Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Successor to Special Committee on Tax Rulings

Others Taxation26-11-2015 - 13:16

The Conference of Presidents of political groups has decided today, with the vote in favour of all political groups, to set up a temporary committee to follow up on the work done by the Special Committee on Tax Rulings, which looked into the tax rulings practised by various EU member states. The new committee will last six months. (Read more: Successor to Special Committee on Tax Rulings )

 

Boost children's access to education in emergencies

Plenary Session Development and cooperation26-11-2015 - 12:40
"Thirst for knowledge in asylum conditions" by Hristo Rusev is the guest photographer "Education" topic winner ©Hristo Rusev/www.hristorusevphotography.blogspot.com  

Parliament calls on member states to support the Commission's aim of increasing the share of EU humanitarian funds for the education of children in emergencies to 4% and on all host countries to help integrate child refugees in their national education systems, in a resolution passed on Thursday. It points out that education reduces the risk of young people becoming engaged in extremism. (Read more: Boost children's access to education in emergencies )

 

Human rights: Bangladesh, Afghanistan, Cambodia

Plenary Session Development and cooperation / External relations26-11-2015 - 12:23

Parliament urges Cambodia to drop all charges brought against opposition leader Sam Rainsy and Cambodia National Rescue Party (CNRP) members; calls on the Bangladesh authorities to restore the full independence of the media; and appeals to the government of Afghanistan to intensify cooperation with the government of Pakistan, in three resolutions passed on Thursday. (Read more: Human rights: Bangladesh, Afghanistan, Cambodia )

 

MEPs call on the EU to step up cooperation with Africa after the Valletta summit

Plenary Session Institutions / Immigration25-11-2015 - 18:48

The EU must take concrete steps to tackle the migration crisis and terrorism, such as building a partnership to this end with Africa, said MEPs in Wednesday’s debate with EU foreign policy chief Federica Mogherini and Nicolas Schmit, representing the Council Presidency. The debate focused on the outcomes of the EU-Africa summit in Valletta (Malta) on 11-12 November and the G20 one in Antalya (Turkey) on 15-16 November. (Read more: MEPs call on the EU to step up cooperation with Africa after the Valletta summit )

 

Nedovolte recyklaci plastů obsahujících toxický ftalát DEHP, varují poslanci

Plenární zasedání Veřejné zdraví25-11-2015 - 16:59

Evropská komise by měla zakázat recyklaci plastů, které obsahují zakázaný změkčovač bis(2-ethylhexyl)-ftalát (DHEP), pro výrobu předmětů z měkkých plastů, jako je obuv či podlahové krytiny. Představuje totiž toxickou hrozbu pro reprodukci pracovníků vystavených záření a mohl by způsobit sterilitu jejich plodů, uvádějí poslanci v nezávazném usnesení, které Evropský parlament přijal ve středu. (Přečtěte si více: Nedovolte recyklaci plastů obsahujících toxický ftalát DEHP, varují poslanci )

 

EP požaduje společnou strategii EU k boji proti radikalizaci mladých Evropanů

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci25-11-2015 - 15:42
Inside of a penitentiary ©AP Images/ European Union-EP  

Teroristické útoky v Paříži poukázaly na naléhavou potřebu koordinovaného postupu ze strany členských států a EU pro zabránění radikalizaci a v boji proti terorismu, uvádí se v nelegislativním usnesení, které dnes schválil Evropský parlament. Usnesení obsahuje konkrétní návrhy, které by měly být součástí komplexní strategie na boj s extremismem, jež by byla uplatňovaná zejména ve věznicích, na internetu a skrz vzdělání a sociální začlenění. (Přečtěte si více: EP požaduje společnou strategii EU k boji proti radikalizaci mladých Evropanů )

 

EU needs to boost its steel industry, say MEPs

Plenary Session Industry25-11-2015 - 14:51

The House debated anti-dumping measures and sustainable initiatives to support the European base metals industry, including steel, with the Industry Commissioner, Elżbieta Bieńkowska, on Tuesday evening. It will vote in December on a draft resolution prepared by Edouard Martin (S&D, FR). (Read more: EU needs to boost its steel industry, say MEPs )

 
President of the Italian Republic Sergio Mattarrella delivers a formal address to the European Parliament on Wednesday 25 of November 2015  

"It is by effectively increasing cooperation between member states - from security apparatus to intelligence activities - that we, together, can defeat terrorism, make our citizens safer and preserve our way of life", President of the Italian Republic Sergio Mattarella told MEPs during a formal sitting on Wednesday. Mr Mattarella spoke about the future of the EU, and in particular how EU countries should respond to the threat of terrorism and the challenges of migration. (Read more: “Tackle terrorism in the light of our values” says Italy’s President Mattarella )

 

Parlament požaduje změnu systému firemních daní

Plenární zasedání Daně25-11-2015 - 13:58
TAXE vote results_  

Parlament v dnes schváleném usnesení představil své podněty k zavedení spravedlivějšího systému odvodu daní v rámci celé Evropské unii. Poslanci naléhají na členské státy EU, aby se shodly na povinném vykazování finančních údajů nadnárodními společnostmi pro každou zemi zvlášť, společném konsolidovaném základu daně, společných definicích daňových podmínek a větší transparentnosti a odpovědnosti s ohledem na jejich - dosud tajná – vnitrostátní "rozhodnutí" o firemních daních. (Přečtěte si více: Parlament požaduje změnu systému firemních daní )

 

Migrace a pracovní místa: Parlament přijal rozpočet EU pro příští rok

Plenární zasedání Rozpočet25-11-2015 - 13:42

Parlament dnes přijal rozpočet EU pro rok 2016, s prostředky na závazky ve výši 155 miliard eur a prostředky na platby ve výši 143,9 miliard eur, v souladu s dohodou s Radou ze dne 14. listopadu. Zajistil také nejvyšší možné prostředky na migraci a uprchlíky, malé a středně velké podniky, studenty a výzkumný program EU Horizont 2020. (Přečtěte si více: Migrace a pracovní místa: Parlament přijal rozpočet EU pro příští rok )