rights, LGBT rights, and an early proponent of equality between men and women. (Read more: Opening: tribute to Marco Pannella )

 

Boj za svobodu slova v éře internetu

Další tiskové zprávy Lidská práva25-05-2016 - 10:39
nositelia Sacharovovej ceny s Martinom Schulzom. V rukách držia plagáty Raifa Badawiho.  

Lidskoprávní aktivisty, disidenty a bojovníky za svobodu slova oceňuje Parlament každoročně Sacharovovou cenou. Krom toho jim poskytuje platformu pro průběžná setkání a začátkem tohoto týdne se devět laureátů setkalo s poslanci a dalšími aktivisty. Diskutovali mimo jiné o tom, jak čelit novým překážkám svobody slova v dnešním digitálním věku. Internet je totiž vynikajícím prostředkem nejenom pro disidenty, ale i pro vlády, které je chtějí sledovat. (Přečtěte si více: Boj za svobodu slova v éře internetu )

 

Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs

ECON Economic and monetary affairs24-05-2016 - 14:42

The European Commission's proposal for an EU anti-tax avoidance directive was welcomed by Parliament's Economic and Monetary Affairs Committee in a resolution voted on Tuesday. MEPs nonetheless advocated stricter limits on deductions for interest payments and an effective corporate tax rate of 15%. (Read more: Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs )

 

The rise in jihadist attacks, terrorists' profiles and the special role of women in ISIS, recruitment of young people on social media and ISIS communication strategies, terrorist financing, the links between terrorism and crime and striking the right balance between privacy and security on encryption were among the topics debated by Civil Liberties Committee MEPs and Head of the Europol Counter Terrorism Centre Manuel Navarrete Paniagua on Monday afternoon. (Read more: Security: civil liberties MEPs debate changing trends in terrorist threats )

 

Tento týden v EP: energetická unie, jednotný digitální trh, boj s terorismem

Další tiskové zprávy Instituce23-05-2016 - 18:22
Vlajka EU na budově Evropského parlamentu.  

Po týdnu, který poslanci strávili ve svých volebních obvodech a na cestách delegací, se vracejí znovu do Bruselu. Ve výborech probírají například čerstvou zprávu Europolu o terorismu nebo hlasují o pravidlech pro zavádění geneticky modifikovaných produktů na trh. Ve středu a čtvrtek mají na schůzi pléna témata jako jednotný digitální trh, transatlantická ochrana údajů a energetická unie. O víkendu bude bruselské sídlo Parlamentu otevřené veřejnosti – těšíme se i na Vaši návštěvu! (Přečtěte si více: Tento týden v EP: energetická unie, jednotný digitální trh, boj s terorismem )

 

Budgets Committee MEPs approved €5,146,800 in EU aid on Monday to help 2,132 road haulage and delivery workers, made redundant by road transport company MoryGlobal SAS across France, to find new jobs. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid still needs to be approved by Parliament as a whole and by the Council of Ministers. (Read more: Budgets MEPs back €5.1m aid for 2,132 redundant road haulage workers in France )