Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 
Jean-Claude Juncker wygłosi w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii  

W środę, 9 września, o godz. 9.00 Jean-Claude Juncker – po raz pierwszy, od kiedy został wybrany przez posłów na stanowisko przewodniczącego KE – wygłosi w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii. Wśród omawianych tematów mogą się znaleźć palące dla UE sprawy: kryzys gospodarczy, wysoki dług publiczny, bezrobocie czy kryzys migracyjny. Poniżej prezentujemy oczekiwania posłów związane z wystąpieniem Junckera. (Przeczytaj więcej: Jean-Claude Juncker wygłosi w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii )

 

Aparaty w dłoń! Rusza nowa odsłona konkursu na gościnnego fotoreportera PE!

Informacje ogólne Instytucje04-09-2015 - 09:00
EP Guest photographer "Child and youth" Jury winner is © Daniela Nenkova "Don't let years grow up your inner child!"  

Aparat w dłoni? Przygotuj się! Nasz konkurs na gościnnego fotoreportera wraca w 2015 r., tym razem z okazji Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju! Każdego miesiąca podamy nowy temat. Wyślij swoje zdjęcia i weź udział w konkursie, którego nagrodą jest wycieczka do Strasburga na listopadową sesję plenarną i przygotowanie fotoreportażu dla oficjalnej strony PE! (Przeczytaj więcej: Aparaty w dłoń! Rusza nowa odsłona konkursu na gościnnego fotoreportera PE! )

 

Marietje Schaake: unijne technologie nie powinny służyć łamaniu praw człowieka

Sesja plenarna Prawa człowieka / Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne03-09-2015 - 17:07
Interview with Marietje Schaake  

Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla realizacji praw człowieka takich jak prawo do informacji czy swobody wypowiedzi, Te same technologie mogą być wykorzystywane także do łamania praw człowieka. 8 września PE zagłosuje nad raportem w sprawie wpływu systemów inwigilacji i nadzoru na prawa człowieka w państwach trzecich. UE powinna być wzorem, a europejskie technologie nie powinny przyczyniać się do łamania praw człowieka – przekonuje sprawozdawczyni Marietje Schaake (Holandia, ALDE). (Przeczytaj więcej: Marietje Schaake: unijne technologie nie powinny służyć łamaniu praw człowieka )

 

The agriculture committee on Thursday rejected the Commission's draft law that would give member states the power to restrict or prohibit the use of EU-approved GM food or feed on their territory. It fears that arbitrary national bans could distort competition on the EU's single market and jeopardise the Union's food production sectors which are heavily dependent on imports of GM feed. (Read more: Agriculture committee opposes national bans on Imports of GM food and feed )

 

Komisje PE decydują o budżecie UE na 2016 rok

Informacje ogólne Instytucje02-09-2015 - 12:12
 

Trwają prace na przyszłorocznym budżetem Unii Europejskiej. W tym tygodniu swoje opinie przyjmują parlamentarne komisje. Komisja Budżetowa (BUDG) weźmie je pod uwagę, przygotowując ostateczne stanowisko PE. Rada UE (czyli rządy państw członkowskich) zaprezentuje swoje stanowisko na przyszłotygodniowej sesji plenarnej. Zajrzyj do naszej infografiki przedstawiającej procedurę budżetową. (Przeczytaj więcej: Komisje PE decydują o budżecie UE na 2016 rok )

 

W tym tygodniu w PE: Grecja, migracja, GMO i budżet na 2016

Informacje ogólne Instytucje31-08-2015 - 09:12
W tym tygodniu w PE  

Prośba Grecji, by Parlament Europejski włączył się w przegląd trzeciego programu pomocowego, będzie dyskutowana na czwartkowym posiedzeniu Konferencji Przewodniczących. Komisje wznawiają posiedzenia po wakacjach – w tym tygodniu m.in. dyskusja nt. kryzysu migracyjnego, głosowanie ws. GMO oraz budżet UE na 2016 r. Ponadto grupy polityczne będą pracować nad porządkiem przyszłotygodniowej sesji plenarnej, na której przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosi orędzie o stanie UE. (Przeczytaj więcej: W tym tygodniu w PE: Grecja, migracja, GMO i budżet na 2016 )

 

Posłowie sprawozdawcy i ich cienie: o różnych rolach w procesie legislacyjnym

Informacje ogólne Instytucje26-08-2015 - 09:00
Posłowie sprawozdawcy i ich cienie: o różnych rolach w procesie legislacyjnym  

Sprawozdawcy, cienie, koordynatorzy – za tymi nazwami kryją się różne zadania, jakie posłowie mają do wykonania w procesie legislacyjnym. Co dokładnie oznaczają? Szczegóły w naszym artykule. (Przeczytaj więcej: Posłowie sprawozdawcy i ich cienie: o różnych rolach w procesie legislacyjnym )

 

Wszystko, co potrzebujesz, by relacjonować prace PE, w jednym miejscu!

Informacje ogólne Instytucje24-08-2015 - 09:00
Parlament Europejski na Tumblr - to tu znajdziesz wszystkie materiały na potrzeby swoich reportaży z prac eurodeputowanych.  

Piszesz, nagrywasz, zdajesz relacje z prac Parlamentu Europejskiego? Teraz może to być znacznie prostsze! Wszystkie parlamentarne źródła - zdjęcia, materiały wideo, czy infografiki znajdziesz na naszej stronie na Tumblr zupełnie za darmo i we wszystkich językach oficjalnych UE. (Przeczytaj więcej: Wszystko, co potrzebujesz, by relacjonować prace PE, w jednym miejscu! )

 

Gdzie nas znaleźć w mediach społecznościowych?

Informacje ogólne Instytucje / Informacje19-08-2015 - 09:00
 

Szukasz najnowszych informacji z Parlamentu Europejskiego? Pierwszym krokiem zwykle jest nasza strona internetowa, ale znaleźć nas można także na niemal każdej platformie społecznościowej. Rzuć okiem na naszą multimedialną infografikę i zobacz m.in.: nasze wpisy na Facebooku, tweety w każdym języku UE, infografiki na Pinterest czy dyskusje na LinkedIn. (Przeczytaj więcej: Gdzie nas znaleźć w mediach społecznościowych? )

 

Przewodnik po cyfrowym świecie

Informacje ogólne Społeczeństwo informacyjne17-08-2015 - 09:00
Digital Glossary: "cloud computing" ©BELGA_Zoonar_N_Menijes  

Codziennie z Internetu korzysta 315 mln Europejczyków. Internet przyczynia się do wzrostu gospodarczego i powstania miejsc pracy, ale powinien rozwijać się ponad granicami. W związku z tym Komisja Europejska przedstawiła w maju 2015 strategię jednolitego rynku cyfrowego, a w czerwcu PE i Rada UE porozumiały się ws. zniesienia opłat za roaming od 2017 i zagwarantowania neutralności Internetu. Przypominamy pojęcia, które trzeba znać, żeby nie pogubić się w cyfrowym świecie. (Przeczytaj więcej: Przewodnik po cyfrowym świecie )