Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Budżet 2015: "będziemy twardym negocjatorem"

Sesja plenarna Budżet20-10-2014 - 14:54
Eider Gardiazábal  

Zapisy w projekcie przyszłorocznego budżetu UE będą tematem wtorkowej debaty plenarnej i środowego głosowania w Strasburgu. Parlamentarna komisja ds. budżetu zarekomendowała cofnięcie proponowanych przez Radę cięć, ale to oznacza jednocześnie konieczność przeprowadzenia kolejnej rundy negocjacji. Rozmawialiśmy ze sprawozdawczynią Eider Gardiazábal (Socjaldemokraci, S&D, Hiszpania), która podkreśla, że Parlament będzie twardo walczył o swoje. (Przeczytaj więcej: Budżet 2015: "będziemy twardym negocjatorem" )

 
 

Jak walczyć z Ebolą?

Informacje ogólne Zdrowie publiczne20-10-2014 - 12:16
Ksiądz Miguel Pajares, który został zarażony ebolą, przewożony do szpitala w Madrycie. Misjonarz zmarł 12 sierpnia ©BELGA/AFP PHOTO/SPANISH DEFENSE MINISTRY/INAKI GOMEZ  

Wybuch epidemii gorączki krwotocznej w Afryce został uznany przez Parlament Europejski za zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa. Od tego czasu, doszło już do pierwszego przypadku zarażenia się wirusem w Europie. Ebola będzie tematem pierwszej debaty plenarnej podczas październikowej sesji w Strasburgu. Parę dni przed nią, o epidemii rozmawialiśmy z przedstawicielami komisji ds. rozwoju i zdrowia publicznego. (Przeczytaj więcej: Jak walczyć z Ebolą? )

 
 

#EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania Maroša Šefčoviča i Violety Bulc

Informacje ogólne Instytucje20-10-2014 - 09:00
#EPhearings2014: dziś przed komisjami PE - Maroš Šefčovič i Violeta Bulc  

Dwa dodatkowe wysłuchania kandydatów na komisarzy odbędą się dziś w Strasburgu. Maroš Šefčovič – nominowany, po zmianie teki, na wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej spotka się z posłami komisji ds. środowiska (ENVI) oraz energii (ITRE). Kompetencje nowej słoweńskiej kandydatki na komisarz ds. transportu – Violety Bulc, sprawdzą deputowani z komisji ds. transportu (TRAN). Transmisje na naszej stronie od 19:00. (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania Maroša Šefčoviča i Violety Bulc )

 
 

#EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania i głosowanie nad składem KE

Informacje ogólne Instytucje17-10-2014 - 20:01
Jean-Claude Juncker i kandydaci na komisarzy.  

Na początku przyszłego tygodnia wracamy do wysłuchań kandydatów na komisarzy. Tym razem, przed komisjami zasiądą – nowa kandydatka ze Słowenii – Violeta Bulc, z teką komisarz ds. transportu oraz – po raz drugi, ze względu na zmianę teki – Słowak Maroš Šefčovič – proponowany na stanowisko wiceprzewodniczącego KE ds. Unii Energetycznej. Ostateczne głosowanie nad pełnym składem nowej Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera planowane jest na środę. (Przeczytaj więcej: #EPhearings2014: dodatkowe wysłuchania i głosowanie nad składem KE )

 
 

Od życzeń do rzeczywistości – wnioski ze szczytów UE i ich (nie) realizowanie

Informacje ogólne Rada Europejska17-10-2014 - 19:30
 

Czy łatwo jest przemienić międzyinstytucjonalne porozumienie w funkcjonujące w Europie prawo? Nasze badanie przedstawia proces, rozpoczynający się od propozycji państw członkowskich podczas szczytów, kończący na przyjęciu prawa przez Parlament Europejski i całą UE. Tempo zależy od tego, jak bardzo polityczna i złożona jest każda z kwestii, ale już teraz znamy odpowiedź na pierwsze pytanie – prosto nie jest. (Przeczytaj więcej: Od życzeń do rzeczywistości – wnioski ze szczytów UE i ich (nie) realizowanie )

 
 

MEPs to debate counter-terrorism policies with UN’s Jean-Paul Laborde

AFET External relations16-10-2014 - 09:31
©BELGA_AFP_FABRICE COFFRINI  

The external and internal aspects of policies for combatting terrorism, radicalisation and the rising phenomenon of “foreign fighters” will be the focus of a debate between Foreign Affairs and Civil Liberties, Justice and Home Affairs committees and Jean-Paul Laborde, Executive Director of the UN Counter-Terrorism Executive Directorate (CTED) on Thursday at 11:30. (Read more: MEPs to debate counter-terrorism policies with UN’s Jean-Paul Laborde )

 
 

Europejska jesień filmowa - Dni Nagrody LUX w kinie obok Ciebie!

Informacje ogólne Kultura15-10-2014 - 17:57
 

Dni Nagrody LUX to okazja poznania trzech europejskich filmów, nominowanych w parlamentarnym konkursie. Nagroda Parlamentu Europejskiego przyznawana jest każdego roku. Przed ostatecznym, grudniowym głosowaniem, miłośnicy kina z całej Europy mogą zobaczyć trzy filmy finalistów i wybrać swojego faworyta. Tego roku zorganizowane zostanie 165 pokazów podczas festiwali filmowych, oraz specjalnych wydarzeń, połączonych z debatami i prezentacjami w 28 krajach członkowskich. (Przeczytaj więcej: Europejska jesień filmowa - Dni Nagrody LUX w kinie obok Ciebie! )

 
 

Dramatyczna sytuacja uchodźców z Syrii i Iraku - jak możemy im pomóc?

Informacje ogólne Prawa człowieka14-10-2014 - 17:39
Kobane - granica Syrii - uchodźcy z terenów atakowanych przez Państwo Islamskie, próbują dostać się do Turcji ©BELGA_Zumapress_Sebastian Backhaus  

Ponad 9 milionów Syryjczyków było zmuszonych w ostatnich latach do ucieczki ze swoich domów. Nowe zagrożenie w regionie – Państwo Islamskie, którego oddziały atakują mieszkańców Syrii i Iraku, potęguje napływ emigrantów do krajów ościennych, które nie są w stanie przyjąć więcej potrzebujących. “Żaden konflikt w historii nie przyniósł tyle ofiar i uchodźców w tak krótkim czasie” - mówił podczas spotkania w podkomisji ds. praw człowieka, Frej Fenniche – reprezentujący OHCHR. (Przeczytaj więcej: Dramatyczna sytuacja uchodźców z Syrii i Iraku - jak możemy im pomóc? )

 
 

Jak zapewnić równość płci w Europie po 2015 r.?

Informacje ogólne Prawa kobiet/równouprawnienie14-10-2014 - 15:50
Od lewej do prawej: Genoveva Tisheva - dyrektorka Bułgarskiej Fundacji ds. badań genderowych oraz Claudia Menne - Sekretarz Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych  

13 października, w komisja ds. praw kobiet (FEMM) odbyło się wysłuchanie dotyczące równości płci w Europie. Rezolucję na ten temat przygotowuje poseł Socjaldemokratów (S&D) Marc Tarabella. Po spotkaniu z ekspertami, posłowie po raz pierwszy przyjrzeli się także rezolucji Marii Noichl (Socjaldemokraci), dotyczącej strategii na rzecz równości płci po 2015 r. (Przeczytaj więcej: Jak zapewnić równość płci w Europie po 2015 r.? )

 
 

European Semester: act on your economic policy pledges, MEPs urge EU countries

ECON Economic and monetary affairs13-10-2014 - 17:51

EU countries need to do more to put their EU economic policy reform pledges into effect at home, especially in the euro area, urged Economic and Monetary Affairs Committee MEPs on Monday. Noting that only 10% of the European Commission's country-specific reform recommendations (CSRs) for 2013 were implemented in full and that little or no progress was made on 45% of them, MEPs also pressed the Commission and the Eurogroup President to see that they are put into practice. (Read more: European Semester: act on your economic policy pledges, MEPs urge EU countries )