Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

About 2,800 former workers at firms producing various metals in Spain, steel in Belgium, and cars in France and Belgium will get EU aid to help them find new jobs after Parliament approved the applications on Tuesday. The requests for European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid, together amounting to €15.2 million, also need to be approved by the EU Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for former metal and car workers in Belgium, France and Spain )

 
 

Zpravodajka pro rozpočet EU: Parlament je připraven za svůj postoj tvrdě bojovat

Plenární zasedání Rozpočet21-10-2014 - 10:16
Eider Gardiazábal Rubial  během rozhovoru  

Jak by měl podle poslanců vypadat rozpočet EU na příští rok? Evropský parlament v úterý 21. října jedná a o den později hlasuje o svém postoji. Očekává se, že se poslanci postaví proti škrtům, které v návrhu rozpočtu udělala Rada. To by znamenalo, že se Parlament a Rada budou muset pokusit najít kompromis v dohodovacím řízení. Parlamentní zpravodajka pro souhrnný rozpočet EU na rok 2015 Eider Gardiazábal Rubial nám v rozhovoru řekla, že Parlament je připraven za svůj postoj tvrdě bojovat. (Přečtěte si více: Zpravodajka pro rozpočet EU: Parlament je připraven za svůj postoj tvrdě bojovat )

 
 

Rozprava o výkonnosti hospodářských politik členských zemí EU

Plenární zasedání Hospodářské a měnové záležitosti20-10-2014 - 19:06

Poslanci budou v úterý dopoledne v rámci rozpravy s italským náměstkem státního tajemníka při ministerstvu financí Dellou Vedovem a komisařem Katainenem hovořit o postupu členských států při plnění priorit v rámci tzv. Evropského semestru koordinace hospodářských politik za rok 2014. (Přečtěte si více: Rozprava o výkonnosti hospodářských politik členských zemí EU )

 
 
Předseda EP Martin Schulz vchází do jednacího sálu EP, aby zahájil říjnové plenární zasedání.  

Všechny strany mírového procesu v Severním Irsku by se měly vyvarovat “nebezpečných vzájemných provokací”, vyzval předseda Evropského parlamentu Martin Schulz při zahájení říjnového zasedání EP. (Přečtěte si více: Zahájení: Schulz varuje před pokusy o narušení mírového procesu v Severním Irsku )

 
 

Barroso's final speech and European Council debate

Plenary Session Institutions20-10-2014 - 18:30

José Manuel Barroso, the outgoing president of the European Commission, delivers his final speech to Parliament at 3 pm on Tuesday. He will then debate with MEPs and Council the priorities for the 23-24 October European summit, including a new climate and energy policy focused on energy security; the economic situation in the EU; and international developments. (Read more: Barroso's final speech and European Council debate )

 
 

Dnešní slyšení kandidátů na komisaře: Maroš Šefčovič a Violeta Bulc

Další tiskové zprávy Instituce20-10-2014 - 15:40
infografika  

Dnes se ve Štrasburku konají další dvě slyšení kandidátů na komisaře. Zkouška před poslanci čeká na novou kandidátku ze Slovinska, Violetu Bulc, ktreá by měla být komisařkou pro dopravu, a na Maroše Šefčoviče, který by se měl po přerozdělení portfolií stát místopředsedou Komise zodpovědným za energetickou unii. Sledujte slyšení v přímém přenosu. (Přečtěte si více: Dnešní slyšení kandidátů na komisaře: Maroš Šefčovič a Violeta Bulc )

 
 

Slyšení kandidátů na post Evropského inspektora ochrany údajů

Další tiskové zprávy Instituce20-10-2014 - 15:36
mikrofon  

Pětileté funkční období evropského inspektora ochrany údajů Petera Hustinxe se blíží ke konci a parlamentní Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci vybírá nového „hlídače“ odpovědného za ochranu osobních údajů a soukromí a za prosazování uplatňování osvědčených postupů v unijních institucích. Slyšení kandidátů se koná dnes od 19:00 do 22:30, hlasování výboru proběhne zítra v 17:00. (Přečtěte si více: Slyšení kandidátů na post Evropského inspektora ochrany údajů )

 
 

Boj proti Ebole: sledujte plenární rozpravu v přímém přenosu

Další tiskové zprávy Veřejné zdraví20-10-2014 - 12:36
Převoz Miguela Pajarese, který se nakazil virem Ebola ©BELGA/AFP PHOTO/SPANISH DEFENSE MINISTRY/INAKI GOMEZ  

Epidemii Eboly v západní Africe označili poslanci Evropského parlamentu ve svém usnesení z 18. září za globální bezpečnostní hrozbu. Mezitím se objevil první případ přenosu viru na evropské půdě. Jaká by měla být evropská odpověď na epidemii? O tom dnes jednají poslanci na plenárním zasedání. My jsme o problému minulý týden diskutovali s předsedy parlamentního Výboru pro rozvoj a Výboru pro veřejné zdraví. (Přečtěte si více: Boj proti Ebole: sledujte plenární rozpravu v přímém přenosu )

 
 

Jak se z podnětů Evropské rady (ne)stávají právní předpisy EU

Další tiskové zprávy Evropská rada20-10-2014 - 12:08
 

Jak snadné, nebo naopak složité, je přeměnit mezivládní dohodu na právní předpis? Náš pohled na současný unijní legislativní proces se zaměřuje na průběh tvorby právních předpisů od původní žádosti vedoucích představitelů členských zemí na summitu EU až konečné právní texty schválené jak vládami, tak i Evropským parlamentem. Rychlost procesu závisí na politickém prostředí stejně, jako na oblasti, které se týká, ale je jasné, že přetavení slibů ze summitů na praktická opatření není jednoduché. (Přečtěte si více: Jak se z podnětů Evropské rady (ne)stávají právní předpisy EU )

 
 

#EPhearings2014: nová slyšení a nová Evropská komise

Další tiskové zprávy Instituce17-10-2014 - 15:32
přehled kandidátů na komisaře  

Příští týden se ve Štrasburku vrací zpět slyšení kandidátů na komisaře. Zkouška před poslanci v pondělí čeká na Violetu Bulc, kandidátku na komisařku pro dopravu, a na Maroše Šefčoviče, který by se měl po přerozdělení portfolií stát místopředsedou Komise zodpovědným za energetickou unii. Hlasování o schválení, nebo odmítnutí nové Evropské komise, kterou povede Jean-Claude Juncker, je naplánováno na středu. (Přečtěte si více: #EPhearings2014: nová slyšení a nová Evropská komise )